Top hledané
Výsledky (0)
Podle ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely může Česko distribuovat plyn za své východní hranice.

Definitivní konec plynu přijde s koncem roku. Končí rusko-ukrajinská smlouva, Česko je podle Síkely připraveno pomoci Slovensku

Radim Červenka
06. září 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zemní plyn

Ačkoliv Česko jako většina dalších států Evropské unie deklarovalo konec závislosti na plynu proudícího z Ruska, distribuce této suroviny doposud stále definitivně neskončila, i když Putinův režim v současnosti dodává jen zlomek množství plynu než před dobou invaze na Ukrajinu. Zatímco Česko má plné zásobníky a zajištěnou distribuci z LNG terminálů a jiných zdrojů, naše sousední země jako Rakousko a Slovensko stále odebíraly poměrně velké množství zemního plynu z Ruska. Ministr průmyslu a obchodu a Josef Síkela uvedl, že je připraven s distribucí plynu těmto zemím pomoci

S koncem letošního roku vyprchá platnost původní rusko-ukrajinské dohody mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftgasem o umožnění přepravy ruské suroviny přes ukrajinské území. Přestože ruská společnost neplnila své finanční závazky vůči svému ukrajinskému protějšku, část kapacity potrubí byla stále využívaná k přepravě plynu spotřebovávaném především v Rakousku a pak také na Slovensku.

Cílem pokračování přepravy ukrajinskou stranou bylo poskytnout čas evropským zemím, aby se na změnu situace mohly adaptovat a opatřit alternativní zdroje suroviny. Urychlená výstavba terminálů na LNG zejména v Německu poskytuje aktuálně alternativní zdroj suroviny, na který se zaměřuje také Česká republika.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 114m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 114m, Praha 9

Délka konfliktu na Ukrajině na konec ruského plynu u nás nebude mít vliv

Rusko opakovaně prokázalo, že je nespolehlivým obchodním partnerem, který se nerozpakuje zneužívat dodávky energetických surovin jako zbraně s cílem destabilizovat náš energetický trh a fungování celého hospodářství. Je jasné, že po dobu trvání jeho agrese proti Ukrajině se na tom nic nezmění. Dovozy ruských energetických surovin do Evropské unie se nám podařilo významně snížit, je ale potřeba v tomto úsilí nadále pokračovat,

uvedl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN), který aktuálně patří ke kandidátům na významnou pozici v evropské komisi.

Situace s dodávkami plynu z východu tak podle něj nyní není ukončena jen v krátkodobém horizontu, ale považuje její obnovu v budoucnosti za problematickou vzhledem k povaze Putinova režimu, který v Rusku nyní drží moc a fakticky ovládá i společnost Gazprom.

Jenže distribuční soustava nemusí plnit jen účel přepravou plynu z Ruska dále na západ do zemí střední Evropy. Plyn je v ní možné distribuovat i opačným směrem. Síkela nyní upozorňuje, že české přepravní kapacity jsou v současnosti k dispozici právě pro takovýto transport plynu opačným směrem.

 V případě ukončení přepravy plynu z Ruska přes Ukrajinu je třeba hledat náhradu v první řadě u alternativních dodavatelů. Je třeba se vyhnout situaci, kdy náhrady za ruské dodávky povede k situaci, kdy si sice nakoupíme plyn, který bude formálně neruský, ale vymění se během jeho přepravy do Evropy za ruský a my se tak v úsilí omezit dodávky z Ruska nikam neposuneme,

vysvětluje ministr Síkela úskalí změn distribučních toků.

Aktuální situace s plynem je stabilní, dostatek je i v zásobnících

Za nejvhodnější alternativu k ruskému plynu považuje dodávky zkapalněného plynu LNG dodávaného prostřednictvím terminálů, které vznikají na severním pobřeží Evropy. Nahrazování ruského plynu za zkapalněný plyn dovážený do LNG terminálů budovaných na evropském pobřeží je také v souladu s plánem REPowerEU, který si klade za cíl snížit závislost na ruských energetických surovinách.

Aktuálně je v Česku situace se zemním plynem stabilní. Aktuální cena na burze se pohybuje kolem 37 Euro za megawatt hodinu (cca 930 Kč/MWh). Nic nenasvědčuje tomu, že by se cena zemního plynu na burze měla zásadním způsobem měnit. Podle tzv. futures, což jsou nasmlouvané kontrakty na prodej plynu do budoucnosti, které se zásadním způsobem projevují na reálných kontraktech pro spotřebitele je pro příští rok stanovena cena na 40 Euro za MWh pro příští rok a 35 Euro za MWh na rok 2026.

Stabilní je i situace v českých plynových zásobnících. Jejich poměrně rozsáhlá kapacita je aktuálně před zimou naplněna na 92 %. V řečí čísel to znamená, že Česko má uloženo 35 146 GWh plynu. Což je množství, které při průměrné spotřebě vydrží zemi na 140 dnů. V případě krizového scénáře, kdy se nejdříve omezí distribuce plynu pro průmysl, by pak pro použití v domácnostech vydržel plyn v zásobnících na 542 dní.

Zdroj: autorský text, MPO, oenergetice.cz, zasobinikplynu.cz, novinky.cz, 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze