Top hledané
Výsledky (0)
Ani letní prázdniny nemusejí být jev červenci a srpnu.

Dovolená bez přeplněných pláží a masového turismu: prázdniny nemusí být jen v červenci a srpnu

Radim Červenka
23. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Prázdná pláž.

Populární cestovatelské destinace jsou během prázdninových měsíců zahlceny turisty a nabízí se využit k cestování jiné období roku. Jenže pro podstatnou část lidí je letní dovolená spojená právě s dobou, kdy mají děti ve škole prázdniny. Cestovní kanceláře by si představovaly jiný prázdninový rytmus. Zatímco Ministerstvo školství je proti, v mezinárodním měřítku neexistuje jednotný model pro dobu, kdy žáci a studenti nenavštěvují školy.

Léto je pryč a s ním i prázdninové období. Specifika času, kdy školáci nemusí navštěvovat vzdělávací ústavy, se dotýkají všech. Mění se jízdní řády veřejné dopravy, ubývá rodičů-taxikářů, kteří posilují ranní a odpolední dopravní špičku ve městech vytrvalým transportováním děti do škol a školek.

Kromě uvedených každodenních kratochvílí v přepravě osob má prázdninový rytmus zásadní vliv na dovolenkové výlety a turistický ruch v letním období obecně. Zejména rodiče školou povinných dětí mohou být při organizaci letní dovolené odkázaní na červenec a srpen, kdy jejich děti nemají školní povinnosti.

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104, Praha 2

Učitelé a studenti se v létě na dovolené "potkají"

Nicméně i ve školách je možné domluvit mimořádnou absenci žákům, i pro případ dovolené. Situace je však ještě složitější pro učitele a další zaměstnance škol a těch není zanedbatelné množství. Učitelů je aktuálně 183 108 a nepedagogických zaměstnanců škol 63 784, v součtu ve vzdělávacích zařízení pracuje více než polovina všech státních zaměstnanců! Ti zpravidla musí čerpat dovolenou v době, kdy jsou školy zavřené.

Cestování v prázdninovém období ovlivňuje ještě jeden zásadní faktor posledních let a tím, jde o tzv. baťůžkaření, nebo-li lowcostové cestování provozované převážně dospělými studenty vysokých nebo středních škol. Výsledkem je koncentrace turistického ruchu do poměrně úzkého segmentu roku, která v populárních destinacích může znamenat zahlcení turisty se všemi nevýhodami, které takovýto provoz zahrnuje.

Cestovní kanceláře přišly z dobře známým řešením. Hlavní letní prázdniny uvolnit ze striktně daného režimu a změnit jejich termín. Změnu po vzoru jarních prázdnin, kdy je ze školního rytmu v konkrétním týdnu uvolněno vždy jen několik okresů, se snaží cestovky prolobbovat na Ministerstvu školství každoročně a ani letošek není výjimkou. Jenže příklad pohyblivých jarních prázdnin dává tušit, že se nejedná o nic jednoduchého.

"Jarní prázdniny se dělí do šesti turnusů, a to z důvodu mj. volných ubytovacích kapacit v ČR atd. Každý z turnusů tak pokrývá zhruba 1/6 školáků z ČR a jedná se tedy přibližně o 245 tisíc žáků/turnus,"

objasnila pro LP-Life tisková mluvčí MŠMT Tereza Fojtová, s tím, že volnočasové aktivity občanů bere ministerstvo v potaz.

České cestovky chtějí prázdniny zrušit, v zahraničí je vše jinak

Termín letních prázdnin nicméně není je otázkou turistické sezóny, která by se i částečný posunutím do června nebo září reálně prodloužila. I když ani v Česku nebyly vždy prázdniny jen v červenci a srpnu, všichni už si na ně zvykli. Dalším důvodem jsou i teplotní poměry v ČR, kdy vedra přicházejí především v těchto měsících. Zásadní je pak i harmonogram příjímacího řízení mezi různými stupni škol, který by proměnlivost prázdninového termínu zkomplikovala.

"MŠMT v tuto chvíli žádné změny týkající se prázdnin neplánuje,"

sdělila Fojtová redakci. Ministerstvo školství se tak ke změnám staví odmítavě, ovšem pokud má někdo s aktuálním rozložením prázdnin skutečně závažný problém, jedno řešení existuje. Může se přestěhovat do jiné země. V podstatě každý stát totiž přistupuje k letním prázdninám jinak. 

Nejdelší letní prázdniny v Evropě mají v Itálii, začínají tam v polovině června a končí až v druhé půlce září. Různé termíny prázdnin, tak jak po nich volají české cestovní kanceláře mají např. v sousedním Německu. Příčinou je velikost země a spolkové uspořádání, kdy jednotlivé státy mají jiné termíny prázdnin.  V Bavorsku tak škola konči až až na samotném konci července a studenti se vrací zpátky do lavic už za šest týdnů.

Pro cestovatele mají zajímavý model prázdnin i v Lucembursku. V leté jsou v malém západoevropském státu podobné jako u nás, ale během roku mají žáci a studenti pravidelně prázdniny na týden nebo dva. Týden prázdnin tak je kromě Vánoc také během Velikonoc, týdenní volno je i během únorového Masopustu nebo v květnu na letnice. Pak už je na výběr dovolené dostatek termínů i mimo hlavní letní sezónu.

Zdroje: idnes.cz, ctidoma.cz, marianne.cz, wikipedia.org, hn.cz, MŠMT, vlastní dotazování, autorský článek 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze