Top hledané
Výsledky (0)
Nutriční specialistka radí, jak se ideálně stravovat během horkých dní.

Česko zasáhlo extrémní horko. Jak ho zvládnout a nezkolabovat

Barbora Štöklová
23. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Je důležité dbát na pitný režim

Během horkých letních dnů je nejvíce důležité dbát na hydrataci těla, vybírat lehčí pokrmy doplněné množstvím bílkovin jako maso nebo sýr. Radí odbornice na výživu známá jako “Nejenojídle”. V pestré a vyvážené stravě by podle ní neměl chybět ani knedlík a často tabuizované přílohy. Jak se ale stravovat během léta a měl by se náš jídelníček z příchodem plavkové sezóny změnit?

Tropické počasí zasáhlo Českou republiku. Tato extrémní horka se dotkla mnoha aspektů každodenního života, a tak jako každý rok, vyvolává řadu otázek na téma - jak horké dny “přežít”. Jedním z důležitých bodů je i pestrá a vyvážená strava. Nutriční terapeutka Hedvika Jakešová, známá pod svou přezdívkou "Nejenojidle" radí, jak v případech extrémního horka dbát na dostatečnou hydrataci organismu. Při sedavém zaměstnání stačí kohoutková voda. Lidé s pohybově aktivním zaměstnáním v horkém prostředí a sportující, by se měli zaměřit na příjem neslazených přírodních minerálních vod, a to zejména kvůli obsahu minerálních látek. 

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104, Praha 2

Hedvika je nutriční terapeutka a wellness specialistka, která pomáhám lidem zlepšit jejich stravovací a pohybové návyky. Na svých sociálních sítích sdílí řadu tipů a také vyvrací mýty, které mohou být spojovány se zdravým životním stylem. 

Otevřít v galerii (1)
Hedvika Jakešová vzdělává o jídle pomocí sociálních sítí
Hedvika Jakešová vzdělává o jídle pomocí sociálních sítíZdroj: Hedvika Jakešová, se svolením Hedviky Jakešové

Měla by se naše strava s příchodem léta změnit?

Spíše ne, ale změní se vlivem kulturních událostí, sešlostí a "grilovaček". Stejně jako v průběhu roku, by hlavní jídla měla obsahovat dostatek bílkovin, sacharidů i tuku. Pravděpodobně, díky teplu budeme vybírat lehčí pokrmy a více sezónní zeleniny a ovoce. I tak nezapomínejte, že samotný salát se sýrem nebo masem bez přílohy nezasytí. Vždy je dobré ho doplnit pečivem či jinou přílohou.

Co doporučujete jíst v horkém počasí?

„Zařazovat k hlavním jídlům nebo svačinám více zeleniny, která je v sezóně lahodnější než v ostatních měsících z dovozu. Navíc si díky krátké vzdálenosti z pole na stůl a zralosti v době sběru uchovává o trochu více živin. Také je příjemné kombinovat sezónní ovoce a bylinky se slanými pokrmy."

 

Co dělat, pokud někoho v horkých měsících trápí nechuť k jídlu?

Nechuť k jídlu je v horku přirozená reakce těla. Doporučuji se zaměřit spíše na chladná jídla typu - saláty, těstovinové saláty, studené polévky, obložené pečivo, ale dbát i u těchto jídel na příjem bílkovin a komplexních sacharidů. Případně v průběhu dne konzumovat jen drobné, ale komplexní svačiny, a větší jídlo si dát v brzkých večerních hodinách, když největší horko opadne. Současně nedoporučuji jíst těsně před spaním.

Jedním z pravidel zdravého životního stylu během celého roku je dbát na to, aby strava obsahovala bílkoviny z libového masa, vajec, mléčných výrobků nebo rostlinných alternativ. Svou roli hrají i sacharidy z různých příloh jako jsou brambory, těstoviny, pečivo, rýže a jiné obilniny. Tabu nejsou ani knedlíky. Dále doporučuje, aby v jídelníčku každého z nás byly zastoupeny zdroje vlákniny a vhodný poměr rostlinných a živočišných tuků. Z vitamínů je pak důležité doplňovat celoročně vitamín D, a pokud  někdo nejí ryby, tak také omega 3 mastné kyseliny.

„Ženy, by si měly více hlídat příjem železa a případně ho doplňovat. Pro kvalitní spánek se nedoporučuje pít kávu a jiné nápoje s obsahem kofeinu v pozdějších odpoledních hodinách. Zároveň ubrat na konzumaci alkoholu,"

dodává Hedvika.

Zde je několik pár dalších typů jak si během horkého dne zpříjemnit život:

  • Volit lehké, volné a světlé oblečení vyrobené z přírodních materiálů jako je bavlna, len. Tyto materiály umožní pokožce dýchat a sníží tak její přirozené teplo. Doporučujeme také použití klobouku nebo slunečníků a kvalitních slunečních brýlí.
  • Vyhněte se přímému slunci a hledejte chladná místa, jako jsou parky s hustým stromořadím nebo klimatizované prostory. V Praze tak můžete nalézt útočiště na Divoké Šárce, ve Stromovce nebo v Podolí. 
  • Využijte chladnějších nočních hodin pro větrání v bytě nebo domě. Otevřete okna a vytvořte průvan, abyste odvedli horký vzduch ven a získali svěží vzduch.
  • Užívejte léta!

 

A jaké zaručené tipy, se nejvíce osvědčily vám?

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze