Nedávná událost, která zatím nemá svou významností obdoby, ukázala neuvěřitelnou zranitelnost lidí při „konzumaci“ obsahu sociálních sítí. Hackeři napadli twitterové účty Billa Gatese, Elona Muska, Baracka Obamy a dalších elitních osobností a přes falešné příspěvky vytáhli z lidí peníze. Zvykli jsme si sledovat slavné lidi napřímo a přestáváme vnímat riziko, že můžeme být snadno podvedeni.
Už od pradávna platí, že nejslabším článkem zabezpečení je vždycky člověk. Třeba jaderná elektrárna dokáže odolat i něm největším útokům zvenčí, ale pokud teroristé získají takzvaného insidera, tedy člověka zevnitř, nastává velký problém a může dojít ke katastrofě. A podobné je to také s počítačovou bezpečností a podvody přes internet. Může vás chránit sebedokonalejší antivirus a firewall, ale pokud selžete „jako člověk“, pohromě nezabráníte.
K tomu, abyste selhali, slouží technika nazývaná sociální inženýrství. V podstatě jde o to, že se někdo vydává za někoho jiného (a důležitého) a lidé mu sami „vyklopí“ citlivé informace, třeba své heslo. K dokonalosti dovedl tuto techniku před lety legendární počítačový hacker Kevin Mitnick. K tomu, aby pronikl zabezpečením velkých korporací, nepotřeboval ani tak dokonalé počítačové dovednosti, ale spíše schopnost předstírat.
„Ahoj, já jsem šéf IT, potřebuju na chvíli tvůj počítač a heslo,“ řekl obvykle těm správným lidem, oni mu uvěřili. A už byl uvnitř. Nainstaloval svůj zákeřný hackerský program, potom se vytratil a už se mohl na dálku přihlašovat do sítě a krást firemní data. Snadné, prosté a hlavně děsivé. Zvláště v současné době, kdy mohou být podobně ukradeny účty sociálních sítí nejmocnějších lidí světa.
Pravděpodobně se něco podobného stalo v již zmíněním skandálu Twitteru. První informace hovoří o tom, že hackeři prostřednictvím insiderů, tedy zaměstnanců Twitteru, získali přístup k účtům Baracka Obamy, Billa Gatese, Elona Muska a dalších osobností a zveřejnili tam veřejný tweet, kteří říkal: „Pošlete mi 1000 dolarů a já vám obratem pošlu 2000 dolarů.“ Poslechly stovky lidí, a kdyby Twitter tyto příspěvky během pár minut nesmazal a napadené účty nezablokoval, mohly to být tisíce nebo miliony lidí. Vždyť jen Obamu na této síti sleduje 121 milionů lidí.
S velkou pravděpodobností si hackeři zatím takzvaně zkoušeli terén, protože útok měl hodně základních nedostatků (například zprávy různých účtů byly stejné, a proto se daly rychle smazat) a díky tomu byl rychle odhalen a zastaven. Jenže v budoucnu mohou být takové útoky mnohem sofistikovanější a zákeřnější. A dopady mohou být závažnější, než si kdy dovedeme představit.
Politici, celebrity, influenceři a mnohé další osobnosti se prostřednictvím sociálních sítí dostaly tak blízko nás, jako to nebylo nikdy dříve v minulosti. Promlouvají k nám, inspirují nás, ovlivňují a také říkají, na jakou charitu nebo projekt máme poslat peníze. Je už to tak samozřejmé, že ani nepřemýšlíme o tom, jestli je na druhé straně skutečně ten, kdo píše nebo mluví. Stačí nám pověstný modrý štítek (fajfka) ověřující skutečnou totožnost, a dále to neřešíme.
Nacházíme se ve velmi turbulentní době, kdy tweety Donalda Trumpa dokážou hýbat akciovými trhy a kdy popové hvězdy oznamují vydání nových alb nebo singlů příspěvkem na Facebooku a bez reklamy tím oslovy miliony lidí. Vše je rychlé a všemu věříme.
Ale co kdyby najednou Trump jedním falešným tweetem vyhlásil válku jinému státu? Co když falešné výzvy áčkových herců podvodem vytáhnou z lidí miliony nebo miliardy? Co bude, až se na sociálních sítích naplno zabydlí takzvaná deep-fake videa, na kterých k nám budou promlouvat celebrity a vyzvat nás ke konkrétním činům? Digitální a grafické technologie jdou tak rychle dopředu, že brzy už nerozeznáme fiktivní video od toho skutečného. Ostatně dnes už ve filmech dokážou ožívat mrtví herci. A to je teprve začátek!
A proto více než kdy dříve platí, že musíme přemýšlet nad tím, co se na sociálních sítích objevuje. Je nutné zapojovat selský rozum a nejednat impulsivně. Opravdu je normální, aby Elon Musk rozdával peníze? Není, takže to bude asi nějaký podvod. Tečka.
Tak velkou hodnotu v dolarech měly bitcoiny, které od důvěřivců dorazily na účet hackerů po zveřejnění falešných výzev. Příště to může být řádově více.