Veleúspěšný film o panence Barbie zpopularizoval také nebezpečnou internetovou aplikaci, před kterou varuje i Armáda ČR. Pohyb v internetových vodách není zcela bezpečný a řada podvodníků se pokouší získat údaje od uživatelů k marketingovým účelům. V Česku funguje také řada podvodných e-shopů, před nimiž varuje Česká obchodní inspekce (ČOI).
Filmový hit Barbie Grety Gerwigové se těší celosvětové popularitě a vydělal už přes miliardu dolarů. Režisérka je první ženou, jejíž film dosáhl hranice pohádkového zisku (jen 50 filmů v historii dosáhlo na tržby přes miliardu dolarů). Originální zpracování přineslo davy zájemců nejen o samotný film, ale také o typickou image nejslavnější holčičí panenky na světě.
Vzhled panenky Barbie je sice zcela nerealistický, ovšem moderní technologie dokáží v lecčems pomoci. Prostřednictvím webové aplikace Bairbie.me je možné pořídit si umělou inteligenci upravenou fotografii sebe sama do podoby ze světa panenky Barbie, jak napovídá název samotného webu. Aplikace však není bezpečná.
"Chcete profilovku, kde vypadáte jako Barbie nebo Ken?! Žádný problém! Pošlete vaši fotku, email, informace o vašich rysech, a odsouhlaste podmínky, dle kterých nad informacemi ztrácíte veškerou kontrolu! Databáze milionů dalších lidí bude mít na trhu velkou cenu. A to se vyplatí,"
vydalo ironické varování Velitelství Informačních a kybernetických sil Armády ČR na sociálních sítích. Stránka totiž shromažďuje informace o uživatelích a může využívat fotografie ke konstrukci nepravých identit.
"Tyto weby mohou data zneužít k vedení vlastních marketingových kampaní, data mohou přeprodat třetím stranám. V neposlední řadě pak může kdokoliv vytvořit falešnou identitu, kterou může použít proti vám,"
uvedl pro Českou televizi plukovník Radek Haratek, velitel informačních a kybernetických sil Armády ČR, negativní dopady využívání zmíněné aplikace.
Web Bairbie.me není jedinou nebezpečnou internetovou stránkou. Osobní informace obdobně zneužívala už v roce 2019 aplikace FaceApp, která umožňovala pomocí umělé inteligence zestárnout anebo naopak omladit svůj vzhled. Odborníci ze stejných důvodů také varují před čínskou sociální sítí TikTok, orientovanou na mladistvé uživatele.
Uvedené zahraniční weby nejsou jediným nebezpečím číhajícím na internetu. Nejrůznějšími podvody v těžko uhlídatelném webovém prostředí se zabývá i Česká obchodní inspekce. Vydala například seznam problematických stránek a e-shopů.
"Zařazení internetových stránek na seznam rizikových e-shopů je pouze doporučením spotřebitelům, aby nákup na internetových stránkách důkladně zvážili. Seznam je pravidelně aktualizován, v žádném případě se však nejedná o úplný výčet rizikových e-shopů. Skutečnost, že internetový obchod není na seznam zařazen, neznamená sama o sobě, že nákup je bezpečný,"
vysvětluje účel varovného seznam ČOI na svých vlastních stránkách.
Na seznamu jsou zařazeny např. desítky e-shopů, nejčastějším důvodem je podle ČOI neprůhledná vlastnická struktura. Ve výsledku spotřebitel neví, komu posílá peníze a v případě jakýchkoliv problémů se může dostat do nesnází s uplatněním spotřebitelských práv. Komplikovat situaci může i obyčejné reklamace nebo uplatnění práva na vrácení zboží do dvou týdnu bez udání důvodu, pokud nebylo zakoupeno v kamenném obchodě.
"Provozovatelé anonymních webů jsou zpravidla anonymní nejen pro spotřebitele, ale i pro ČOI, a tím hrubě porušují právní předpisy. Navíc dle spotřebitelů často zboží ani nedodají,"
uvedl před časem pro web Peníze.cz ředitel ČOI Mojmír Bezecný.
Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, twitter.com, penize.cz, irozhlas.cz, coi.cz