Top hledané
Výsledky (0)
Nápady za milion? Neuvěříte, na čem všem se dá vydělat.

Chcete být miliardářem? Ve kterých odvětvích se nejvíce vydělává?

Kristina Valachyová
23. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
George Kurtz

Světoví miliardáři zbohatli na různých věcech, od prodeje střešních krytin až po výrobu energetických nápojů. V jakých odvětvích se však „zrodilo“ nejvíce miliardářů, kterých je nejvíce v New Yorku, na to se podíváme právě teď. Přinášíme vám seznam sektorů, ve kterých nabyli své bohatství členové žebříčku Forbes 400. Největším byznysem je jednoznačně oblast financí a investic. Risk, nebo zisk?

Finance a investice

Otevřít v galerii (6)
Tyler a Cameron Winklevossovi
Tyler a Cameron WinklevossoviZdroj: Profimedia

Finance a investování jsou nejlepší cestou k bohatství. Více než čtvrtina Američanů vydělala peníze právě v tomto odvětví, které zahrnuje soukromý kapitál, hedgeové fondy a správu aktiv. Když nad tím zauvažujete, zjistíte, že vydělávání peněz pro jiné má tendenci dobře vynášet.

Mezi finančními a investičními miliardáři na seznamu jsou už tradičně Warren Buffett a Carl Icahn, ale i generální ředitel soukromého kapitálového fondu Ramzi Musallam nebo zakladatel obchodní a technologické firmy Susquehanna International Group Jeff Yass.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Je zde zastoupena i skupina kryptomiliardářů. Když bitcoin dosáhl svých maxim a kryptoměny se dostaly do hlavního proudu zájmu investorů, zrodilo se i několik novopečených miliardářů, kteří mohou za své bohatství poděkovat právě kryptoměnám. Jsou to například Cameron a Tyler Winklevossovi anebo 30letý Sam Bankman-Fried.

 

Technologie

Otevřít v galerii (6)
George Kurtz
George KurtzZdroj: Crowdstrike

Nejvíce dolarových miliardářů na světě zbohatlo podnikáním v IT. Technologie hýbou světem. Jaká jména techno-mágů vás napadnou? Jeff Bezos – zakladatel Amazonu nebo Mark Zuckerberg – zakladatel Facebooku? V roce 2021 se k nim přidala i nová jména.

George Kurtz získal majetek ve výši 4,1 miliardy dolarů tím, že se svou firmou CrowdStrike, zabývající se kybernetickou bezpečností, pomáhal lovit světové hackery. Věděli jste, že CrowdStrike pomohl identifikovat severokorejské agenty jako pachatele hackerského útoku na Sony Pictures v roce 2014?

Spoluzakladatelé Pinterestu Ben Silbermann a Paul Sciarra se dostali na seznam poté, co hodnota akcií této sociální sítě vzrostla o 107 % od jejich uvedení na burzu v roce 2019.

„Doufám, že Pinterest je moje poslední práce. Nemyslím si, že existuje mnoho nástrojů, které by vám umožnily oddávat se tomu, kým chcete být,“

říká Silbermann.

 

Potravinářský průmysl

V této kategorii naleznete například dědice amerického fastfoodového řetězce Chick-fil-A nebo spoluzakladatelku sítě pizzerií Little Caesar's Pizza Marianu Ilitch. Mezi nejbohatší zástupce v tomto oboru patří Jacqueline a John Marsovi. Jejich podnik je dnes znám primárně díky výrobě čokoládových bonbónů M&M´s a čokoládovo-karamelové tyčince Mars, která nese i jejich jméno.

 

Móda

Otevřít v galerii (6)
Rob, Alice a Jim Waltonovi
Rob, Alice a Jim WaltonoviZdroj: Profimedia
                           

V oblasti módy kralují Waltonovi, ale i nováček – generální ředitel společnosti Restoration Hardware Gary Friedman.

Waltonovi jsou nejbohatší rodinou v Americe a podle některých odhadů i nejbohatším klanem na světě. Jejich společnost Walmart, známá zejména díky síti supermarketů primárně na venkově a amerických předměstích, je populární zejména díky nízkým cenám svých produktů. Řetězec, kde máte vše po ruce za výrazně nižší ceny než jinde, expandoval i do sousedních států. Mottem společnosti je: „Save money, live better“ („Ušetřete peníze, žijte lépe“).

„Mojí filozofií od úplného začátku bylo razantně snížit ceny a o marži se podělit se zákazníky. Výsledkem takové strategie měl být zvýšený zájem nakupujících a stoupající tržby,“

citoval jedno z obchodních pravidel Sama Waltona, zakladatele značky, internetový portál alux.com.

Walmart je dnes největší americkou maloobchodní sítí. Ve šlépějích Sama Waltona pokračují sourozenci a spolumajitelé Jim, Alice a Rob Waltonovi.

Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108
Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108, Praha 1

 

Média a zábava

Otevřít v galerii (6)
Michael Bloomberg
Michael BloombergZdroj: Profimedia

V této oblasti světu kraluje Michael Bloomberg, americký obchodní magnát, který rovněž dlouhá léta působil jako starosta města New York po tři volební období od roku 2002 do roku 2013. Je zakladatelem společnosti Bloomberg LP, globální mediální společnosti, zabývající se zpravodajstvím ze světa financí, kterou ovládá jako držitel 88 procent jejích akcií. Kromě toho, že patří mezi nejbohatší lidi na světě, je i velmi známým filantropem.

 

Nemovitosti

Otevřít v galerii (6)
Donald Bren
Donald BrenZdroj: Irvine Company

Obchodování s nemovitostmi patří mezi nejoblíbenější formy investování. Pro nejchytřejší investory je doslova zlatým dolem. Donald Bren patří k největším obchodníkům s nemovitostmi v USA, o jehož služby měl zájem i bývalý guvernér státu Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Je vlastníkem americké realitní a developerské společnosti Irvine Company.

 

Energetika

Nejbohatším zástupcem v odvětví energetiky je Harold Hamm. V roce 1967 založil společnost Continental Resources, zabývající se těžbou ropy a zemního plynu. Vyrůstal v domě s jednou ložnicí v Oklahomě s dvanácti sourozenci.

 

Průmysl

Steven Rales je americký obchodník, filmový producent a předseda společnosti Danaher Corporation, světového konglomerátu, který navrhuje, vyrábí a prodává různé profesionální, zdravotnické, průmyslové a komerční produkty a poskytuje služby.

 

Zdravotnictví

Doktor Thomas Frist začínal jako vojenský chirurg u amerického letectva. Správně však tušíte, že na této pozici svůj majetek ve výši 7 miliard dolarů, který jej řadí na druhou příčku nejbohatších lékařů světa, nenabyl. Dařit se mu začalo až po založení společnosti HCA Healthcare, jejíž hlavní náplní je skupování a provozování nemocnic.

 

Sport

Otevřít v galerii (6)
Stanley Kroenke
Stanley KroenkeZdroj: Profimedia

Nejbohatším zástupcem tohoto odvětví je Enos Stanley Kroence, americký magnát patřící mezi nejvlivnější podnikatele v oblasti sportu a nemovitostí na světě. Vlastní pět sportovních klubů, věnujících se nejprestižnějším sportům v Americe. Navíc je šéfem anglického fotbalového velkoklubu Arsenal Londýn. I proto ho prestižní magazín Sport Illustrated vyhlásil nejmocnějším mužem sportovního světa.

