Zájem o chataření a chalupaření nevymírá. Jde svým způsobem o naše národní hobby. Mnoho majitelů si navíc uvědomuje, že hodnota jejich nemovitostí v čase roste, což nahrává novým investicím. Rozhodně se tedy vyplatí nechat si takový majetek pojistit před aktuální zimní sezónou a zabezpečit. Přinášíme vám tipy a rady, co vše pro to musíme udělat.
Pryč jsou již časy, kdy chaty a chalupy sloužily pouze jako odkladiště nepotřebných věcí a jezdilo se tam jen na víkend. V současnosti je lidé mnohdy vybavují stejně jako rodinné domy. Přestávají být totiž pouze druhým domovem. Stávají se nedílnou součástí našeho bydlení a některým dokonce slouží jako plnohodnotné bydliště. Podle Statistického úřadu ve Sčítání 2021 žije v rekreačních objektech necelé jedno procento obyvatelstva. Aby však radost nevystřídala zbytečná starost, je zapotřebí myslet na uzavření kvalitní pojistky a celkové ochrany nemovitosti před blížící se zimou.
V případě pojištění by měl majitel rozlišit, zda chce pojištění nemovitosti i domácnosti. Jedná se totiž o dvě rozdílná zabezpečení.
Majetek, který spadá do pojištění domácnosti, si lze představit následovně: Obrátíme-li nemovitost vzhůru nohama, tak vše, co by z ní spadlo na zem, bude zahrnuto pod pojištění domácnosti. Na pozoru by měl být v takovém případě každý, kdo má chatu a chalupu vybavenu dražšímu přístroji, nábytkem či technologiemi. Pokud má toto vybavení vyšší hodnotu, doporučují experti, aby bylo jednak specifikováno ve smlouvě a zároveň byly pořízeny jeho fotografie.
Pojištění nemovitosti se týká zase všeho, co je pevně spjato se zemí. Kryje tedy škody způsobené na nemovitosti, dojde-li třeba k poškození nebo vytopení části objektu. Vztahuje se proto také třeba i na stavební materiál. Toto základní pojištění nemovitosti obvykle pokrývá rizika, jako jsou požáry, blesky nebo vichřice.
Laik často netuší, že základní balíčky pojištění obvykle nezahrnují krytí rizik v podobě poškozené fasády zvěří, popraskaného potrubí v důsledku mrazu či sněhem poškozenou střechu. Zpravidla se nevztahuje ani na přilehlé stavby, jakými jsou kůlny či nejrůznější přístřešky na ukládání nářadí. Smlouva by měla pamatovat také na pojištění rizika přepětí a podpětí, ke kterému může dojít zejména při bouřkách.
„Průzkumy pojišťoven a naše zkušenost ukazují, že více než 40 % majitelů rekreačních objektů nemá dostatečné krytí na specifická zimní rizika, jako je zamrznutí potrubí nebo poškození střechy tíhou sněhu. Přitom oprava popraskaného potrubí může vyjít na 20 až 50 tisíc korun, což je několikanásobně více než roční pojistné,“
upozorňuje Ing. Barbora Rolcová z finanční společnosti Finoteka.cz .
Zvláštní pozornost si zaslouží pojištění odpovědnosti. Pokud by například strom z vašeho pozemku spadl na sousedovu střechu nebo by se požár z vaší chaty rozšířil na okolní nemovitosti, může správně nastavené pojištění odpovědnosti váš problém vyřešit. Toto pojištění se totiž obvykle vztahuje i na další nemovitosti, které nejsou uvedeny v pojistné smlouvě. Musí být však ve vašem vlastnictví či spoluvlastnictví nebo ve vlastnictví či spoluvlastnictví osoby, s níž žijete ve společné domácnosti.
Spolu s tím, jak se zvyšuje hodnota, a tedy i cen takových nemovitostí, měli by majitelé myslet rovněž na aktualizaci svých pojistek. Pokud je pojistná smlouva starší než tři roky, může být nemovitost z dnešního pohledu podpojištěná. To znamená, že pojistné plnění vyplacené pojišťovnou by v případě pojistné události nemuselo stačit na pokrytí nákladů na úhradu vzniklých škod. Aktualizaci smlouvy odborníci doporučují také v případě větší stavební úpravy či rekonstrukce.
„Kvůli podpojištění klienti nedostanou tolik peněz, aby si za ně poškozenou část nemovitosti za současné ceny opravili. Aby tomu předešli, měli by si pravidelně hlídat hodnotu majetku a průběžně pojistku aktualizovat, případně mít sjednanou tzv. indexaci, která pojišťovnu opravňuje k navyšování pojistné částky, tedy i pojistného, podle aktuální inflace,“
řekl naší redakci produktový manažer KB Pojišťovny Martin Svoboda.
Před nastupující zimou bychom si měli ověřit, jak je chata či chalupa zabezpečena nejen před zloději, ale i třeba proti nepříznivým vlivům počasí jako je například mráz. Majitelé jednotek by neměli určitě zapomenout na zastavení přívodu vody a preventivní prohlídku střechy. Základem ochrany každé nemovitosti jsou tradiční mechanické zabezpečovací prvky, jako jsou bezpečnostní dveře, mříže na oknech nebo uzamykatelné okenice. Dobrým pomocníkem jsou také moderní technologie. Patří k nim internetové kamery, které umožňují sledovat, co se kolem objektu děje v reálném čase nebo dotyková čidla, jež upozorní na případné vniknutí nebo únik vody. Nelze opominout ani udržování dobrých vztahů se sousedy, kteří mohou na chatu či chalupu v době naší nepřítomnosti dohlédnout, případně přivolat pomoc.
Pokud ale nemovitost dostatečně nezabezpečíme, pojišťovna může snížit pojistné plnění nebo škodu neuhradí vůbec. Zvláště pokud nebyla řádně uzavřená okna nebo uzamčené dveře. V každém případě pokud zjistíme, že došlo k poškození nebo vykradení, je zapotřebí co nejrychleji kontaktovat policii a co nejdříve nahlásit škodu také pojišťovně. Pojišťovna obvykle požaduje nahlášení do 15 dnů od data, kdy k události došlo.
Problémy mohou nastat i tehdy, když si opravy poškozeného majetku nedomluvíme dopředu přímo s pojišťovnou.
„Často se stává, že klienti si k opravě zavolají známého z oboru, případně v minulosti osvědčeného řemeslníka, a po pojišťovně pak chtějí proplatit fakturu. Bohužel, pojišťovnám to pak finančně nevychází. Náklady na opravu, kterou si klient zařídí sám, mohou významně převýšit náklady na opravu sjednanou přes asistenční služby,“
dodal v té souvislosti k tomu pro LP-Life produktový manažer Slavia pojišťovny Lukáš Rozsypal.
Z toho všeho vyplývá, že mít správné pojištění předchází vysokým částkám, které řada z nás často za opravy platí. Proto by se tato skutečnost neměla podceňovat, jelikož dokáže být v těch nejhorších situacích velmi nápomocná.
Zdroj: autorský text, vlastní dotazování, KB Pojišťovna, Slavia pojišťovna, ČSÚ