Top hledané
Výsledky (0)
Dohoda o zařazení do aktivní zálohy se uzavírá na dobu tří let. Jste na to připraveni?

Jak se stát vojákem aktivní zálohy a co je dobré vědět?

Alice Procházková
01. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Voják s helmou, ochrannými brýlemi se zbraní v ruce za barikádou ze dřeva

Ideály vlastenectví a potřeba přispět k bezpečí našich blízkých a milovaných jsou v dnešní době stále více ceněnými a důležitými pohnutkami. Je nějaká možnost pro obyčejné smrtelníky, kteří za sebou nemají roky armádního výcviku, přispět na poli aktivní obrany státu něčím do mlýna? Jedna možnost tu je - stát se vojákem v aktivní záloze.

Co je to aktivní záloha?

Dle stránek Ministerstva obrany se aktivní záloha využívá především pro doplňování ozbrojených sil ČR za stavu ohrožení státu, za válečného stavu, ale i při vzniku nevojenských krizových situací jako bylo například šíření covidu-19, živelné pohromy apod. 

Podle brigádní generálky Lenky Šmerdové, poradkyně náčelníka Generálního štábu Armády ČR pro oblast doplňování personálu, bývá motivací ke vstupu do aktivních záloh jednak možnost aktivně se podílet na obraně vlasti, ale také získat nové odborné dovednosti a znalosti využitelné nejen v prostředí armády. V neposlední řadě lidi láká také možnost služby v zahraničí a zajímavé finanční ocenění.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Člen aktivní zálohy již 10 let: Jan Heřmánek pomáhal během koronavirové krize

„Hlavním motivem pro mě byla, stejně jako u mého vstupu do aktivních záloh, motivace pomoci své zemi, když je to potřeba. Má filozofie je taková, že jako občan svobodného českého státu požívám mnoha práv a výhod. Věřím, že svou dobrovolnou službou či prostě děláním „něčeho navíc“ oplácím tyto výhody společnosti zpět, a tak to prostě činím.“

řekl Jan Heřmánek v rozhovoru pro Czech army and defence magazín.

Zájem o členství v aktivní záloze však poslední dobou v důsledku událostí minulých týdnů, kdy svět šokovala invaze ruských vojsk na Ukrajinu, téměř explodoval.

„Zájem o službu v aktivní záloze a o účast na dobrovolném vojenském cvičení je nyní desetkrát větší než před 24. únorem,“ 

uvedla pro Lp-Life.cz vedoucí oddělení komunikace s veřejností Kanceláře náčelníka Generálního štábu Armády ČR plukovnice Magdalena Dvořáková.

Otevřít v galerii (4)
Ruská a ukrajinské vlajka
Ruská a ukrajinské vlajkaZdroj: Pixabay

Co musí člověk splňovat, aby byl přijat do řad aktivní zálohy?

Příslušníkem aktivní zálohy může být občan ČR nezávisle na pohlaví. Hlásit se může kdokoli, kdo dosáhl plnoletosti a nepřesáhl hranici věku 60ti let. Dále musí být jedince ke službě v aktivní záloze zdravotně způsobilý a nesmí mít za sebou trestní činnost a podepsat prohlášení o nepodporování extremismu. Co se týče vzdělání, stačí zájemcům pouze výuční list. Dohoda o zařazení do aktivní zálohy se uzavírá na dobu tří let a je možné ji uzavírat opakovaně. Zároveň je také možné z ní písemně odstoupit. Zájemce o vstup do aktivních záloh se může zaregistrovat přímo na webových stránkách kariera.army.cz odesláním elektronického formuláře, případně může osobně navštívit jedno z rekrutačních míst.

„K 1. březnu 2022 bylo v aktivní záloze 3 640 vojáků, z toho 377 žen. Letos je rekrutační cíl pro aktivní zálohu získat 1200 vojáků aktivní zálohy. Podle Koncepce výstavby Armády České republiky je v plánu mít v roce 2030 v aktivní záloze 10 000 vojáků. Nyní se tyto žádosti zpracovávají. Tedy konkrétní efekt v počtu aktivních záloh se projeví s jejich reálným nástupem do kurzu základní přípravy. Kapacity kurzu z tohoto důvodu navyšujeme oproti původnímu plánu,“

uvedla plukovnice Magdalena Dvořáková.

Jak probíhá kurz základní přípravy?

