Top hledané
Výsledky (0)
Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová přivítala v pondělí (13. března) dopoledne na dvoudenní návštěvě Slovenska nového českého prezidenta Petra Pavla. Jedná se o jeho první zahraniční cestu po nástupu do funkce. Navazuje tak na dlouholetou tradici svých předchůdců, kdy jeho první zahraniční cesta vede rovněž na Slovensko.

Petr Pavel navštívil Slovensko. Jaké plány má se slovenskou prezidentkou?

Kristina Valachyová
14. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Prezidenti ČR a SR Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Český prezident nepřijel na Slovensko letadlem, ale autem. Dvoudenní oficiální návštěva začala uvítacím ceremoniálem na nádvoří Prezidentského paláce. Po společném jednání hlavy států uctily památku zakladatelů první Československé republiky Milana Rastislava Štefánika a Tomáše Garrigua Masaryka u jejich pomníků na nábřeží Dunaje v Bratislavě a večer se sešly ke společné diskusi ve Slovenském národním divadle.

 Prezidenta přivítali chlebem a solí

Nestydí se projevit si lásku

Otevřít v galerii (4)
Prezidenti uctili významné osobnosti společné historie Milána Rastislava Štefánika a Tomáše Garrigua Masaryka
Prezidenti uctili významné osobnosti společné historie Milána Rastislava Štefánika a Tomáše Garrigua MasarykaZdroj: Kancelář prezidenta Slovenské republiky

Český prezidentský pár kráčel ruku v ruce i na své první oficiální návštěvě na Slovensku, píše Plus 7 dní. Je na pohled jasné, že Petr a Eva Pavlovi vypadají spolu velmi šťastně. Pro oba to byla druhá svatba v životě. Generál a podplukovnice v záloze se i na oficiálních návštěvách nebojí projevit si city a během procházky se většinu času drželi za ruce.
A jak se k sobě měli prezidentka Zuzana Čaputová a její partner Juraj Rizman? Nuž, ti se k sobě neměli až tak jako vzácní hosté z České republiky.

 

Vztahy našich zemí jsou opravdu nadstandardní

Prezidenti Česka a Slovenska během společné tiskové konference hovořili o intenzivnější spolupráci ve více oblastech. Jak připomněli, obě země čelí i obdobným výzvám týkajících se geopolitické situace, energetiky či hybridní války. Uvedli to po společných jednáních v Prezidentském paláci.

Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108
Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108, Praha 1

„Oba jsme vyrůstali v časech Československa. Byl to náš domov a dnes můžeme spolu slavit velmi přátelské, pozitivní a konstruktivní vztahy dvou samostatných států,"

vyhlásila Čaputová s odkazem na 30. výročí od rozdělení Československa.

„Vztahy našich zemí jsou opravdu nadstandardní,"

potvrdil Pavel.
Obě země v mnoha aspektech ovlivňuje ruská agrese na Ukrajině, což bylo i jedno z hlavních témat jednání. Prezidenti zdůraznili, že zakotvení je v NATO a v Evropské unii. Pavel však přiznal, že k formátu V4 je skeptický, spojenectví by však nerušil.

 

Agresivní politika Ruska

Oba prezidenti hovořili také o válce na Ukrajině. 

„Bude velmi záležet na tom, jak citlivě budeme přistupovat k oslovování našich občanů, jak důsledně jim budeme připomínat hodnoty, na kterých naše země stojí, jak jasně budeme poukazovat na to, kde je nebezpečí, kde je nepřítel,"

řekl Pavel.
Podle něj nás agresivní politika Ruska ohrožuje více než rozdíly mezi politickými stranami uvnitř zemí. Odmítnutí podpory Ukrajiny by mohlo vyústit v mnohem vážnější problémy, které by mohly stát více než podpora Ukrajiny.
Zuzana Čaputová se vzhledem k současným průzkumům volebních preferencí obává o zahraničněpolitickou budoucnost Slovenska, resp. o další pomoc Ukrajině. Zároveň však věří v mobilizaci demokratického spektra a možnost sestavení vlády, která udrží Slovensko "na mapě západní civilizace". 

„Z posledních průzkumů se zdá, že extremistické názory reprezentované konkrétními politiky a politickými stranami nenápadně posilují. Ale chci vidět i to B, a to je demokratické spektrum a jejich skutečná vůle k volbám vytvořit možnou spolupráci,"

uvedla Čaputová s tím, že demokratické spektrum je v současné době velmi roztříštěné.

K hrozbě, že se po zářijových volbách změní zahraničněpolitické směřování Slovenska, prezident Pavel uvedl, že je třeba společnosti argumentačně vysvětlit, že současné Rusko nenabízí žádný řád a už vůbec ne svobodu. Pavel věří, že odpovědní politici budou schopni voličům vysvětlit, že zachování demokracie je pro Slovensko životně důležité.