Mezi fanoušky Arsenalu a kontroverzním americkým majitelem však panuje napětí. Kroence, který vlastní více než 67 procent akcií klubu, totiž nedávno naznačil, že podíl v Arsenalu nekoupil proto, aby s klubem vyhrával trofeje, ale jeho hlavní motivací je vidina zisku, který mu klub rok od roku generuje. Olej do ohně přilily krátce po skončení letního přestupního období zprávy o tom, že klub svému majoritnímu akcionáři - firmě Kroence Sports and Entertainment - vyplatil dividendy ve výši tří milionů liber. Pohár trpělivosti v řadách fanoušků přetekl. Během jednoho zápasu v Goodison Parku zpívali diváci ze sektoru Gunners chorály, kterými Kroenkeho vyzývali, aby z klubu odešel. Fanoušci také vytvořili petici, ve které Kroenkeho žádají, aby z klubu odešel. Ten však jejich hlasy ignoruje.

Kromě vlastnictví sportovních klubů je Kroence majitelem arény Pepsi Center, kde hraje své zápasy v NHL Colorado Avalanche, a fotbalového stadionu Major League Soccer Colorado Rapids.

„Nejdůležitější je, že chcete vyhrát. A mým koníčkem jsou sportovní kluby a snažit se s nimi dosáhnout úspěchů,“

říká pro zámořská média Stan Kroenke.

Jak zbohatl?

Do absolutního popředí ve světě byznysu se dostal po roce 1995. Jeho manželkou je dcera zakladatele sítí obchodů Wal-Mart Buda Waltona. Po jeho smrti jim spadl do klína dědický podíl, který se tehdy odhadoval na šest miliard dolarů.

„Peníze znamenají moc a Kroence je v tomto směru ikonou. Navíc nezůstal jen u jednoho klubu, ale ve sportovním byznysu neustále expandoval,“

píše John Wertheim z magazínu Sport Illustrated.

 

Země s největším počtem miliardářů v roce 2022

Na světě je 2 668 dolarových miliardářů, uvádí Forbes ve svém 36. výročním žebříčku nejbohatších lidí světa. Pocházejí ze 75 zemí a jejich majetky tvoří dohromady sumu ve výši 12,7 bilionu dolarů.

V minulém roce vládl mezi městy, kde žije nejvíce miliardářů, Peking. Letos se prvenství vrátilo do New Yorku. Se 735 miliardáři, jejichž majetek má celkem hodnotu více než 4,7 bilionu dolarů, je New York domovem největšího počtu miliardářů na Zemi. Mezi zeměmi dominují v počtu miliardářů Spojené státy. Čína včetně Hongkongu a Macaa zůstává druhá se 607 zástupci. Nejbohatší člověk v Číně, Zhong Shanshan, získal své bohatství v odvětví potravin a nápojů. Indie přidala 26 miliardářů, čímž zvýšila jejich tamní celkový počet na 166 a obsadila třetí místo. Nejbohatším člověkem v Indii a zároveň 10. nejbohatším člověkem na planetě je Mukesh Ambani, který působí v oblastech petrochemického průmyslu, fosilních paliv, telekomunikací a maloobchodu.

Ze všech evropských států má nejvíce miliardářů Německo, které s počtem 134 zaujalo v seznamu čtvrté místo. Nejbohatším mužem Německa je supermarketový magnát Dieter Schwarz. Rusko je páté s 83 miliardáři – o 34 méně než v roce 2021. Po invazi na Ukrajinu se ruské trhy propadly a sankce uvalené západními zeměmi ovlivnily i bohatství ruských oligarchů. Nejbohatším Rusem je Vladimir Lisin, vlastník oceláren NLMK Group, i přesto, že jeho majetek od loňského roku klesl přibližně o 30 %.

Čtyři země, které na tomto seznamu nejsou, naopak zaznamenaly své první miliardáře. Jsou jimi Bulharsko, Estonsko, Uruguay a Barbados. Miliardářku z Barbadosu určitě znáte – není jí nikdo jiný, než popová hvězda Rihanna. K členství v klubu miliardářů jí pomohla její kosmetická řada Fenty Beauty a značka spodního prádla Savage X Fenty.

Chcete poznat nějakého miliardáře osobně? Největší šanci máte, vydáte-li se do New Yorku.

 

Zdroje: HNonline, Forbes, Across, Statista, The CEO magazine, 247 Wallst, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze