Čas dovolených začíná. A ruku v ruce s tím, jak se postupně vydáváme za odpočinkem mimo domov, přináší to s sebou zvýšené nebezpečí. Ať už v podobě rizika kradení bytu, dopravní nehody nebo úrazu v daleké cizině. Jak se lze proti tomu ochránit?
Ještě předtím, než za sebou zavřete dveře a odjedete za hranice všedních dnů, myslete na to, co se může také stát. Jednou z nejčastějších situací, k níž bohužel někdy dochází, je vykradení naší nemovitosti. Domy a byty bývají během té doby opuštěné a zloději si pak jednoduše vytipují dobu, kdy jste pryč. Odnesou si vše, co se jim aspoň trochu hodí.
Proto je tak důležité, abyste si váš majetek dopředu pojistili a předešli tak ještě většímu zklamání, než jaké vás může potkat. Veškeré vybavení nemovitosti, včetně nábytku či spotřebičů, ochrání pojištění domácnosti.
Abyste měli na pojistku vůbec nárok, držte se přitom několika základních zásad. Zavřete před odjezdem všechna okna a dveře, a to včetně ventilace. Samotné dveře by neměly mít pouze obyčejný zámek, který povolí během několika málo sekund. Lepší je rozhodně ten bezpečnostní. To, co je cenné, odkliďte z dohledu nenechavců. Ať už je to třeba notebook, který leží otevřený hned za oknem na stole nebo sekačka na zahradě. Požádejte zároveň souseda, aby vám průběžně vybíral poštu. Je li totiž schránka naplněná k prasknutí, je důvod zřejmý. A i když se vám to může zdát možná trochu staromódní, nevyplatí se na sebe příliš upozorňovat ani na sociálních sítích fotografiemi, jak se koupete v moři, či lezete na jednu z třítisícovek. I tak mohou dostat zloději tip, že nikdo není několik dnů doma.
Dalším druhem pojištění, které se určitě vyplatí, je ochrana samotné stavby. Globální oteplování provází v posledních letech prudké změny počasí. Častější bouřky a krupobití mohou na vaší nemovitosti způsobit až milionové škody. Příčinou může být vyplavení bytu nebo pád stromu, který zničí střechu či fasádu domu. I proto se doporučuje, abychom měli také pojištění nemovitosti.
Také samotná cesta na dovolenou může skrývat rizika. Před ní bychom proto neměli zapomenout na ověření platnosti cestovních dokladů a technického stavu vozidla, pokud nevyužíváte leteckou či vlakovou dopravu. Auto bychom měli mít rozhodně pojištěno proti havárii a odcizení. Základní asistenční služba, která bývá součástí povinného ručení či havarijního pojištění, zahrnuje rovněž odtažení vozidla do nejbližšího servisu. Pokud však nechcete platit za opravu na místě, zaplaťte si asistenční službu u UAMK. Její součástí je také převoz nepojízdného vozidla, pokud se pohybujete kdekoliv v Evropě.
Ani cestování letadlem vám nemusí přinášet pouze příjemné okamžiky. Pokud je let zrušený, můžete požadovat vrácení letenky nebo co nejbližší přesměrování letu do nejbližší cílové destinace. V případě, že se let uskuteční až následující den, můžete navíc počítat s dodatečným ubytováním i transferem na hotel, které vám hradí přímo příslušná letecká společnost.
A pokud po přistání na letiště zjistíte, že se vám ztratila nebo poškodila zavazadla, zamiřte na přepážku reklamace. Přepravci vyplníte formulář a uvedete, na jaké adrese se budete v průběhu dalších sedmi dnů nacházet. Nenajde li se ale zavazadlo ani do třech týdnů od nahlášení, považuje se za ztracené a vy tak získáváte nárok na finanční kompenzaci.
V místě pobytu se rozhodně vyplatí cestovní pojištění. Díky němu vám během dovolené poskytnou zdarma lékařskou péči. Kromě běžných léčebných výloh se může pojištění vztahovat i na sportovní a jiné aktivity. Čechů, kteří se do zahraničí bez tohoto pojištění vydají, je však stále ještě dost.
„16 % lidí vyjíždí za hranice bez sjednaného cestovního pojištění. Přitom rizika, která to s sebou nese, jsou opravdu značná,“
varuje ředitel společnosti Fabrika ads Jan Vlček, která provozuje jeden z největších srovnávačů pojištění YesPojisteni.cz.
Některé pojišťovny dále zohledňují některé rizikové sporty, jako jsou například potápění, jízdu na vodním skútru, windsurfing, jachting nebo jízdu na kajaku a raftu.
Jsou ale také oblasti, které jsou z uvedeného pojištění vyjmuty. Jedná se mimo jiné o lokality s extrémními klimatickými a přírodními podmínkami. Zpravidla jsou to některá zeměpisně odlehlá či neobydlená místa, tedy pouště polární oblasti a širá moře.
Vedle toho mohou nastat rovněž jiné situace, na které vás nepojistí. Jednak je to například úraz, který si způsobíte v opilosti či pod vlivem návykových látek. Ochrana se dále nevztahuje ani na pohlavní nemoci a AIDS, porod, interrupci nebo kosmetická ošetření.
Zvláštní typ pak představuje pojištění odpovědnosti, kterému se někdy přezdívá pojištění proti blbosti. Vztahuje se na zdravotní a materiální škody, jež způsobíte třetím osobám. Děje se tak třeba tehdy, když nešťastným skokem do bazénu zraníte někoho jiného nebo omylem zničíte vybavení místa, kde jste ubytováni. Hitem je podle společnosti Fingo aktuálně také jízda na elektrokolech.
„Riziko nehod na elektrokolech je poměrně vysoké, proto je dobré mít v pojištění krytou i odpovědnost za případné škody,“
řekla LP-Life pojišťovací specialistka Irena Jakobová.
Bez potřebného pojištění se nevyplácí cestovat. U letních dovolených to platí dvojnásob. Částky, které za takové pojistky zaplatíte, jsou přitom jen zlomkem celkových nákladů, které jsou s uvedenými událostmi často spojeny.
Zdroje: Česká asociace pojišťoven, ÚAMK, vlastní dotazování