Právě v listopadu je naše tělo velmi náchylné k onemocněním dýchacích cest. Věděli jste, že pokud správně dýcháte, dokážete předcházet depresivním a úzkostným stavům? Proč a jak tedy o své plíce správně pečovat, zvláště když svět ochromila nemoc covid-19, která je vážně poškozuje?
Tedy ne tak doslova, jedná se o párový orgán a bez jedné plíce se žít dá. Pokud by vám však nedejbože chyběly obě, nepřežili byste ani minutu. Celková plocha plicní tkáně je skoro čtyřicetinásobná oproti vnějšímu povrchu našeho těla. Obě plíce jsou umístěny v dutině hrudní a jsou rozděleny na laloky - pravá má tři a levá dva. Tento orgán zajišťuje výměnu plynů mezi vzduchem a krví. Jsou obalené tenkou blánou a uložené v pleurální dutině. Skládají se z milionů plicních sklípků, které obklopují krevní kapiláry. Kromě okysličování krve vděčíme našim plicím také za udržování povrchového napětí a ničení cizorodých částic.
Pochopení funkce plic je skvělým začátkem, jak se o ně lépe starat. Kyslík ze vzduchu je potřebný pro celé lidské tělo. Pokud bychom nedýchali, umřeli bychom. Většinu času si vůbec neuvědomujeme, že naše plíce pracují. Proto mnohdy přehlížíme jejich absolutní důležitost pro lidský život. Náš dech a naše plíce jsou zásadní pro fungující lidské tělo. Denně kouří v České republice 21 % mužů a 15 % žen. Průměrně vykouří za jediný den 11 klasických cigaret. Neohrožují tím navíc jen své zdraví, ale ničí zdraví a zkracují život i svým blízkým, pasivním kuřákům. Česká republika je v nelichotivé statistice spotřeby cigaret na 7. místě na světě. V dýchacích cestách kuřáků vznikají záněty a ve velkých dýchacích cestách se jim tvoří více hlenu, které vedou k chronickým dýchacím nemocem. Nejlepší způsob, jak s kouřením přestat, je kombinace poradenství a léčby. Lidé, kteří se sami pokouší přestat kouřit, podle výzkumů uspějí jen ve 3-5 % případů. Jakmile se do procesu zapojí poradenství, roste úspěšnost na 25 až 30 procent.
Jistě nemusíme déle představovat nemoc COVID-19, jejíž pandemie v letošním roce změnila svět. Aktuálně je celosvětově více než 50 milionů pozitivně testovaných na koronavirus, z toho v České republice toto číslo přesáhlo hodnotu 400.000. Úmrtnost nakažených se celosvětově pohybuje mezi 1-3 %, velmi záleží na věku pacientů. Dlouhodobé následky této nemoci ještě nejsou zcela prozkoumané, u nezanedbatelného počtu pacientů, kteří nemoc prodělají, však dochází k nevratným poškozením na plicích. Jako prevence před onemocněním se doporučuje nošení ochranných pomůcek (roušky, respirátory aj.), omezení osobního kontaktu či důkladné mytí rukou.
Plíce však ohrožují i jiné viry a bakterie, které vyvolávají infekce dýchacích cest, z nichž některé mohou přerůst až do chronických podob.
Nejčastějším chronickým onemocněním plic je v České republice astma. Tímto chronickým zánětem plic u nás trpí až 1 milion lidí. Na akutní těžké astma ročně v Česku umře až 100 lidí. Důležitá je u tohoto onemocnění včasná a hlavně dlouhodobá léčba. Stav plné kontroly astmatu je zvlášť u méně závažných forem dosažitelný. Mnoho astmatiků tak třeba vrcholově sportuje.
Méně mediálně známou nemocí je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), které se častěji říká rozedma plic. Při této nemoci je nemožné kvalitně vydechovat vzduch, a tak v určitých částech plic nedochází k okysličování krve. Tímto velmi nepříjemným onemocněním trpí až 300 000 Čechů. Tři a půl tisíce z nich s touto diagnózou ročně umírá.
O poznání více mediální pozornosti se dostává rakovině plic, kterou ročně onemocní až 7000 českých občanů, nejčastěji kuřáků. U většiny z nich přitom již není léčba úspěšná, protože dojde k diagnostikování nemoci v pokročilém stádiu. Jen pouhých 16 procent lidí s rakovinou plic přežije déle než 5 let.
1. Přestaňte kouřit.
2. V prostředí, které vás vystavuje vdechování prachů, plynů, par nebo chemikálií, noste vhodné ochranné prostředky.
3. Chraňte se před chřipkou a zápalem plic. Pokud je vám více než 65 let, doporučuje se očkování.
4. Pravidelně cvičte a zdravě se stravujte.
5. Pokud se u vás objeví dušnost nebo přetrvávající kašel, navštivte svého lékaře.
6. Pokud již trpíte plicním onemocněním, věnujte pozornost varováním, týkajícím se úrovně znečištění ovzduší.
... a proto má smysl pomáhat! Naším posláním je zvýšení povědomí o plicních chorobách a snaha o jejich včasnou diagnostiku.
Nadační fond Naše plíce, založený Y&T Luxury Property - realitní kanceláří, kterou tvoří jen ženy, se rozhodl pomoci českému zdravotnictví. Podporuje prevenci, včasnou diagnostiku a léčbu plicních onemocnění, včetně plicní rakoviny, a následků onemocnění COVID-19. Nadační fond "Naše plíce" byl založen během první vlny pandemie této nemoci. Věnuje se podpoře léčby respiračních onemocnění u dospělých i dětí.
říká o nadačním fondu zakladatelka realitní kanceláře Y&T Luxury Property, Elena Jakubovič.
Dáváme druhý dech respiratornímu oddělení Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Cílem dárcovské výzvy - Naše Plíce - Podpora VFN na Karláku, je nákup bezdrátové ultrasonografické sondy HEALCERION SONON 300L. Včasný ultrazvuk plic může zachránit životy pacientů, u kterých odhalí infekci v raném stádiu.
Pro více informací a návod, jak pomoci, sledujte facebookovou stránku NAŠE PLÍCE - Our lungs.