Top hledané
Výsledky (0)
Otázka potratů je klíčová pro ženy po celém světě

Zakázané potraty v USA. Hrozí něco takového i u nás?

Barbora Večeřová
17. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Těhotenství nemusí být vždy dobrou zprávou.

Celé Spojené státy momentálně zajímá jedna věc. Soudci Nejvyššího soudu se vyslovili pro zrušení práva na potrat, který by měl zrušit precedenční rozsudek z roku 1973. S informací o většinovém stanovisku soudu přišel server Politico. Text stanoviska sice unikl, jeho pravost ale krátce poté Nejvyšší soud potvrdil. Jak se situace ve Spojených státech vyvíjí? Jaká je historie potratů, a jak je to s potraty jinde ve světě? 

Vše by mělo být oficiální až za měsíc 

Oficiálně by stanovisko mělo být zveřejněno v červnu. Spojené státy ale už teď proti rozhodnutí protestují. Tento víkend bylo naplánováno 400 pochodů napříč celými spojenými státy. 

„Letos se ve Spojených státech konají volby do Kongresu a tohle je rozhodně jedno z témat, které je dokáže ovlivnit. Například demokratům by se to mohlo před volbami dokonce vyplatit. Průzkumy jim nedávají moc šancí, a toto téma může voliče přemluvit, aby dali svůj hlas právě jim,“

řekl pro LP-Life Tomáš Nováček, student politologie a mezinárodních vztahů o současné situaci. 

Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží
Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží, Praha 1

 

Historie, která vedla k precedentu 

Potraty jsou neodmyslitelnou součástí americké historie. Témě až do konce 19. století, kdy došlo k zákazu potratů ve všech amerických státech, byly potraty legání až do čtvrtého měsíce těhotenství. Obchod s léky, které vyvolaly potrat, byl tehdy velmi rozšířený. Problémem těchto preparátů však bylo, že se ženám stávaly často osudnými. První zákony upravující potraty spatřily světlo světa ve 20. a 30. letech 19. století. Prodávání těchto léků bylo zakázáno, potraty jako takové ale nikoliv. I to bylo důvodem, proč se v tomto období objevil černý trh s nelegálními preparáty, které byly dokonce inzerovány i v populárním tisku. Nejslavnější ženou, která interrupční služby poskytovala, byla žena, která si nechávala říkat Madame Restell. Kanceláře měla v New Yorku, Filadelfii i Bostonu. Její byznys fungoval přibližně 35, pak byla zatčena a v den rozsudku spáchala sebevraždu. 

 

Nejdůležitější moment i pro dnešní ženy

Klíčový moment pro legalizaci potratů ve Spojených státech byl případ Roe vs. Wade, který nastavil precedent. Před soud se dostal v roce 1973 a na základě něj bylo rozhodnuto, že americká Ústava zaručí právo žen na potrat do té chvíle, než je plod schopný přežít mimo dělohu. Vzhledem k tomu, že zákon byl zařazen do dodatku Ústavy, musely toto rozhodnutí respektovat všechny americké státy. 

 

Bude se historie opakovat? 

Vypadá to, že historie se může opakovat. V USA došlo za administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa k personálním změnám ve složení členů Nejvyššího soudu, který se stal konzervativnějším. Za dobu svého působení obměnil třetinu devítičlenného osazenstva soudu. Od té doby Amerikou otřásly dva závažné případy, jejichž rozhodnutí by mohlo změnit skoro půl století starý precedent. Minulý rok to byl případ Mississippi a Texasu. Právě v Texasu vstoupil zákon v platnost začátkem září. Zakazuje potraty od té chvíle, kdy jde na monitorech zaznamenat srdeční tep, což je přibližně v šesti týdnech. To je ale většinou období, kdy ženy ještě ani nemají tušení, že by mohly bát těhotné. Americký nejvyšší soud tento zákon nezablokoval, umožnil ale federální žaloby potratových klinik. Ženy z Texasu, které chtěly ukončení těhotenství podstoupit, se tak často vydávaly do Oklahomy a dalších států. I tam ale nedávno guvernér Kevin Stutt podepsal zákon, podle kterého mohou ženy zákrok podstoupit jen v případě vážných zdravotních komplikací. 

Otevřít v galerii (2)
Konzervativní nálada Nejvyššího soudu je i zásluhou Donalda Trumpa.
Konzervativní nálada Nejvyššího soudu je i zásluhou Donalda Trumpa. Zdroj: Profimedia

Co si o tom myslí Američané?

Proti novým zákonům protestují po celé Americe tisíce lidí. Americká společnost je ale co se týče tohoto téma značně polarizovaná. Vyplývá to z výzkumu analytické společnosti Gallup a jejího výzkumu z minulého roku. 47 % procent Američanů si myslí, že potrat je morálně správný, 46 % procent se domnívá, že je tomu naopak. 48 % z nich chce legální, ale limitované potraty, 32 % z nich si přeje kompletně legální potraty a 19 % z nich je pro jejich úplný zákaz.

 

Kvůli potratům vychází do ulic i jinde 

Otázka potratů netrápí jen americkou společnost. Například polský soud rozhodl o omezení přístupu k potratům, který učinil téměř všechny možnosti interrupce za nelegální. Zavedení tohoto zákona s sebou nese katastrofické následky, několik žen v Polsku již zemřelo z toho důvodu, že jim bylo odmítnuto provést zákrok. 

Otevřít v galerii (2)
Porti zákazu potratů se protestuje v celých Spojených státech.
Porti zákazu potratů se protestuje v celých Spojených státech. Zdroj: Profimedia

Polským ženám pomáhá i Česko 

V Česku existuje několik organizací, které pomáhají Polkám, které chtějí zákrok podstoupit v zahraničí. Jednou z nich je například Ciocia Czesia působící v Praze. Potraty Polek v Česku, stejně tak jako potraty českých žen u nás, si ženy musí financovat samy.

 

Jak je to u nás?

Co se týče finanční stránky, cena zákroku se pohybuje kolem 18 tisíc korun, často to bývá ještě více. U nás situace se zákazem potratí zatím nehrozí, i tak ale počet potratů v minulém roce klesl. Před více než deseti lety jích bylo téměř 24 tisíc, v roce 2021 o přibližně osm tisíc méně. 

 

Zdroje: The Atlantic, brittanica.com, Gallup institute, a2larm.cz, aktualne.cz, ct24.ceskatelevize.cz, idnes.cz, newyorker.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze