Vývoj epidemie koronaviru začíná měnit trh nemovitostí a do velkých problémů se dostávají majitelé bytů pro Airbnb. Řada majitelů a investorů si v tuto chvíli klade otázku, jestli je právě nemovitost bezpečným „přístavem“ pro uložení peněz. Elena Jakubovič, zakladatelka úspěšné společnosti Y&T Luxury Property, je přesvědčena, že investice do bytu nebo domu je právě nyní příležitostí, která se příliš často neopakuje.
Zájem o nemovitosti na konci minulého roku výrazně stoupl. V prosinci tomu přispěla také ČNB se svou pozitivní vizí 2020, která predikovala zpomalený, ale stále stabilní vývoj v dalších dvou letech. „Trh reagoval bleskově a začalo se prodávat ve velkém. Tento trend pokračoval i na začátku 2020 a ani ve chvíli, kdy se v Česku objevily první případy koronaviru, nepřestávaly od klientů chodit poptávky se zájmem koupit či pronajmout nemovitosti,“ říká Elena Jakubovič, zakladatelka společnosti Y&T Luxury Property.
Nyní Elena Jakubovič v rozhovoru komentuje aktuální dění a popisuje, jak se situace na trhu s nemovitostmi vyvine.
Od prvního případu objevení koronaviru v Česku uplynulo několik týdnů a nyní, kdy čísla infikovaných stoupají, je jasné, že se to dotkne všech sfér našeho života. V tuto chvíli je už dopad epidemie na poptávku po nemovitostech znát. Lidé se bojí o své zdraví a vyčkávají, co bude dál.
Prvním signálem byl klient, který před měsícem požádal, abychom přidali do zprostředkovatelské smlouvy bod, že v případě šíření koronaviru může posunout zahájení spolupráce na prodeji své nemovitosti do doby, než se situace stabilizuje. Bod jsme do smlouvy přidali, ale nevěřili jsme, že tato situace může nastat.
Koronavirus už cenami zahýbal. Od začátku tohoto týdne ceny nemovitostí začaly klesat. Ozvali se nám soukromí vlastníci i společnosti. Pokles u prodejů zatím skoro žádný. V případě společností, které pronajímají stovky bytů, se jedná o pokles cen o 15 až 20 %. U takzvaných Airbnb bytů se jedná o obrovský pokles přibližně 50 %. Například byt na Starém Městě, který se před pandemii nabízel k dlouhodobému pronájmu 25 000 korun, dnes klesl až na 15 500 korun. To je až 62 % pokles nájmu!
Vedle cen zahýbal koronavirus také počtem nabízených nemovitostí. U pronájmu počet nabízených nemovitostí od začátku března stoupl o 16 %.
Během následujících měsíců očekávám mírný pokles cen, a to spíše u nemovitostí pro střední třídu. Také se budou uzavírat transakce přerušené pandemií, jelikož poptávka po kvalitních nemovitostech bude vždy. A pokud se někdo rozhodl pořídit si zajímavý byt nebo dům, nebude o něj chtít přijít.
Přesný vývoj ovšem bude záležet na tom, jak dlouho potrvá karanténa, a zda se budou dále snižovat úrokové sazby.
Panika již začala. Jako první to pocítili majitelé Airbnb bytů, které zaznamenaly rapidní pokles poptávky. Tento segment byl před pár lety velký hit, ale již nějakou dobu se potýká s obstrukcemi. Lidé většinou zkusili pronajímat krátkodobě vlastní bydlení, pak si koupili další byt a dali do zástavy ten svůj, případně byt rodičů. Pak koupili další a další… A máme tu efekt realitní sněhové koule, ze které se při dnešní situaci stává realitní lavina.
Lavinu je téměř nemožné přežít. Možná v případě, že s sebou máte lavinový vyhledávač a pomoc přijde včas. Nechci tu vymýšlet metafory, ale připravili jsme speciální nabídku pro majitele Airbnb, která by je měla v dnešní situaci podpořit a pomohla by jim splácet úvěry. Více informací najdete ZDE
Situace na akciovém trhu opět potvrzuje, že nejstabilnější investicí jsou nemovitosti. Sledujeme největší propad indexu Dow Jones od roku 1987. Kde je dnes zlato, podle ekonomů nejstabilnější investice? Propadlo se o 20 %! Vůbec bych se nedivila, kdyby Donald Trump již brzy zavřel burzu kvůli karanténě. Možná někoho baví padající křivky, ale naše společnost nabízí investice do věcí, které jsou jisté. A existují přímo ve vaší zemi. Zaměřujeme se na nemovitosti v zajímavých pražských lokalitách, které jsou z dlouhodobého hlediska velmi atraktivní.
Máte skvělou příležitost, která se moc často neopakuje. Do rozjetého trhu přichází pandemie. Kdo mohl předpokládat takový vývoj?
Všichni už tušíme, že karanténa nebude na týden, ale nakonec stejně jako Čína se i my vrátíme do normálního provozu. A to už v době, kdy se ještě část lidí bude stále léčit.
Je otázkou, jestli si pak zájemci o koupi vyjednají lepší podmínky. Skutečnost je ale taková, že většina developerských projektů ve výstavbě je už vyprodaná. ČNB nejspíše sníží úrokové sazby a všichni potřebujeme někde žít. To jsou faktory, které je nutné brát na vědomí.