Nová výstava s názvem Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850–1950 vznikla ve spolupráci Národní galerie Praha a Musée départemental breton a odhaluje česko-francouzské umělecké vztahy.
Bretaň byla na přelomu 19. a 20. století centrem moderního umění. Vznikla zde tzv. pontavenská škola pojmenovaná podle městečka Pont-Aven, kam se sjížděli ti nejlepší umělci tehdejší doby. Inspirovali se tu luxusními díly Paula Gauguina, Émila Bernarda nebo Paula Sérusiera.
Do Bretaně zavítalo i mnoho českých umělců, jejichž luxusní tvorbu ovlivňovala místní příroda a zvyky. Nová výstava v paláci Kinských mapuje jejich tvorbu v tomto období. Dozvíte se tu, jakým způsobem umělci jako Jaroslav Čermák, Antonín Chittussi, Alfons Mucha, Josef Čapek, František Kupka, Jan Zrzavý, Alén Diviš, Toyen nebo Jan Křížek, zachycovali krajinu či tradiční bretaňské motivy a jaký vliv měla na jejich umění pontavenská škola.
Kromě luxusních děl českých umělců je zde vystavena známá malba Paula Gauguina s názvem Bonjour, Monsieur Gauguin. Tento obraz vznikl ve vesnici La Pouldu, kam se umělec přestěhoval kvůli většímu klidu z Pont-Avenu. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších děl ze sbírky Národní galerie.
„Dílo je parafrází obrazu Bonjour, Monsieur Courbet, který viděl Gauguin při společné návštěvě muzea s Vincentem van Goghem. Na rozdíl od Courbeta Gauguin zobrazuje sám sebe čelem k divákovi a rovného kolemjdoucí bretaňské venkovance,“ říká Kristýna Hochmuth z kurátorské dvojice výstavy a dodává:
Luxusní výstava je k vidění od 16. 11. 2018 do 17. března 2019.