Porod je prý nejbolestivější zážitek na světě. Často se ale na první příčku šplhají další možné bolesti, jež může lidské tělo prožít. A rozhodně nechcete testovat ani jednu z nich. Přičemž porod pomalu padá na příčku druhou. Jsou tu děsivější kandidáti.
Nutno však říci, že neexistuje nic jako skutečný žebříček bolestí. Vnímání záleží na okolnostech, osobním nastavení prahu bolesti, například prožívaný stres zvyšuje vnímání bolesti. Žádné objektivní měřítko bolesti, prozatím, neexistuje. Přesto jsou některé bolesti, které v žebříčku obecně přijímaném, pravidelně na prvních místech. A setkat se s nimi rozhodně nechcete.
Porodní bolest vzniká v důsledku děložních kontrakcí, tlaku na děložní čípek a svou roli hraje také nutné roztahování pánevních kostí. Celá tato oblast je navíc bohatě prokrvená a protkaná nervy. Ženy si tuto bolest umí představit díky zažívaným menstruačním křečím. Mužům ji můžeme přiblížit jako velmi, velmi znásobenou silnou bolesti při střevních potížích. Připočtěte, že mnohé ženy cítí stejnou intenzitu bolesti nejen v oblasti břicha, ale i zad.
Intenzita se liší v závislosti na délce porodu, postavení pánve i dělohy, ale i v závislosti na lékařských zásazích. Přirozeně probíhající porod v klidu je ovlivněn produkovanými hormony, takže některé části porodu prožívá žena téměř v hypnotickém stavu a vnímání bolesti se přirozeně mírní. Snáze pak na bolest těsně po porodu i zapomene vlivem dalších vyplavovaných hormonů, které jí pomáhají se vznikajícím vztahem k dítěti. Lékařsky vedený porod a ovlivňovaný léky na urychlení celého procesu naopak působí stahy silnější, bolestivější, neovlivnitelné a blokuje přirozené hormony. Porod tak nejenže více bolí, ale nejsou vyplavovány přirozené blokátory bolesti. Takový porod může zanechat traumatické emoční prožitky.
Bolest popálenin je nesnesitelná kvůli rozsáhlému poškození nervů a zánětlivé reakci těla. Extrémní bolest a nekonečné pálení je tak intenzivní, že postižený člověk často padá do šoku a omdlívá. Člověk prožívá až extrémní fyzickou úzkost, která může mít trvalé fyzické a emocionální následky. Následky popálenin jsou navíc ve zhojeném stavu stále bolestivé a přecitlivělé na dotek, povětrnostní vlivy nebo počasí. Tím je ještě znásobeno a stále připomínáno bolestivé trauma, který postižený zažil.
Křečovitá bolest břicha vystřeluje až do zad, pod lopatku, do páteře, doprovází ji nevolnost, zvracení a bývá velmi intenzivní. A to kvůli tomu, že tato oblast je také velmi bohatě protkána cévami a nervy. Někdy je nazývána až krutou a to zejména proto, že nemá, na rozdíl od porodu, chvíle mezi kontrakcemi. Bez lékařské pomoci může trvat až několik hodin nebo dnů.
Intenzivní bolest zánětu trojklanného nervu je také řazena mezi ty nejhorší. Je náhlá, silná, v jedné půlce obličeje. Tvář, zuby, rty, čelisti nebo vystřelující až do očí a čela. Popisována je často jako nesnesitelná. Patří mezi nejcitlivější nervy v lidském těle, je zodpovědný za přenášení informací o teplotě, dotecích, ovládá žvýkací svaly i mimické svaly. Přijít k ní můžete, kromě jiného, například ofouknutím studeným větrem nebo při úrazu či úderu v oblasti tváře.
Migréna je tepavá, silná bolest hlavy, kterou pacienti popisují jako mimořádně krutou. Její intenzita je ještě zhoršena tím, že ji provází další příznaky. Světloplachost, citlivost na pachy a zvuky, jakékoliv takové dráždění ještě zvyšuje bolest. Pacienti ji popisují jako hlavu ve svěráku nebo bolest, ze které "vypadnou oči z důlků". Silná nevolnost, zvracení, úzkosti, naprostá únava jen dokreslují dílo zkázy. Dlouhodobé migrény mohou vyvolat takové zoufalství, že stojí i za vznikem úzkostných nebo depresivních poruch a výrazně snižují kvalitu života.
Jak vidíte, tak citlivé lidské tělo zvládne hodně, ale některé bolesti jsou nejen nad jeho toleranci, ale i síly. Lékaři a vědci tak intenzivně pracují na různých metodách, jak trýznivé bolesti zabránit. Jednou z nadějných metod může být vyzkratování bolesti, přerušení nervů, které bolest přenáší.
Zdroj: autorský článek, Idnes, intelsmedia.com