Česká strana zrušila mimořádné zasedání vlády České republiky a Slovenska. Pravidelné společné schůze byly dlouhodobým důkazem o mimořádných vztazích mezi Českem a Slovenskem. Jenže v kontaktech vlád obou zemí došlo k ochlazení po posledních slovenských volbách, kdy se vesla ujal staronový předseda vlády Robert Fico a jeho strana SMER.
Nejde ani tak o animozity mezi samotnými politiky, ale spíše o kontroverzní projevy slovenského předsedy vlády směrem k ukrajinskému konfliktu. Zatímco český předseda vlády je velmi aktivní směrem k podpoře Ukrajiny, Česko např. nedávno rozhýbalo tzv. dělostřeleckou alianci, k níž se přidala řada dalších evropských zemí, Robert Fico je k ukrajinské snaze bránit se ruské invazi skeptický.
Ve svém posledním projevu na toto téma navíc opakoval řadu narativů ruské propagandy, například o rozpoutání konfliktu blíže nespecifikovanou agresí NATO a Evropské unie směrem k Rusku. Vrcholem byla schůzka slovenského člena vlády, ministra zahraničí Juraje Blanára s ruským šéfem diplomacie a čelním představitelem kremelského režimu Sergejem Lavrovem. Už samotné dosazení Blanára na pozici ministra zahraničí budilo otazníky, jelikož měl nulové zkušenosti v mezinárodní diplomacii a navíc byl znám šířením ruské propagandy.
„Domluvili jsme se, že nepovažujeme za vhodné, abychom uskutečnili v příštích týdnech a měsících mezivládní konzultace s vládou Slovenské republiky, jak jsme o nich uvažovali a jak jsme se na nich domluvili. Jsme přesvědčeni, že v této chvíli není potřeba uskutečnit společné zasedání obou vlád. Informovali jsme slovenskou stranu o našem rozhodnutí a o úmyslu toto setkání odložit. Jsou zde aktivity, které považujeme za problematické, jako třeba setkání slovenského ministra s ministrem zahraničí Ruské federace atd. Důvodů je více a výsledkem toho všeho je naše dnešní rozhodnutí,“
uvedl v TZ premiér Fiala.
Český předseda vlády by však rád nadále zachoval dobré vztahy mezi zeměmi, i když se rozhodl opustit formát společného zasedání obou vlád, což je instrument, jenž s jinými státy Česko využívá jen velmi vzácně. V případě Slovenska však šlo o pravidelná setkání, která odrážela společnou minulost obou zemí.
„Jsme si dobře vědomi úzkých vazeb mezi českou a slovenskou společností a rozsáhlé spolupráce. V tom samozřejmě chceme pokračovat. Spolupráce musí být zaměřena na konkrétní projekty, máme zájem je rozvíjet. Spousta lidí má rodinu na obou stranách hranice, je tu intenzivní přeshraniční pohyb, v Česku studuje mnoho slovenských studentů, čeští vojáci brání slovenský vzdušný prostor. Prostě vztahy jsou mnohostranné, je zde spousta společných témat a to míníme rozvíjet a věnovat se tomu. Ale není možné zastírat, že existují výrazné rozdíly v názorech na některá klíčová zahraničně politická témata,“
vysvětlil předseda vlády.
Spíše symbolický akt však vyvolal řadu reakcí. Slovenský předseda vlády Robert Fico označil akt za zbytečné zhoršení vtahů mezi zeměmi, kterého se podle něj Česko dopustilo kvůli podpory Ukrajiny. Naopak slovenská opozice vedená Michalem Šiměčkou viní z tohoto aktu Fica. Prezidentka Zuzana Čaputová pak varovala před ztrátou partnerů pro Slovensko, kvůli hodnotové politiky tamější vlády.
"Česko-slovenské vztahy narušil Matovič, Fiala je teď ničí úplně. Tohle je mezinárodní politika, ne dětské hřiště. Tam možná platí, že chová-li se někdo špatně, přestanete se s ním bavit. Vláda se ale nemá chovat jako malé dítě. Pokud s kroky slovenské vlády nesouhlasí, o to spíš s ní má jednat a přesvědčovat ji o změně pozice. V případě Slovenska, se kterým nás vždy pojily mimořádně silné a dobré vztahy, to platí dvojnásob. Říká se tomu diplomacie,"
zkritizoval na síti X předsedu vlády lídr české opozice Andrej Babiš. Ten se sám netajil afinitou k Ficovi a před nedávnými volbami na Slovensku Babiš podpořil právě Fica a jeho stranu.
"Tak Vás, pane Babiši, jistě s Vaší vlastí pojily silné vztahy, tak nechcete se tam třeba vrátit a přestat škodit v Čechách? Ze Slovenska teď normální lidi utíkají, ti si podporu zaslouží. Ale tu Ficovskou politiku zvacích dopisů do Ruska, tu si dělejte u sebe doma,"
zareagoval v diskuzi na X na Babišovu kritiku pirátský europoslanec Mikuláš Peksa a připomněl Babišův slovenský původ.
Zdroje: TZ Vlády ČR, echo.cz, hlidacipes.org, twitter.com, autorský text