Už delší dobu se ví, že v současném nastavení není systém průběžných penzí udržitelný. Lidé se dožívají o mnoho let více, než systém vznikal a také se rodí méně dětí. Chytří lidé tak uvažují, jak to udělat, aby systém, co nejlépe fungoval. Do debaty se zapojil i Petr Pavel jako prostředník mezi koalicí a opozicí, jenže opozice hnutí ANO nechce přispět k zlepšení stavu, protože pak se ji budou hůř opíjet voliči rohlíkem.
S nepříznivým demografickým vývojem ve vztahu k penzím se potýkají všechny evropské země. Díky migraci ze Slovenska a z Ukrajiny, a také díky na evropské poměry vysoké porodnosti, v Česku výchozí situace oproti sousedním státům ještě docela dobře. Jenže např. rakouští nebo němečtí penzisté jsou na tom materiálně lépe, než jejich čeští vrstevníci. Jak je to možné? Zázrak anebo chytré řešení?
O zázrak se rozhodně nejedná, západní země jsou na tom dlouhodobě ekonomicky lépe, což jim poskytuje větší manévrovací prostor. Druhou půlkou odpovědi na otázku jsou tzv. důchodové reformy, které spočívají v různých metodách odkládání vlastních peněz na staří. Ať už jde o individuální důchodové účty nebo investiční druhé či třetí pilíře, na vyplácení penzí čistě z vybraných peněz pracujících se zde nespoléhají. V nepříznivých demografických podmínkách se průběžný systém prostě nemůže vyplatit.
Po letech nicnedělání na tomto poli pod patronací vlád hnutí ANO a ČSSD se současní politici rozhodli s časovanou penzijní bombou něco udělat. Zkoušeli to i jejich předchůdci, ale nesmiřitelný politický boj jejich snahy zhatil (viz Kalousek). A tak i prezident Petr Pavel usoudil, že by bylo fajn, kdyby na plánované "důchodové reformě" vznikla, alespoň nějaká banální snaha o domluvě mezi opozicí a vládní koalici.
Jedno setkání proběhlo, na holých faktech se tam před zraky prezidenta zástupci největší opoziční strany ANO shodli s vládními politiky. Zejména na neudržitelnosti nastavených důchodových parametrů. Pan prezident je holt pan prezident a tvrdit mu před svědky do očí, že oheň nepálí si netroufnou ani lidé, kteří s fakty zacházejí velice tvárně jako je Alena Schillerová nebo Karel Havlíček.
Chvilku to skoro vypadalo, že když jde o opravdu důležitou věc a vládní koalice udělá ústupek a pozve k dílu i hnutí ANO, což je nanejvýš rozumné, tak možná vznikne v české politickém rybníčku něco trošku smysluplného. Jenže sotva se ANOisté ztratili z prezidentova dohledu, začali opět přednášet na sociálních sítích pohádky o tom, jak se všechno vyřeší samo, a jak by svým nicneděláním udělali všem dobře.
"I při odchodu silných ročníků 70. let do penze budeme vynakládat na důchody pořád méně, než Rakousko, Francie či Itálie. A co bude dál? O tom se rozhoduje teď. Cestou není důchod v 70ti, ale prorodinná politika, hospodářský růst a snížení šedé ekonomiky,"
říká na síti X o představě důchodové reformy Alena Schillerová.
V čem tedy spočívá chytré důchodové řešení z pera hnutí ANO? Prorodinnou politiku už nám tady drahnou let poskytuje KDU-ČSL (strana, která byla skoro ve všech vládách), ČSSD, samozřejmě jí tady dělalo 8 let hnutí ANO, mluví o ní ale i Piráti nebo TOP 09, zkratka skoro všichni. Podle Českého statistického úřadu je v Česku v tomto směru trend pozitivní, na rozdíl od jiných evropských zemí. Vyřešilo se tím něco? Ne.
Hospodářský růst je krásná věc, byl tady a nejspíše se ještě objeví, i když prognózy pro český ekonomický model nejsou příznivé. Bude to stačit? Nedá se vyloučit, že české HDP začne růst násobně větším tempem, než tomu bylo za poslední předcovidové ekonomické konjunktury, ale pravděpodobnost tohoto zázraku se blíží nule a nebezpečí ekonomických recesí je podstatně hmatatelnější.
Snížení šedé ekonomiky má v Česku potenciál. Může tvořit až 15 % českého HDP, tudíž kdyby se nabílila a zdanila, vychází to pěkně na zacelení současného manka důchodového účtu. Rozhodně to však neznamená, že by české penzisty čekala ekonomicky tučnější budoucnost. Co je však závažnější, nabílit celou šedou ekonomiku je absolutně nemožné, ve všech státech světa dochází k ekonomické aktivitě mimo dohled finančních úřadu. Česko je podle Svazu průmyslu a obchodu v objemu šedé ekonomiky evropský průměr. Takže reálný potenciál vydělat si zde na důchody je takřka nulový.
Ve zkratce nám hnutí ANO prezentuje politiku opíjení rohlíkem, která nemá nic společného s reálným světem. Jelikož příspěvky na sociálních sítích snesou všechno, chtějí v tom pokračovat. Pod přísným okem prezidenta, ex-generála a válečného hrdiny se však očividně nesmyslně blábolit nedá. Řešení reálných problému politika hnutí ANO nikdy neměla na programu dne a měnit se bohužel nechce, samozřejmě na úkor občanů. Je zvláštní, že v národě největších pivařů světa si řada lidí myslí, že se rohlíkem hnutí ANO opravdu opijí.
Zdroje: cssz.cz, spcr.cz, twitter.com, autorský článek, komentář