Linky na výrobu roušek a respirátorů FFP2 z Tchaj-wanu se daly konečně do zkušebního provozu. Cílem je vyrobit na dvou linkách měsíčně až dva miliony respirátorů z českých materiálů. Odběratelé ale budou zatím spíše zahraniční. Podle provozovatelů linek česká vláda stále nakupuje respirátory čínské výroby.
Evropské centrum pro vývoj a výrobu respirátorů obdrželo od tchajwanské společnosti Autoland první dvě automatické linky už ve středu. Podmínky pro získání linek byly vyrábět respirátory z českých materiálů, poskytovat část produkce zdarma na veřejně prospěšné účely a zajistit obsluhu linek odborným a na Tchaj-wanu proškoleným personálem.
Jenže zásilku zadrželi celníci, protože do ní byly přibaleny dětské masky, k nimž chyběla řádná dokumentace, na niž se tedy muselo čekat.
Dvě ze čtyř linek na výrobu respirátorů FFP2 Česku věnovala tchajwanská společnost Autoland jako vstřícné gesto v souvislosti s loňskou návštěvou šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu (ODS). Zbývající dvě linky by měly dorazit v průběhu února. Následně budou schopny vyrábět denně až 250 tisíc respirátorů FFP2 a nanorespirátorů.
V pátek ale dorazila zásilka na své místo a celý víkend ji skládal dohromady tým odborníků. V pondělí se tak spustil zkušební provoz.
říká Matěj Buzgo z technologické firmy InoCure, který se celou dobu účastnil všech jednání s tchajwanskou stranou.
doplňuje Buzgo.
Přestože poslanci schválili nedávno povinné kvóty pro české potraviny ve větších obchodech, kdy v prodejnách nad 400 metrů čtverečních bude muset být 55 procent vybraných potravin z české produkce, u zdravotnického materiálu to neplatí. Podle Buzka odběratelem česká vláda není. Českých zákazníků je podle Buzga jen pár jednotek obchodů, řetězců, jinak se respirátory budou vyvážet do Rakouska, Německa, Španělska nebo i na Slovensko.
Respirátory vyrábí z filtračního materiálu melt-blown (technologie výroby netkaných textilií rozfukováním taveniny, pozn. red.) od českého výrobce.
Součástí dohody s tchajwanským partnerem bylo i poskytování části vyrobené produkce na charitativní účely.
říká Martin Ladyr, majitel firmy GOOD MASK. V rámci svého projektu Respirátory zdarma, chce darovat české FFP2 respirátory i dalším lidem, kteří k nim mají ztížený přístup.
Aktuálně firma spouští novou výrobní halu v Praze 4, kde navýší výrobu certifikovaných FFP2 respirátorů až na 30 milionů kusů za měsíc. Respirátory vyrábí z filtračního materiálu melt-blown (technologie výroby netkaných textilií rozfukováním taveniny, pozn. red.) od českého výrobce.
Pátou linku na výrobu roušek a respirátorů z Tchaj-wanu, která na rozdíl od předchozích bude darem vlády vládě, převezme Technický a zkušební ústav stavební (TZÚS).