Jste svobodní, žijete s partnerem na “hromádce” a rádi byste si zažádali o hypotéku? Rozhodně máte šanci. V některých ohledech se vám nabízí dokonce více možností, než těm ve svazku manželském.
Spousta lidí se domnívá, že na společnou hypotéku dosáhnou jen manželé. Tak tomu ale není. Získání hypotéky není svatbou podmíněno. Většina bankovních domů dokonce dává naději až čtyřem osobám najednou! Pokud splní veškeré její podmínky. A bude-li jim vyhovovat, že v nemovitosti budou mít jen částečný podíl. Buďme ale konkrétní.
Jste-li nesezdaní a zvažujete společnou hypotéku, máte podle webu České spořitelny dvě možnosti.
První je, že se bance upíše jeden z partnerů. Disponuje-li patřičným příjmem a úsporami výši deseti procent z odhadní ceny nemovitosti, kvůli níž se hodlá zadlužit. Úsporami samozřejmě může přispět i druhý z partnerů. Nebude-li mu (či jí) vadit, že nebude výhradním vlastníkem nemovitosti. Ale také ani dlužníkem.
Druhou možností je, že si dvojice podobně jako sezdaný pár hypotéku vezme společně. V tomto případě hovoříme o hypotéce partnerské, v jejímž rámci bude dvojice nemovitost vlastnit podílem přesně uvedeným ve smlouvě (ten nemusí být padesátiprocentní). Oba ovšem také budou vedeni v registru dlužníků a zodpovědní za celý dluh! Ne pouze jeho část (ve výši podílu). To se v budoucnu může ukázat jako komplikace při snahách získat další potenciální úvěry.
Jen tak pro porovnání, i o hypotéku manželskou může ve výjimečných případech zažádat jeden z manželů. Například pokud je zatížen dluhy, nebo se na něj váže vyživovací povinnost na nezaopatřené děti. V tomto případě se manželé neobejdou bez notářského zápisu o zúžení společného jmění manželů.
Podle statistik si nesezdané páry hypotéky většinou berou společně. Důvod je čistě pragmatický. Dva příjmy jsou při posuzování klientovy bonity bankou více než jeden, pár zkrátka na hypotéku snáze dosáhne. Podmínky získání hypoték jsou poměrně přísné a jeden příjem na ně většinou nestačí.
smějte se dnes třicetiletá Jana.
Ještě hůře na tom byl čtyřicetiletý Jirka. V jeho případě byla hypotéka napsaná na partnerku Janu. A to i přesto, že do ní vložil velkou část svých úspor a přispíval i na měsíčních splátkách. Pak se ale s Janou rozešel a nemovitost byla přiřčena pouze jí.
krčí rameny.
upozorňuje právník Tomáš Junkvirt.
Dosáhnout dnes na hypotéku nebývá snadné. Mnohdy ani dvojnásobný příjem není k jejímu získání dostačující. Naštěstí existují způsoby, jak své šance zvýšit. Podle serveru srovnejto.cz jednou z možností je zastavení jiné nemovitosti. Ta navíc nemusí být ani vaše, ale tzv. třetí osoby (rodičů, prarodičů), která s tím samozřejmě musí souhlasit.
Pokud nedisponujete úsporami ve výši dvaceti procent z odhadní ceny nemovitosti, jimiž si banky poskytnutí úvěru podmiňují a máte uzavřeno stavební spoření, můžete využít tzv. překlenovací úvěr neboli meziúvěr. Ten však nebývá tak výhodný jako samotná hypotéka. Měsíční splátka úvěr se skládá z dospořování a splátky úvěru, aniž by obsahovala splátku jistiny. Proto je vždy spíše dočasným řešením.
Svou šanci na získání hypotéky také zvýšíte tím, když požádáte o hypotéku s delší dobou splatnosti, ta totiž splátky automaticky snižuje.
Spousta lidí se při cestě za vlastním bydlením dopouští spousty chyb.
radí odborník na reality Jakub Stuchlík.
Nehleďte jen na úroky
Úroky jsou jedn jednou z položek, na něž byste se měli zaměřit.
přidává se finanční poradce Jan Hladký.
Dobře si prostudujte podmínky
Některé banky peníze uvolňují najednou, jiné postupně podle toho, v jaké fázi se stavba nachází. V tom případě je zapotřebí veškeré výdaje bance dokládat, což ne vždy bývá bezproblémové. Také hrozí, že peníze vám nebudou uvolněny včas.
Odhadli jste správně své výdaje?
Dalším problémem je nesprávně odhadnutí výdajů. Zkrátka jim půjčená částka nestačí. Odborníci obecně doporučují disponovat minimálně 1,2 násobkem (ideálně 1,5 násobkem) částky, kterou momentálně potřebujete.
Správně stanovte výši splátek
pokládá řečnickou otázku Jan Hladký.
Nepodceňujte pojištění proti nesplácení
Podceňovat byste neměli ani pojištění proti neschopnosti splácet, Nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat.
Máte v plánu stavbu šetrnou k životnímu prostředí? Zažádejte si o tzv. zelenou hypotéku. Pokud nemovitost vyhoví ekologickým, budete mít šanci na levnější hypotéku. Tzv. zelené úvěry na bydlení momentálně poskytuje ČSOB a Hypoteční banka, které zvýhodňují projekty postavené s použitím moderních úsporných technologií a ekologických standardů. Tedy energeticky nenáročné a postavené z ekologických materiálů a za použití technologií šetrných k životnímu prostředí.
Co říci na závěr? Že i partnerská hypotéka může být risk, respektive sázkou do loterie. Před jejím uzavřením si dobře promyslete, s kým se bance upisujete. Rozchody, aniž bychom chtěli malovat čerta na zeď, někdy bývají kruté. A majetkové problémy situaci rozhodně nezlepší. Tak hodně štěstí.