Obrazy slavných výtvarníků nemají jen výjimečnou uměleckou hodnotu, ale zároveň jsou objektem investiční pozornosti, což u mimořádných děl vede k astronomickým částkách, na které se vyšplhají během prodejních akcí. Žebříčku českých obrazů prodaných za rekordní sumy dominuje československá umělkyně Toyen, v neděli se její další obraz prodal za téměř 50 miliónů korun, nešlo však o žádnou výjimku.
Tajemství míst je název obrazu, jehož cena se během aukce vyšplhala ze 33 milionů korun na 49,6 milionů. Jde o nejvyšší částku za obraz umělkyně z její poválečné tvorby, kdy utekla před komunismem z Československa do Francie a do rodné Prahy se již nevrátila (zemřela v roce 1980). Částka za obraz mezi českými aukcemi budí pozornost, protože mezi nejdražšími obrazy jsou zpravidla starší díla z meziválečného období.
Nejde tak o ojedinělé ocenění obrazu umělkyně v řádu vysokých desítek miliónů korun. Co se týče děl prodaných za tyto rekordní sumy, jde už o několikáté komerční ocenění surrealistické umělkyně. Zatím nejdražším obrazem od Toyen prodaným v aukci byl olej na plátně nazvaný Cirkus (1925), který se v roce 2021 vydražil v pražském aukčním domě Adolfa Loose za 79 557 500 Kč. Jen o necelý milion méně utržil obraz umělkyně roku 1926 pod názvem Piková dáma.
Na 54 milionů dosáhl pak obraz Samotáři z roku 1934. Mezi nejdražšími obrazy českých umělců se točí dokola několik jmen umělců, jejichž dílo je oceňováno milionovými sumami. Vedle Toyen bychom k nim mohli zařadit především Františka Kupku, Mikuláše Medka, Oskara kokoschku a Alberta Kubištu.
Poslední jmenovaný donedávna kraloval rekordům v rámci českých aukcí. Obraz Staročeský motiv (orig. Alt-Prager Motiv) z roku 1911 se prodal před dvěma lety za 123,6 milionů korun v Galerii Kodl. Jenže před týdnem ho přeskočil nejoceňovanější český autor napříč aukcemi.
Obraz Františka Kupky Početí se minulou neděli vydražil za 126,5 miliónů korun a ustanovil tak nový rekord domácích aukcí. Právě Kupka drží primát mezi nejlépe prodávanými českými autory. Na domácích aukcích se celá polovina nejdražších obrazů prodala s jeho jménem, v tomto pomyslném žebříčku za ním v počtu prodaných obrazů následuje zmíněná Toyen. Většina z nich vznikla ve 20. a 30. letech 20. století, tedy mezi světovými válkami.
Prodej děl v českých aukčních domech však není jedinou metrikou. Slavní čeští umělci se prodávají také v zahraničí. Asi nikoho nepřekvapí, že zde dosáhli na ještě signifikantnější částky. I v této statistice je králem František Kupka. V roce 2021 se v londýnské aukční síni Sotheby's prodal jeho abstraktní obraz Tryskání II za rekordních 231 miliónů korun.
Skutečná cena tedy bal 196 miliónů a zbytek tvořil aukční přirážku. Očekávalo se, že cena obrazu by se mohla vyšplhat na 70 miliónů korun, ale zájem kupců předčil očekávání. Právě velký zájem kupců o dílo poukazuje na jeho investiční potenciál, pokud jsou kupci ochotní výrazně připlatit k odhadní ceně, má dílo potenciál k růstu hodnoty a stává se ta dobrou investicí.
Tehdejší Kupkův neobvykle drahý prodej překonal dosavadního českého rekordmana, který byl však trochu z jiného ranku. Nejdražším obrazem před kupkovým prodejem bylo dílo anonymního Mistra vyšebrodského oltáře ze středověku, gotický obraz Trůnící Panny Marie s dítětem v roce 2019 stál 158 miliónů korun.
Ačkoliv mezi nejdražšími českými obrazy dominují díla moderních umělců a celosvětově tomu není jinak, králem mezi nimi je dílo jednoho ze starých mistrů. Takovýchto děl se nedochovalo velké množství a rovněž se často nedraží. Asi nikoho nepřekvapí, že autorem nejdražšího obrazu všech dob je nejslavnější renesanční umělec a všestranný vynálezce, jehož život je opředen řadou mýtů.
Obraz Salvator Mundi, tedy Spasitel světa, od Da Vinciho se prodal v newyorkské aukční síni v roce 2017 za neuvěřitelných 9,5 miliardy korun. I v případě tohoto světového rekordmana byla násobně překonána cenová očekávání, kdy se odhad pohyboval kolem maximálních 2,5 miliardy korun.
Obraz je jakousi mužskou podobou Mony Lisy a dodnes existují pochybnosti, jestli jeho skutečným autorem je opravdu Da Vinci. Otazníky se však v posledních letech nerozpustily, dílo od poslední aukce nebylo nikdy vystaveno.
Zdroje: twitter.com, ct24.ceskatelevize.cz, seznamzpravy.cz, investicniweb.cz, autorský článek