Absint byl jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů v Evropě v 19. století. Tento nápoj pili lidé všech vrstev včetně bohémské třídy, kam patřili umělci, básníci a intelektuálové. Luxusní absint rád popíjel například Paul Gaugin, Oscar Wild, nebo Edgar Allan Poe. Velkým milovníkem absintu byl Vincent van Gogh, který trpěl vážnou duševní chorobou a tvrdí se, že za ní i za jeho uříznutým uchem stojí právě absint.
Za původce klasického receptu na výrobu absintu se považuje Pierre Ordinaire, francouzský lékař, který využil své znalosti starověkého využívání pelyňku Egypťany. Ten se ve starověku využíval na povzbuzení, desinfekci a léčbu horeček. Val de Travers v západním Švýcarsku, kde se lékař usadil, se stalo centrem výroby v té době velmi žádaného luxusního absintu.
Studie doktora Magnana v 19. století, ve kterých odhalil škodlivé účinky thujonu, vedly k postupnému zákazu absintu v USA a v celé Evropě. Absint byl považován za drogu, která je příčinou duševních chorob a jiných závažných onemocnění. V některých zemích jako je Česká republika, Velká Británie nebo Španělsko však nápoj přežil. Mýty o silných účincích thujonu jako jedu byly vyvráceny a absint zažil své znovuzrození. Dnes je nabízen jako módní a luxusní nápoj, o kterém kolují legendy, že působí duchovní osvětlení a jako afrodiziakum, což mu dodává na jeho exkluzivitě.
Zapomeňte na nákup absintu v běžných obchodech (nemají s pravým absintem mnoho společného) a vybírejte jen kvalitní značky. Český výrobce Žufánek nabízí kvalitní absint St. Antoine, likérka Cami z Dobronice u Bechyně se může pyšnit vynikajícím absintem Toulouse Lautrec. Jeden z nejuznávanějších čirých švýcarských absintů je La Clandestine, který získal mnohá ocenění ve srovnávacích soutěžích. A nakonec třešnička na dortu v podobě francouzského Jade Terminus Oxygénée Absinthe Supérieure. Jedná se o luxusní absint ze série historicky identických absintů. Tyto výše zmíněné absinty, které můžete sehnat v centru Prahy, jsou vyrobeny tradiční cestou a požitek z jejich popíjení je fenomenální.
Absint je bylinný destilát s obsahem alkoholu od cca 50% do 80%. Základní surovina je pelyněk pravý, fenykl obecný a anýz. Byliny se nejdříve macerují v alkoholu, který je následně destilován. Výsledkem je čirý alkoholický nápoj absint, který se označuje jako "blanche" (francouzsky čirý). Někteří výrobci ho ponechávají ve své čiré formě, jiní vytváří zelenou barvu následným namáčením pelyňku a jiných rostlin, ze kterých se uvolňuje zelený chlorofyl. Finální zelený absint se označuje jako verte, tzn. „zelený“.
Absint vyžaduje specifické servírování, při kterém nechybí absintové příslušenstní jako jsou sklenice, karafy nebo lžičky. Podává se zředěný ledovou vodou v poměru 3:1 až 5:1. Malé množství absintu nalijte do skleničky a pomalým naléváním přelévejte vodu přes absintovou lžičku s cukrem. Absint začne mít postupně mléčnou konzistenci a začne se zespodu kalit. Tomu se říká „louche“. Až se na povrchu utvoří tenká nazelenalá vrstva, je nápoj připraven ke konzumaci.