Top hledané
Výsledky (0)
Vaříte rádi? Připravujete pokrmy z masa? Tak to byste měli změnit taktiku jeho přípravy, protože toto jste možná netušili.

Podle odborníků bychom to dělat v kuchyni neměli, ale i tak to většina z nás dělá

David Kabelka
23. srpna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Mytím masa se přenášejí bakterie

Maso je jednou z hlavních ingrediencí napříč všemi kuchyněmi. Kdo si vaří doma a není zrovna vegetarián, tak se s masem setká téměř denně. Ve zpracování masa je ale velký zádrhel, o kterém většina z vás neměla ani ponětí. Pokud omýváte maso před zpracováním, tak to si zakládáte na velký problém a celou řadu nemocí, včetně salmonely.

Mytí masa se objevuje skoro v každé domácnosti. Většina z nás myje maso proto, aby z něj dostala bakterie, které se na něj mohli dostat při balení a zpracování. Někteří z nás ho myjí proto, aby ho zbavili slizu, krve nebo dokonce tuku. Pokud to ovšem děláte, tak byste s tím měli možná co nejdříve přestat.

Informační centrum bezpečnosti potravin pod záštitou Ministerstva zemědělství mytí syrového drůbežího, hovězího, vepřového, jehněčího nebo telecího masa před vařením nedoporučuje, neboť bakterie ze syrového masa a šťáv z masa mohou kontaminovat ostatní potraviny, náčiní a povrchy. Tuto skutečnost redakci LP-Life potvrdil i odborný pracovník v laboratorních metodách RNDr. Novák, který k tomu říká:

Při mytí masa pod vodou může dojít k přenosu různých bakterií. Nejčastěji se jedná o bakterie rodu Salmonella, Campylobacter a také některé E. Coli. Z toho důvodu v žádném případě mytí masa nedoporučuji.

Jak nám řekl, tak bakterie se mohou roznést jak po kuchyňské lince a náčiní, tak ale i např. na zeleninu, která nebude posléze tepelně zpracovaná. „Tento jev se nazývá křížová kontaminace, což laicky řečeno znamená přenos z jedné věci na druhou,“ vysvětluje RNDr. Novák.

Odborný pracovník radí, aby ke křížové kontaminaci nedošlo, tak je důležité dodržovat hygienu. Musíme podle něj dbát na hygienu, což znamená mytí rukou vždy před i po manipulaci s masem, rozdělit plochy, kde se bude krájet maso a kde se budou zpracovávat ostatní potraviny. Ministerstvo zemědělství také upozorňuje, že příčinou křížové kontaminace mohou být rovněž obaly na maso a drůbež. Obaly na maso jsou určené na jedno použití, a proto by se měly vždy po rozbalení a vyndání masa okamžitě vyhodit.

Pakliže si lidé koupí chlazené maso, které nemají určené k okamžité spotřebě, měli by ho vybalit, obal vyhodit a dát zmrazit. Při následném rozmrazování by měli dbát na to, aby se maso rozmrazovalo pomalu, nikoli však v teplé vodě, jak to někteří s oblibou praktikují. Při rozmrazování v teplé vodě dochází k množení bakterií a tomu by se mělo zamezit,

uzavřel náš rozhovor RNDr. Novák.

Šéfkuchař a vítěz národní kola prestižní kuchařské soutěže Bocuse d’Or Dominik Unčovský nám pro vás dal hned několik tipů a rad, jak se přenosu bakterií vyvarovat a sdělil nám, jaké praktiky se mu v kuchyni nejvíce osvědčili.

Maso před použitím zásadně neumývám z toho důvodu, že může dojít k přenosu bakterií a také ho umytím zbavím jeho chutě, což je pro mě nepředstavitelné. Maso pouze osuším gázou nebo kuchyňským papírem. Tím, že maso vždy následně tepelně zpracováváme, tak mytí opravdu není potřeba, jelikož při teplotě nad 71 stupňů dochází ke zničení všech bakterií.

Když připravujeme např. hovězí tatarák, který je ze syrového masa, tak to Dominik Unčovský doporučuje maso před použitím zmrazit v minimálně -20 stupních a až posléze připravovat. To stejné platí i u syrových ryb např. na sushi. „Příprava syrových ryb je dokonce uzákoněna Evropskou unií,“ doplňuje.

Poslední typ od něj je ten, že je lepší na přípravu masa používat plastové prkénko, nikoli dřevěné. Uvědomuje si stinnou stránku plastových prkének, ale u masa je důležité to, že se plastové prkénko může dát do myčky, kde má voda více jak 80 stupňů, a tím pádem se bakterie zničí a zamezí se tím dalšímu množení. „My v profesionální kuchyni máme plastových prkének hned několik a všechny máme barevně definované, jaké prkénko je na co. Nikdy nepoužíváme stejnou barvu prkénka na maso a zeleninu,“ uzavřel šéfkuchař.

Tak co? Jak budete připravovat maso? Budete ho stále umývat a šířit tím bakterie po celé kuchyni, anebo zkusíte něco jiného?

Zdroj: autorský text, vlastní dotazování, Ministerstvo zemědělství

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2, Praha 6

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze