V dnešní době dáváme přednost spíše nakupování on-line, za dob socialismu byla návštěva obchodního domu prestižní záležitostí, kterou si jednou za čas chtěl dopřát každý. A i přesto, že fungují již několik desítek let, většina z nich stále je stále v plném provozu. Které patří k těm nejznámějším v Praze? Kdo se podílel na jejich stavbě? A proč jsou oblíbené i dnes?
A co vlastně stálo za úspěchem obchodních domů v éře socialismu? Vzhledem k tomu, že v tomto období ekonomika příliš nefungovala a většina zboží byla nedostatková, v těchto obchodních domech, které byly zásobeny přednostně, bylo mnohem pravděpodobnější dostat se k požadovanému zboží. Kromě množství šlo také o šíři sortimentu – v obchodních domech bylo zkrátka i jinde nesehnatelné zboží. Každý, kdo tehdy chodil nakupovat do obchodního domu, tím dával najevo určitý status.
říká o socialistických stavbách obchodních domů architekt Martin Brychta.
A jaká byla ta nejznámější pražská socialistická nákupní centra?
Jeden z nejvíce ikonických obchodních domů Československa vůbec. Obchodní dům Máj na Národní třídě. Momentálně prochází rekonstrukcí, která byla naplánována na 50 let od zahájení stavby obchodního domu, která začala v roce 1972. Veřejnosti by měl být otevřen v příštím roce. Když se dům otevíral, chtěl v něm pracovat každý. A vzhledem k tomu, že se nachází přímo v centru, v průběhu let se prodavačky setkaly s nejednou slavnou osobností, kvůli lokalitě nebyly výjimkou ani pěvci a herci z Národního divadla. Jeho prvotní návrh zpracovali architekti Miroslav Masák, Martin Rajniš a John Eisler, svým zákazníkům otevřel dveře tři roky po začátku výstavby. Zajímavostí je, že zaměstnanci měli v budově k dispozici kromě jídelny také vlastního doktora, kadeřnictví nebo nehtový salon.
Kotva byla světlu světa otevřena před celými 47 lety. Hned první den se jeho provoz neobešel bez asistence vojáků, protože fronty, které se před ním tvořily, byly dlouhé, a lidé v nich čekající se doslova snažili do budovy prodrat. Tehdy šlo o největší obchodní dům v Československu, každý chtěl být u toho. Dům Kotva, který doposud tvoří dominantu Revoluční ulice v Praze, byl vystavěn na základě veřejné soutěže z roku 1969, kterou vyhráli manželé Machoninovi. Na stavbě se podílela švédská firma, i to bylo jedním z důvodů, proč stavba byla hotova velmi rychle. Největší obchodní dům otevřel své brány v únoru 1975. Zajímavým faktem je, že manželé, kteří vyhráli soutěž o stavbu obchodního domu, se v té době znelíbili režimu a nebyli přizváni ani na jeho slavnostní otevření. A splnila nabídka domu očekávání zákazníků? První roky se mu dařilo, postupem času se však velikost sortimentu tenčila. I přesto však každý, kdo jel tehdy do Prahy, musel alespoň navštívit tenhle slavný obchodní dům. V současnosti Kotva nezaostává oproti novým moderním nákupním centrům, naopak. Najdete v něm restaurace nebo fitness, to vše v blízkosti centra Prahy.
Poutavá je i historie Domu bytové kultury, známějšího spíše pod svou zkratkou DBK. Vznikl původně jako dům zaměřený na tehdejší nábytkářskou kulturu. Tehdejší menší prodejny podle investorů projektu nestačily a bylo třeba postavit místo, kde se potká veškerá nabídka. I na tomto projektu se podílela Věra Machoninová. Pna rozdíl od Kotvy nebo Máje, stavbu tohoto domu financoval státní podnik, ne ministerstvo vnitřního obchodu, které mělo na svědomí další zmíněné stavby. To bylo důvodem, proč stavba celého projektu trvala téměř 10 let. V roce 1981 proběhlo slavnostní otevření. Kromě expozic s nábytkem se v domě nacházel třeba kinosál nebo restaurace. Po revoluci o maloobchodní prodej nábytku nebyl již takový zájem a z DBK se stal první showroom společnosti Ikea.
Výhodou obchodních domů je jejich poloha. Většinou jde o strategicky umístěné obchodní domy v centru města. Žádné cesty na okraje Prahy, kde většinou vznikají nová obchodní centra. Pokud chcete nakoupit rychle a bez náporu cestovatelů za nákupy, kteří si moderní centra vybírají jako své víkendové cíle, jsou menší obchodní domy tím pravým pro vás. Bydlení v jejich blízkosti je pak obzvlášť výhodné – kdo by nechtěl mít klidný obchodní dům v docházkové vzdálenosti? Vzhledem k tomu, že tyto domy se v současnosti modernizují a přizpůsobují se dnešním požadavkům na nakupování, nemusíte se bát, že byste o něco přišli, když dáte přednost těmto architektonickým klenotům. To potvrzují i jejich stálí návštěvníci.
říká 52letá Jana K., která právě v blízkosti jednoho z obchodních domů bydlí.
Pokud preferujete nákupy v poklidnějším tempu a láká vás bydlení v centru, bude pro vás tím pravým bydlení v blízkosti Náměstí republiky. Nově zrekonstruovaný byt se nachází jen tři minuty od ikonického obchodního domu Kotva.
Zdroje: blesk.cz, retro.dbk.praha.cz, idnes.cz, casopisstavebnictvi.cz, styl.instory.cz, magazin.aktualne.cz