/KOMENTÁŘ/ Ačkoliv čeští homosexuálové nemají ve věcech manželství vyhráno, v českých politických vodách se pohnuly ledy směrem k zrovnoprávnění sňatků pro stejnopohlavní osoby. Sněmovna v prvním čtení odsouhlasila zrovnoprávnění jejich sňatků.
Už samotný počet stran vládní pětikoalice měl být zárukou jepičí životnosti současné vlády. Kupodivu doposud jsou však vládní strany neobvykle svorné, i přes ideové rozdíly. Vzpomeňme na pravidelné tiskové konference ČSSD, která byla neustále krok od odchodu z vlády s hnutím ANO i přes to, že jejich koaliční partner doslova kopíroval politický program sociálních demokratů.
Právě stejnopohlavní manželství mělo být ve vládě totální tabu. Vstup do vlády pro liberální piráty měl být předem prohranou bitvou na tomto poli. A nejen pro piráty, i pro všechny další politiky, kteří považují homosexuály za rovnoprávné občany, jako například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, pro kterou jde očividně o emotivní záležitost.
Nehřímal ještě nedávno šéf ambiciózních lidovců Marián Jurečka, že uvedený zákon projde jedině přes jeho "mrtvolu" ve vládě? Jenže politiků ve Sněmovně je na dvě stovky a možná tento počet odráží to, co si myslí česká společnost. Podle posledního průzkumu sociologů z AVČR je 58 % pro a jen 38 % proti (zbytek neví). Co se týče péče o děti oficiálně svěřené do rukou homosexuálů, je pro ještě výraznější procento.
Přes hlasité konzervativní hlasy se ukazuje, co si myslí nejen obyčejní lidé, ale i obyčejní politici. Křesťanští lidovci hrají v této hře prim, ale zároveň mají ve svém středu jediného oficiálně homosexuálního poslance, a asi nejvíce členů, kteří se omlouvají za vulgárně projevovanou nesnášenlivost vůči homosexuálům na půdě Sněmovny. Možná nás u lidovců čekají jiné zítřky.
"Nemůžeme být budoucností strany, když budeme mít takovéto spolustraníky…to nemá budoucnost…,"
odsoudil ostře své konzervativní kolegy v diskuzi na Twitteru, lidovecký hejtman Jihomoravského kraje, Jan Grolich.
Otázka však nevisí jen ve vládě. O postojích poslanců SPD, není potřeba pochybovat. Svou úzkoprsostí hravě trumfnou i lidovce. Výroky některých z nic patří do Severní Koreje, nikoliv do země v Evropské unii. Jinak je tomu ale u hnutí ANO, která má stále nejpočetnější poslanecký klub. Právě řada jejich členů v čele s lídry Havlíčkem a Schillerovou přispěchali v hlasování na pomoc vládním liberálům z řad pirátu, starostů a topkařů.
ANO je politický subjekt stavící na své nečitelnosti, tudíž, co je v pozadí rozhodování jejich členů v této věci, je možné jen spekulovat. Nabízí se dvě interpretace. Může jít o záměrné opoziční popíchnutí pětikoalice, jelikož nesmiřitelný rozpor v této otázce je dobře znám. I takové jsou politické hry. V tomto případě rozhodně platí, účel světí prostředky.
Členové také rádi opakují, že jsou stranou bez názoru, používají termín catch all party z politologických učebnic, ale rozhodně netuší, co to znamená, jenom cizím slovíčkem ospravedlňují populismus a ryzí politické prospěchářství. Pokud tedy nemají jasné názorové vedení, tak se v jejich řadách opět vyskytují jen lidé následující většinový společenský názor. Česká společnost se dlouhodobě drží poměrně svobodomyslných názorů na životní styl, stačí se podívat do Polska, Maďarska nebo i na Slovensko.
I přes to se někteří politici stále drží své úzkoprsosti. V zemi paradoxů tak zároveň prvoinstančně prohlašovali zákon o právu uzákonit manželství jako sňatek mezi mužem a ženou. Obě legislativní normy nejsou kompatibilní. Jinými slovy jde o nesmysl, ale nesmyslům je česká společnost ve své svobodomyslnosti také otevřená.
Zdroje: seznamzpravy.cz, wikipedia.org, twitter.com, echo24.cz, autorský článek