Otevřít v galerii (4)
Dva vojáci běžící po cestě kolem pole v hornaté krajině
Dva vojáci běžící po cestě kolem pole v hornaté krajiněZdroj: Pixabay

Každý, kdo se uvolí přidat do řad aktivních záloh a zároveň za sebou nemá základní nebo náhradní vojenskou službu, musí během prvního roku trvání dohody podstoupit vojenské cvičení v délce osmi týdnů. V dalších letech trvání dohody pak už stačí jen tři týdny v roce. Ti, kteří za sebou mají základní nebo náhradní vojenskou službu, můžou na režim tří týdnů v roce najet rovnou. 

Další alternativa je podstoupit dobrovolné vojenské cvičení, což je naprostý vojenský základ, určený pro zájemce zcela „vojnou nepolíbené". Jedná se o jednorázový vojenský výcvik konaný jednou za čtvrtletí ve městě Vyškov na Moravě a trvá čtyři týdny. Absolventi pak mohou v případě zájmu požádat o vstup do aktivní zálohy a už nemusí absolvovat základní výcvik.

Termíny cvičení si bohužel člověk diktovat nemůže. Ty jsou plánovány a vojáci v záloze jsou s nimi seznámeni vždy na začátku kalendářního roku. Výcvik se však dá kombinovat se zaměstnáním, jelikož bývá většinou rozložen do několika částí během roku. Zajímavý způsob, jak trávit dovolenou.

Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha
Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha, Praha 1

Co kromě výcviku v praxi znamená být vojákem v aktivní záloze?

Voják v aktivní záloze neznamená jen občasné výcviky, je třeba počítat s tím, že může přijít neplánované povolání na výjimečné vojenské cvičení. To může nastat například v době živelných pohrom nebo při jiných závažných situacích ohrožujících životy, zdraví, životní prostředí nebo značné majetkové hodnoty nebo pokud takové nařízení vydá vláda ČR. Délka takového nasazení by však neměla přesáhnout 14 dní v kalendářním roce. Voják v tom případě dostane i drobnou finanční odměnu podle hodnosti a také je mu propláceno určité procento jeho platu v běžném zaměstnání/výdělečné činnosti, podle toho, kolik lidí aktuálně vyživuje.

Otevřít v galerii (4)
Voják ve výstroji s ochrannou helmou a brýlemi s puškou v podřepu
Voják ve výstroji s ochrannou helmou a brýlemi s puškou v podřepuZdroj: Pixabay

Jakým problémům čelí aktivní zálohy?

Dle článku publikovaném v Czech army and defence magazínu se jednotky aktivních záloh potýkají se zásadním problémem s technikou, kterou prakticky nedisponují (u bojových útvarů např. Pandury). Od toho se pak odvíjí problém, že vojáci aktivní zálohy v rámci bojových útvarů mají často problém „vycvičit si“ specializace pro tato vozidla (řidič, střelec-operátor, velitel atd.). Stejně tak je problémem délka většiny kurzů, které jsou stavěny pro vojáky z povolání. Příslušník aktivní zálohy tak nemá v podstatě šanci některé kurzy absolvovat, protože zákonem určený maximální počet dnů k výcviku v roce tomu nedostačuje.

Aktivní záloha: Hrdinství není bez rizika

V kontextu současného konfliktu na Ukrajině a čím dál tím většího polarizování společnosti na globální úrovni je trend většího zájmu o vstupu do aktivních záloh jistě žádoucí. Každý ze zájemců však musí zhodnotit vlastní fyzické i psychické síly a smířit se i s určitou mírou rizika nejen pro sebe ale i pro svou rodinu.

Otevřít v galerii (4)
Voják s rukou u úst, černé pozadí
Voják s rukou u úst, černé pozadíZdroj: Pixabay

„Pro některé vojáky v aktivních zálohách nebo i vojáky z povolání je realita smrti těžší, než původně čekali. Mezi ty opravdu zlé momenty samozřejmě patří, pokud zemře někdo, koho znáte osobně. Bohužel na následky onemocnění covid-19 zemřel i náš kolega z Aktivní zálohy, Antonín Křičenský, aktivní čtyřicátník a táta dvou malých dětí (třetí se má každou chvíli narodit). Jeho žena Radka byla dlouhé roky také příslušnicí naší jednotky. Bez manžela to bude mít velmi těžké, tak jsme pro ni jako rota rychle zorganizovali dobročinnou sbírku,“

uvedl člen aktivních záloh Jan Heřmánek.

Pokud tedy uvažujete o tom, že byste chtěli pomoci při případné obraně naší země a jiných klíčových událostech, staňte se členem aktivních záloh.

Zdroje: czdefence.cz, army.cz, kariera.army.czaktivnizaloha.army.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze