Top hledané
Výsledky (0)
Nové zhodnocování peněz láká především drobné investory

NA VLASTNÍ PĚST: K mikroinvestování stačí jen „pár drobných“

Radek Polák
12. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Mikroinvestice jsou určeny těm, kteří s investováním začínají

Inflace přes 15 procent? To tady ještě nebylo. Kdo před nedávnem ještě tušil, že se růst cen vyšplhá na nejvyšší úroveň za posledních 30 let. Existují i jiné formy investic, než jaké se ve velkém využívali doposud? Relativně novým fenoménem jsou mikroinvestice.

Horečně v těchto měsících spekulujeme, jak nám současný růst cen ukrajuje z vložených prostředků další a další tisíce až desetitisíce korun a jak se z toho bludného kruhu dostat ven.

Pokud máme uložené peníze vázány v investičních produktech, které mají dopředu danou splatnost, mnoho s tím neuděláme. Přesto se nabízí i jiná řešení. Například mikroinvestice. Že jste o nich v životě neslyšeli? Přiznám se, že já také ne. Ne nadarmo se tvrdí, že finanční gramotnost Čechů není zrovna na výši a když už se rozhodnou někam své peníze poslat, bývají to spořící či termínované účty a jiné tradiční vklady.

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104, Praha 2

Mikroinvestice se snaží být co nejvíce POP. Aplikace mají jednoduchá a přehledná rozhraní pro navigaci.  Navíc žádné dlouhé řeči. Zpravidla stačí jen několik málo vět, díky nimž se zájemce dozví, že stát se novým investorem zvládne opravdu každý. A že se stačí jen zaregistrovat a poslat částku, kterou považujete za optimální. Může to být několik málo stovek korun. V extrémním případě u některých zahraničních služeb pouze dolar, jak dokládá příklad aplikace Sofi Invest. Na účet můžete na druhé straně uložit ale i mnohem vyšší částky. Záleží na vás.

Otevřít v galerii (3)
Vstupní kapitál bývá minimální
Vstupní kapitál bývá minimálníZdroj: Freepik

Princip výhodnosti tohoto typu služby hovoří jasně: pošlete nám peníze a my vám je zhodnotíme lépe a rychleji než jinde. Předmět investování bývá různý. Často se jedná o mix dluhopisů a akcií zahraničních firem. Někdy nechybí ani kryptoměny. Výhodné však bývají také investice. Třeba domácí start-up společnosti Investown je založený na výhodnosti pronájmů. Logiku to dává. Vždyť ceny pronájmů jdou zejména v posledních měsících čím dál více nahoru ruku v ruce s tím, jak klesá zájem o hypotéky. Jedná se navíc o investice, které bývají stabilní a tudíž i málo rizikové. Na výběr jsou přitom investiční byty, které se nachází hned v několika domácích městech najednou. Vedle takových, jako jsou Most či Chomutov, nechybí ani ta atraktivnější – Praha, Brno a Plzeň.

Pro některé může být v případě mikroinvestic výhodou to, že se nemusíte téměř o nic v podstatě  starat. Není třeba řešit každý měsíc s makléřem aktuální vývoj na trhu s cennými papíry, není třeba ani pravidelně sledovat, jak se vyvíjí kurz jednotlivých fondů. Většina služeb pro mikroinvestování sází na automatizované převody peněz. Na vás už jen je, jak pravidelně a jakou částku budete na investiční účet pravidelně posílat.

Otevřít v galerii (3)
Ziskovost mikroinvestic bývá vyšší, garantovat ji však nelze
Ziskovost mikroinvestic bývá vyšší, garantovat ji však nelzeZdroj: Freepik

Nic ale není tak úplně růžové, jak se možná na první pohled zdá. Počítejte s tím, že stejně jako u většiny jiných finančních služeb je třeba hradit poplatky. Ať již za vedení účtu nebo za provizi. To hlavní je však skutečnost, že neexistuje žádná záruka ziskovosti celé investice. Jinými slovy budete vědět, že by vám měla mikroinvestice přinést například zisk ve výši 7 až 8 procent. Takovou výnosnost vám ale služba nikdy automaticky negarantuje! A teď babo raď.

Mikroinvestice jsou bezpochyby trendy. Orientují se ale především na drobné střadatele. Ti ocení, že je jim náležitá část zisku posílána pravidelně každý měsíc. Větší a zkušenější investoři se dívají více za horizont. Nepotřebují mít každý měsíc na účtu „pár drobných“, aby tak byli ubezpečováni, že se jim investice zhodnocuje.

Otevřít v galerii (3)
Investovat může téměř každý
Investovat může téměř každýZdroj: Pixabay

Současná rozkolísaná situace, která je poznamenána válkou na Ukrajině a rostoucími cenami, může do mikroinvestic přilákat ale i některé „větší ryby“.

Co z toho všeho plyne? Mikroinvestice bych doporučil těm, co se zhodnocováním svých peněz začínají. Včetně mladých střadatelů, kteří mají k velkým a zavedeným bankovním domům nedůvěru.

Na druhou stranu nelze si naivně představovat, že úspěšnější start-upy, které jsou na tuto oblast zaměřeny, stejně nakonec zabrousí do mainstreamu. Například podíl v již zmiňované službě Investown drží Česká spořitelna, která navíc předpokládá, že aplikaci zařadí svého do internetového bankovnictví George, které má v Česku necelé 2 miliony klientů.

Určitě je dobře, že se investiční možnosti rozšiřují. Mikroinvestic se mohou stát pro některé odrazovým můstkem pro další formy zhodnocování peněz. Nikdy ale pravděpodobně nebudou převládající. Jejich podíl zůstane spíše jen malý. To ostatně napovídá i jejich samotný název. Mikro.  

 

Zdroje: Reuters, Česká spořitelna, Investown, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze