Festival otevřených budov Open House Praha letos oslaví již 10. jubilejní výročí. Čeká vás více než 35 novinek. Přichystán je velmi bohatý program na celý květnový týden od 13. května do 19. května. Ve všední dny se můžete těšit na nejrůznější aktivity a doprovodné akce, o víkendu se zdarma otevře 115 budov a mimořádných prostorů po celé Praze. Většina z nich je veřejnosti běžně nedostupná.
Festival vás zve k poznávání města a odhalování skrytých unikátů pražské architektury. Máte jedinečnou možnost prozkoumat prostory budov, které budou otevřeny o víkendu 18. a 19. května od 10 do 18 hodin (najde se jen pár výjimek). Registrace k prohlídkám nejsou předem potřeba, vstup je zdarma.
Letos vás čeká více než 35 novinek. To vše na 13 územích městských částí Prahy. Můžete si naplánovat návštěvu například do paláce Škodových závodů (dnešní Magistrát hl. města Prahy), do budovy Staroměstské tržnice v Rytířské ulici, nebo do Měšťanského domu. Festival letos dostal přístup na jedinečné místo: do soukromé kubistické vily Na Libušince na Rašínově nábřeží. Můžete se těšit na několik unikátních skvostů, které nám připomínají významné české umělce a architekty. Tentokrát budete moci nahlédnout i do Knihovny Václava Havla v Deymově paláci, kde měl svůj byt i Karel Schwarzenberg. Palác totiž patří jeho rodině.
I letos si můžete zakoupit papírovou brožurku se všemi místy a budovami. V prodeji bude během května na festivalovém e-shopu nebo v kampusu Hybernská od pondělí 13. května. Součástí programu budou také komentované prohlídky a procházky městem. Vše najdete v kalendáři akcí.
Ve spolupráci se Zdeňkem Lukešem tvůrci festivalu připravili na úterý 14. května od 18 hodin přednášku věnovanou tvorbě Oldřicha Tyla a Josefa Fuchse, která se uskuteční v netradičních prostorách klubu Fuchs2. Jedná se o součást doprovodného programu, který bude probíhat od pondělí do pátku.
Poprvé se do programu festivalu připojí i několik budov v rámci areálu Pražského hradu. Navštívit bude možné například Prezidentskou rezidenci. Otevře se i další mimořádný objekt: Nová oranžerie v Královské zahradě. Poslední otevřenou budovou na Pražském hradě pak bude Lobkowiczský palác.
Otevřené město pro všechny. I letos festival nabídne bezbariérový přístup. Během víkendu se budou konat speciální prohlídky pro zrakově nebo sluchově postižené návštěvníky a návštěvnice. V nabídce bude také interaktivní městská hra Open Senses. Vyzkoušíte si, jakým překážkám čelí běžně lidé s hendikepy při pohybu po městě. Projekt připravují studenti Katedry arts managementu VŠE. V plánu je také speciální program pro ty nejmenší.
Součástí festivalu je myšlenka, která se bude věnovat: Otevřenosti a přístupnosti města pro všechny skupiny obyvatel. Ředitelkou festivalu je Klára Veselá. Na organizaci se podílejí majitelé, správci budov a zaměstnanci firem, kteří v nich sídlí. Obrovskou zásluhu na celé akci má především velmi široký zástup dobrovolníků, kterým se můžete stát i vy. Ambasadorkou dobrovolníků je Lejla Abbasová (modelka, moderátorka a bývalá mluvčí ministra pro lidská práva a národnostní menšiny). Přihlásit se může úplně každý, kdo by chtěl přiložit ruku k dílu. (náborový formulář)
Veřejnost může prozkoumat budovy, které jsou spojeny s významnými jmény československých architektů. Letos si totiž připomeneme jejich životní jubilea. Jde například o Jindřicha Tyla, Josefa Fuchse, Adolfa Benše, Karla Hubáčka a mnoho dalších, kteří by letos oslavili kulaté narozeniny nebo si připomínáme kulaté výročí od jejich smrti.
Umožněn bude vstup na střešní terasu Veletržního paláce (Josef Fuchs a Oldřich Tyl), ZŠ a MŠ Bílá - malý klenot československého funkcionalismu od velmi mladého autora Jana Gillara, Terminál 4 na Letišti Václava Havla (Adolf Benš), budova Elektrických podniků v Bubenské ulici, Divadlo DISK se střechou ve tvaru ponorky od Karla Hubáčka, který by letos oslavil 100 let. Další budovou je klub Fuchs2, který dnes ožívá alternativní hudbou a uměleckými instalacemi.
Franz Kafka, jeden z nejvlivnějších spisovatelů 20. století. Umělce si připomeneme výstavou fotoalba rodiny Kafkových, kterou bude možné vidět na Smetanově nábřeží v paláci První české zajišťovací banky.
Letošních 70 let od úmrtí Josefa Fanty si připomeneme návštěvou Hlávkovy studentské koleje nebo budovou Ministerstva obchodu a průmyslu ČR s ikonickou prosklenou kopulí, do které budete moci v rámci festivalu vystoupat.
Neváhejte a vydejte se zdarma poznávat nevšední pražské budovy. Zapište si do diáře třetí květnový víkend a naplánujte si vaší návštěvu. Výběr je letos opravdu velký. Kompletní seznam otevřených budov naleznete zde (na oficiálních stránkách festivalu).
Zdroje: autorský článek, oficiální stránky festivalu Open House Praha