Vládu čeká poměrně velká rotace na ministerských křeslech. Ačkoliv se Vladimír Balaš na ministerstvu školství dlouho neohřál, do rekordu v rychlosti úprku z ministerské funkce má ještě daleko. Pozoruhodné je, že zároveň vypovídá o krizi v hnutí STAN, stejně jako o tom, že by se mohlo blýskat na lepší časy.
Po sečtení posledních voleb do Sněmovny byli politici hnutí STAN v takové euforii, že jen vzpomínka na úhlavního nepřítele Andreje Babiše (ANO), jak líbá svého marketingového génia Marka Prchala pravděpodobně zabránila hromadným polibkům na všechny strany. Krom Pirátů, kterým v koalici udělili polibek smrti, když je jejich voliči vykroužkovali ven z kandidátek. Poslanecká křesla se tak zaplnila starosty z měst a vesniček, kteří pomalu předsedu Rakušana aklamačně zvolili prezidentem.
Úsměvy jim však záhy ustrnuly na rtech. Ukázalo se totiž, že strana není personálně připravená být druhou největší silou v pětikoaliční vládě. Právě tady musíme hledat pozadí aktuální rošády, kterou spustila rezignace současného ministra školství Vladimíra Balaše. Jeho předchůdcem ve funkci byl jeden z nejzkušenějších současných politiků a zároveň původní profesí učitel Petr Gazdík (STAN).
Od dob Petry Buzkové (ČSSD) snad na ministerstvu neseděl politik s tak výrazným slovem ve vládě. Vzpomeňme, jak odborník Robert Plaga (ANO) marně bojoval v Babišově vládě za svůj rezort. Nicméně se ukázalo, že Gazdík je skutečným harcovníkem české politiky se vším všudy - včetně kontaktů na mafiány a podezřelé kumulace funkcí, o čemž jsme psali zde. Z funkce se rychle poroučel a STAN se najednou ocitl v tíživé personální krizi.
Jak název hnutí napovídá, řada poslanců zvládá být i starosty, či přihodit nějakou další funkci, ale dělat ministra se politikům, kteří ke svým funkcím ve Sněmovně přišli jako slepí k houslím, příliš nechce. Podle zdroje LP-Life.cz z Ministerstva školství bylo osloveno osm kandidátů, než poslanec Balaš nabídku ostýchavě přijal. Neuplynul ani rok a už se z křesla poroučí.
Jakkoliv se zdá jeho život ve funkci šéfa školství jako jepičí, není tomu tak. Školství mělo od 22 ministrů od roku 1989, což je nejvíc ze všech resortů. Každý si tak může spočítat, že Baláš byl jen lehce podprůměrný. Dobrá vizitka českého školství to není, ale bohužel vzdělávání v tuzemsku dobrými vizitkami apriori nedisponuje. Na rekord v epizodnosti ministrování Baláš nedosahuje ani zdaleka.
Režisérka Helena Třeštíková pobyla v roli ministryně kultury krásných 17 dní, které ji stačily zděsit natolik, že nedotáhla na pozici ani třetí týden.
přirovnal k dětské hře dění ve vládě komentátor týdeníku Respekt Ondřej Kundra.
Všechny bizardní kontexty politického dění vybízí k úšklebkům, ale možná jsme svědky zrodu potencionálně fungujících vládních personálií v hnutí STAN. Mikuláš Bek (STAN) proslul svou neviditelnosti při řešení evropských záležitosti, jako samotný úřad, který sice vznikl primárně pro potřeby českého předsednictví EU, ale sekundárně pro potřeby vytvoření nového ministerského postu. Bývalý rektor Masarykovy univerzity se však v akademické sféře těší mimořádně dobré pověsti a co víc, pojí ho dlouholeté spojenectví s premiérem Fialou (ODS), právě od dob vlády nad univerzitou v Brně.
Brněnská spojenectví v současné vládě nemůžeme podceňovat, a tak bychom se mohli dočkat proměny školství z vládního uplakánka v jestřába. Reálně zběhlý Martin Dvořák (STAN) se na post ministra pro Evropu také hodí více, jen si musel počkat, až jeho odborné předpoklady dojdou uplatnění ve frontě na ministerské židle.
Zdroje: twitter.com, vlastní dotazování