Top hledané
Výsledky (0)
Rozhovor s Františkem Knoblochem, výživovým poradcem o detoxu těla a půstu.

Muž roku a výživový poradce Knobloch o půstu: jedná se o prevenci proti diabetes a rakovině. Je potřeba doplnit ho cvičením

Monika Beránková
04. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
František Knobloch

Tělo, především játra, střeva a ledviny zbavují těla škodlivin. Ale někdy na to tělo samo nestačí. Důsledkem může být únava, špatné zažívání nebo nadváha. V tu chvíli je čas na detox nebo i na několikadenní půst. Ten může být prospěšný jako očista těla ale hlavně jako dobrá prevence proti civilizačním chorobám. Na toto téma jsme se zeptali Františka Knoblocha. 

zdroj: Freepik

Vítěz soutěže Muž roku 2023 se stal František Knobloch, který se věnuje výživovému poradenství a zdravému životnímu stylu. Na jaře je velké téma detoxikace a pročištění organizmu. Zajímal nás jeho názor. 

Začíná jaro, co vy a detox, jak dobré nastartovat tělo po zimě?

Na starosti v těle mají detoxikaci v těle játra. Zdravá játra jsou důležitá pro to, aby mohly tuhle svoji funkci plnit. Pokud máme játra v pořádku, tak játra mají perfektní schopnost regenerace. V podstatě jde o to je tolik nezatěžovat, nelikvidovat, tak aby mohly tuto svoji funkci plnit.

Takže já jsem zastánce toho, nezatěžovat játra a ony tu detoxikaci zvládnou samy.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Říkáte játra, ale co střeva a ledviny? I tyto orgány jsou přeci čistící...

Máte pravdu. I tyto orgány jsou důležité. Kůže a střeva jsou bariéry, které mohou do našeho těla propouštět toxiny. Pokud máme propustný střevo toxiny se mnohem rychleji dostávají do krve takže pokud máme nepropustné střevo, tak ta játra mají o dost jednodušší práci. Co se týče ledvin, tak to je klíčový orgán, abychom přežili a mají na starosti zbavování toxinů z těla. 

Proč je očista těla - detox, spojovaný zrovna s jarním obdobím? 

Nevím jaký je v tom význam. Napadá mě, že zima byla vždycky náročné období z hlediska infekcí. Já jsem zastánce sezonního stravování a pokud se člověk stravuje tučnější stravou - což bych přes zimu hodně doporučil, tak v tom tuku se může ukládat kromě těch super prospěšných věcí také řada škodlivých věcí takže může být po té zimě vyšší nárok na detoxikaci. 

Jak tedy tělo zbavit škodlivin po zimě? Vyřeší to přísný půst?

Já si myslím, že prodloužený půst má určitě benefit pro zdraví. Je to skvělá prevence proti civilizačním chorobám jakou je kardiovaskulární onemocnění, diabetes nebo rakovina. Dlouhý půst má jedno velké riziko, a to je ztráta svalové hmoty, takže určitě během toho dlouhého půstu je potřeba stimulovat svaly, takže je potřeba cvičit. Teď na to existuje super nástroj, který mě zaujal, což je FMD - fasting mimicking diet. Je to kúra na 5 - 7 dní. Myslím si, že je to pro každého, protože zvládnout několikadenní půst není vůbec jednoduché. 

Říkáte delší půst. To znamená kolik dní? 

Já to vidím někde mezi 3 až 5 dny. Není to jednoduché to vydržet, já bych doporučil to FMD, člověk jí každý den jedno jídlo a v jednom jídle si dává buď nějaký bylinný čaj nebo doporučuji MCT olej. V případě toho FMD programu člověk jí jedno jídlo denně. Reálně to znamená, že má člověk má na jídelníčku jenom listové saláty s olivovým olejem, solí, olivami, makadamovými ořechy, může přidat maximálně půlku avokáda. Je potřeba si uvědomit, že jde o více než 50% méně kalorického příjmu za den, ale všechno je to tuk. Po těch 5-ti dnech musí být člověk opatrný na to, co sní, trávicí soustava bude vypnutější a žaludek staženější, takže první jídlo by mělo být spíše menší, například to může být polévka.

Co říkáte tomu, že lidé celé dny pijí jen šťávy? Ať už zeleninové nebo ovocné? 

Na to se moc netvářím, obzvlášť na ty ovocné. Ty zeleninové šťávy mi nepřijdou tak “ujeté”, protože je to hlavně vláknina. Ale pít jenom ovocné šťávy, tak to mě přijde extrémně kontraproduktivní, protože jsou bohaté na cukr. A benefity půstu? Z toho nemůžeme dostat vůbec žádné. Jednoduchý sacharid, když to bude jen šťáva se rychle uvolňuje do krve. Já vůbec nejsem zastánce tady těch šťáv. Spíš jsem zastánce menší porce konkrétních potravin.

Co čisticí čaje a bylinky? 

Bylinky mohou být velice prospěšné. Jsem zastánce provensálských bylin, protože jsou to silné antioxidanty a s masem a vejci mohou bránit oxidaci. Také jsem zastánce některých čajů jako je rooibos, protože obsahuje multi-minerály. Doporučit mohu třeba i yerba mate nebo zelený čaj. Na detoxikaci je dobrý ostropestřec mariánský ten podporuje funkci jater. Ale co je opravdu užitečné pro správné fungování jater je vyhnout se alkoholu a fruktóze. 

Stačí detox jednou za rok? 

Pokud by to byla kúra na těch 5 dní tak já bych to viděl tak 3 - 4 krát do roka. Je to podle mě úplně adekvátní. 

Je detoxikace vhodná pro každého?

Může to být pro každého když si dokáže pohlídat ty důležité věci. Musí se poradit s někým, kdo tomu rozumí. Obecně kdo to potřebuje víc a kdo míň se odvíjí od toho jaký životní styl člověk má. Například ten, kdo se vystavuje více toxinům a méně spí to bude asi potřebovat více než ten který ten zbytek dělá dost poctivě. Když všechno dělám špatně, tak mě asi jeden 5-tidenní cyklus nespasí pokud zbytek toho roku dělám všechno dobře tak to může být jenom taková třešnička, která to posune na vyšší úroveň. 

Zdroj: autorský článek, vlastní dotazování

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze