Meziročně se spotřebitelské ceny zvedly o 15 procent. Na vině je v poslední době především zdražování potravin a bydlení, jak zjistil Český statistický úřad. Do normálu bychom se měli ale vrátit již v příštím roce, tvrdí ekonomové.
Z potravin šly v posledních měsících nejvíce nahoru ceny cukru a vajec. V případě cukru vzrostly podle domácích statistiků v meziročním srovnání o necelých 100 a v případě vajec o více než 75 procent. Trvanlivé mléko pak podražilo o 45 procent a vepřové maso o více než třetinu. Obdobně vyšší jsou také náklady na pořízení rýže či mouky.
Další oblastí, kde bychom si měly dát při placení pozor, představují náklady na bydlení. Cena tuhých paliv je vyšší o polovinu a tepla a teplé vody o necelých 45 procent. Stočné a elektřina pak zdražilo v průměru o 30 procent. Menší dopad byl naopak u vodného, jeho cena vzrostla „jen“ o 16 procent. Růst cen se ale dotýkal i dalšího zboží a služeb: u stravování a ubytování to bylo o pětinu.
V konečném součtu však přesto míra zdražování zpomaluje. V únoru byla ještě ve výši 16,7 a v lednu dokonce 17,5 procenta. Za celý loňský rok to bylo více než 15 procent. Samotní ekonomové a analytici však inflaci stále považují za velký problém.
řekl LP-Life.cz ředitel sekce měnové České národní banky Petr Král.
Důvod, proč byl cenový náraz na startu nového roku tak velký, popisuje navíc hlavní ekonom BH Securities a současně i poradce premiéra vlády Štěpán Křeček jasně:
říká Křeček.
A jaký bude budoucí vývoj? Většina expertů se shoduje v názoru, že by již inflace neměla růst.
je přesvědčený zástupce centrální banky Petr Král.
Podobně hovoří hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš:
uvedl bankovní analytik.
Podle ministerstva financí by měla být letošní průměrná inflace na úrovni necelých 11 procent. Pro příští rok by to prý mělo být již pouze 2,4 procenta. Méně růžově předvídá vývoj Mezinárodní měnový fond, který odhaduje, že tempo zdražování bude v tomto roce na necelých 12 a v následujícím na 2,5 procentech.
Zdražování má samozřejmě dopad nejvíce na ty, kteří mají hluboko do kapsy. Průměrný dluh lidí se závazky po splatnosti se proto také loni výrazně zvýšil. Jestliže se až do roku 2021 snižoval až na 26 500 korun, v minulém roce došlo k obratu. Průměrné dluhy po splatnosti vzrostly na 39 200 korun, což je hned o 12 700 korun více. Co je však pro každé období stejné, to je skutečnost, že dluhy po splatnosti mají spíše muži. Jejich podíl tvoří až 53 procent.
komentovala pro Českou tiskovou kancelář trend nárůstu průměrných dluhů generální ředitelka společnosti KRUK, jež studii zpracovala, Jaroslava Palendalová. Ta současně s tím dodala:
Za posledních 20 let se inflace v Česku zpravidla nedostala nad 4 procenta. Výjimkou je až loňský a letošní rok. Podle předběžných prognóz bychom se mohli vrátit do normálu v roce následujícím ruku v ruce s tím, jak se zmírňují vlivy energetické krize a války na Ukrajině. Nezbývá nám, že současnou situaci vydržet a věřit společně s ekonomy, že nás už další větší zdražování nečeká.
Zdroj: ČTK, Česká národní banka, vlastní dotazování