Firma Meta Marca Zuckerberga oznámila plán na přechod od nezávislého factchekingu k systému komunitních poznámek. Tento princip po koupení Twitteru přinesl na sociální síť miliardář Elon Musk. Odborníci považují systém jako zcela neúčinný pro šíření lživých informací a podvodných praktik na sociálních sítích. Sám Donald Trump přiznal, že změny mají vztah k jeho blížícímu se nástupu k výkonu mandátu amerického prezidenta. V Evropě však ke změně dojít nemusí.
V Česku nejpopulárnější sociální síť Facebook by mohla změnit pravidla pro kontrolu publikovaného obsahu. Od roku 2016 firma Meta, která Facebook vlastní, budovala systém factchekingu ze strany nezávislých auditorů. Ti označovali lživý a podvodný obsah u něhož se objevilo varování, ale i tak bylo možné si prohlédnout např. nabídky pokoušející se z lidí vymámit peníze.
Meta však s argumentem podpořit "svobodu projevu" hodlá několik let budovaný systém kontroly podvodných informací ukončit a nahradit ho systémem komunitních poznámek (Community Notes), s nímž přišel po koupi Twitteru Elon Musk. Princip spočívá v tom, že samotní uživatelé podezřelé příspěvky komentují a pokud se shodnou na jeho nepravdivosti, podvodnosti, či jinak zavádějícím obsahu, příspěvek je označen výstrahou.
"Například v prezidentských volbách v roce 2023 se šířilo nastříhané video jednoho z kandidátů, kde sliboval poslat vojáky na Ukrajinu. Byla to čistá manipulace, kdy sestříhali několik slov dohromady, aby to vyznívalo tak, že kandidát řekl něco, co neřekl. Tohle video jsme na facebooku označili velice rychle a prakticky jsme nezaznamenali další šíření. Ale na TikToku, kde žádnou takovou spolupráci nemáme, ho viděly dva miliony lidí,"
popsal pro web irozhlas.cz Petr Gongala, který koordinuje ověřování informací na českém facebooku, jak funguje současný systém.
Největší rozdíl je pak právě v tom, že systém komunitních poznámek nijak neomezuje šíření obsahu. Jednak samotné hodnocení uživateli zabírá více času než nezávislým auditorům, ale také příspěvek na rozdíl od současného systému nevylučuje z doporučujícího algoritmu.
Označování samotnými uživateli může mít potencionálně podobný efekt jako factcheching ze strany nezávislých auditorů, v případě sítě X však existuje odborná kritika tohoto přístupu. Nespočívá však ani tak v principu komunitních poznámek, ale spíše v tom, co tento "demokratický prvek" regulace obsahu na sociální síti zakrývá. Algoritmy sítě X totiž podle některých studií zvýhodňují kontroverzní obsah.
"Důsledkem toho je, že platforma, která sama sebe označuje za veřejné pódium, je mimořádně umělým prostředím, skutečným černým zrcadlem nejznepokojivějších stránek lidské povahy,"
uvedla americká odbornice na sociální sítě Nina Jankowicz pro BBC.
Podobnou cestou by se při tom mohl vydat i Facebook nebo Instagram. Náhlá změna v přístupu může souviset se změnou v Bílém domě, která se chystá po proběhlých prezidentských volbách v loňském listopadu.
"Společnost Meta (mj Facebook) oznámila, že přestává dělat fact checky (ověřování). Myslíte si, že tím reaguje (majitel Mark Zuckerberg) na hrozby, které jste v minulosti (proti němu) pronesl? Pravděpodobně,"
zazněla stručná odpověď Donalda Trumpa ohledné plánované změny v chodu sociální sítě na jeho poslední tiskové konferenci. Zuckerberg zároveň slíbil přispět 1 milion dolarů na blížící se inauguraci nového prezidenta USA.
Pokud ke změně dojde, není zcela jisté jestli se propíše i do evropských verzí sociálních sítí provozovaných Metou. V Evropské unii platí jiná legislativa a vlastníci internetových platforem musí skládat účty před evropskými úřady, jak bojují s šířením dezinformací svým prostřednictvím.
Právě Meta už na vlastní kůži pocítila, kolik stojí nedodržování evropských pravidel. V listopadu loňského roku byla společnosti udělena pokuta, která v přepočtu překonala 20 miliard korun. Propojení facebooku totiž narušilo konkurenční prostředí a ignorace požadovaných změn vedla k udělení astronomické pokuty. Pokud skutečně za chystanými změnami je obava z konfliktu s administrativou Donalda Trumpa, v Evropské unii by opravdu ke změnám dojít nemuselo, konkrétní informace však zatím k dispozici nejsou.
Zdroje: autorský článek, smartmania.cz, irozhlas.cz, mprnews.com, x.com