Průzkumy favorizují v dnešních volbách ve Velké Británii labouristy. Podle odhadů by mohli dostat až okolo 42 procent hlasů. V případě konzervativců by to mohlo být zhruba 23 procent. Prvním programem hromadných skladeb odstartuje na fotbalovém stadionu v Edenu v Praze oficiální část XVII. všesokolského sletu.
Průzkumy naznačují, že dnešní britské parlamentní volby vyhraje s velkým náskokem Labouristická strana vedená Keirem Starmerem. Tato středolevicová strana by díky tomu mohla získat ještě více křesel než v roce 1997, kdy Tony Blair ukončil 18 let vlády konzervativců. Šetření Survation tvrdí, že si labouristé pravděpodobně zajistí 42 procent hlasů, tedy 484 z celkových 650 křesel. Konzervativci dostanou podle tohoto zdroje okolo 23 procent, jak uvedla Al Jazeera. Země, která před nedávnem opustila Evropskou unii, je sužována řadou ekonomických a sociálních problémů.
Sokolové dnes večer představí na XVII. všesokolském sletu první program hromadných skladeb na fotbalovém stadionu v Edenu v Praze. Hromadnými skladbami dnes a v pátek vrcholí program sletu, který v neděli oficiálně zahájilo uvedení hry Lucerna od Aloise Jiráska v Národním divadle. Dnešního představení se zúčastní i prezident Petr Pavel, který sokolům předá prapor. Sokolové nacvičovali na letošní slet 12 hromadných skladeb. Akce se podle pořadatelů účastní téměř 20 tisíc lidí, více než 1500 ze zahraničí, například i ze Spojených států, Austrálie či Ukrajiny, informoval server Ceskenoviny.cz.
Nejjižnější ruská provincie Dagestán oznámila dočasný zákaz nošení nikábů, celoobličejového závoje s otvorem pro oči. Důvodem jsou bezpečnostní opatření poté, co ozbrojenci zahájili 23. června palbu na několika místech, které byly vyhrazeny bohoslužbám a dále pak na policejních zastávkách. Podle úřadů zabili nejméně 15 policistů a čtyři civilisty, včetně pravoslavného kněze. Šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexander Bastrykin pak vyzval tamní zákonodárce, aby „urychleně“ zakázali nošení nikábů v celém Rusku, napsal portál televize CNN.
Vědci odhalili fosilie obřího mloka s ostrými tesáky, který žil asi 40 milionů let před příchodem prvních dinosaurů. Predátor byl větší než člověk a svou širokou plochou hlavu a přední zuby pravděpodobně používal ke kousání nic netušící kořisti. Jeho lebka byla asi 60 centimetrů dlouhá.
„Choval se jako agresivní sešívačka,"
řekl k objevu biolog z Chicagské univerzity Michael Coates.
Zatímco většina raných fosilií tetrapodů pochází z uhelných bažin podél rovníku na území dnešní Severní Ameriky a Evropy, nejnovější pozůstatky byly nalezeny v Namibii. Ta byla původně pokryta ledovcem, informovala agentura AP.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, Al Jazeera, AP