 

Společná cesta do Kyjeva

Otevřít v galerii (4)
Eva Pavlová, český prezident Petr Pavel, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a jej partner Juraj Rizman
Eva Pavlová, český prezident Petr Pavel, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a jej partner Juraj RizmanZdroj: Kancelář prezidenta Slovenské republiky

Český prezident Petr Pavel plánuje v dubnu navštívit Ukrajinu. Slovenský prezident se k němu pravděpodobně připojí. Ten nabídku společné cesty uvítal a rád by Ukrajinu opět navštívil. Naposledy podnikla zahraniční cestu na Ukrajinu loni v červnu a zanechala v ní hluboké emoce. Český prezident na společné tiskové konferenci v Bratislavě uvedl, že v neděli telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

„Právě mezinárodní právo, jako je územní celistvost a suverenita států, je agresí Ruska na Ukrajině velmi razantně porušováno a pošlapáváno. To jsou témata, která oslabují i formát V4, protože je zřejmé, že v takto důležitých otázkách nemáme shodu a stejný názor,"

uvedla Čaputová.
Petr Pavel vnímá V4 v současné době spíše jako konzultační fórum bez ambice dosáhnout detailní koordinace v otázkách zahraniční či bezpečnostní politiky. Podle něj může poskytnout prostor pro spolupráci a konzultace například v hospodářské, obchodní nebo kulturní oblasti. V úvahu podle něj připadá i rozšíření spolupráce, například v rámci formátu B9 nebo Slavkov. Uvítal by například užší spolupráci s pobaltskými zeměmi.

Zuzana Čaputová uvedla, že s novým českým prezidentem sdílí mnoho společných hodnot a názorů. Společně s hlavou státu diskutovali o řadě výzev, zejména o geopolitické situaci, energetice a klimatu.
Dohodli se také, že by mohli podniknout řadu společných zahraničních cest. Podle Čaputové sdílí s Pavlem také stejné postoje k dodržování právního státu a mezinárodního práva. Třicáté výročí nezávislosti slavíme podle prezidenta velmi konstruktivně.

 

Spolupráce v oblasti dezinformací

Zuzana Čaputová označila informační válku za velkou výzvu.

„Naše zpravodajské služby otevřeně hovoří o vlivu Ruska z hlediska dezinformací na území Slovenské republiky, v tomto ohledu jsme velmi zranitelní, protože dopad dezinformací nebo hybridních útoků je zřejmý,"

poznamenala Čaputová a poděkovala Pavlovi za české velení předsunuté přítomnosti spojeneckých jednotek NATO na Slovensku.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Zopakovala, že oba sdílejí mnoho společných názorů a hodnot.

 

Karikatura: Shooty

Český prezident dostal od Čaputové jako dárek obrázek známého slovenského karikaturisty Martina Šútovce, známého pod přezdívkou Shooty. Shooty věnoval Pavlovi jednu ze svých karikatur po jeho lednovém vítězství v přímé prezidentské volbě. První dáma České republiky na oplátku obdržela brož. Čaputová obdržela sadu šperků.

 

Migy na Ukrajině

Otevřít v galerii (4)
Petr Pavel a Zuzana Čaputová
Petr Pavel a Zuzana ČaputováZdroj: Kancelář prezidenta Slovenské republiky

Na Slovensku český prezident řekl, že je zcela v našem zájmu podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak se rozhodne, ideálně do doby, než bude Rusko vytlačeno z jejího území a budou obnoveny původní hranice. 

„Kdybychom řekli Ukrajině, aby své území postoupila Rusku, dopadlo by to stejně jako po Mnichovské dohodě. A to my neuděláme," 

prohlásil v prezidentské debatě Pavel.

„Ukrajina se brání. Civilní cíle jsou pro Rusy legitimními cíli. Naše pomoc také pomáhá stabilitě v naší části Evropy, protože válka se drží na našich východních hranicích. A tudy cesta nevede. Jsem velmi rád, že stojíme na správné straně dějin,"

dodal.
Podle Petra Pavla je na slovenských poslancích, aby rozhodli, zda Slovensko přesune své migranty na Ukrajinu. 

„Je hezké někomu radit, aby daroval to, co mi nepatří. Ale zaznamenal jsem ochotu Slovenska darovat migy. Byl by to obdivuhodný krok, který by pomohl Ukrajině,"

řekl český prezident.

„Slovensko má na cestě náhradu, nebyla by ohrožena jeho obranyschopnost. Výhodou pro Ukrajinu by bylo, že by mohla začít migy používat," 

dodal.

 

Čaputová se obává, že se můžeme vydat Orbánovou cestou

Slovenská prezidentka se obává, že by se Slovensko mohlo vydat cestou Viktora Orbána.  

„Některé vzorce nebo příklady politik a přístupů se zdají být inspirací pro populistické lídry v Evropě," 

řekla.
Visegrádskou čtyřku v současné době označila za formát, který již není v zahraničí vnímán jako jednotný politický blok. Má však podle ní význam v jiných oblastech, například v kulturní spolupráci.
Podle českého prezidenta Petra Pavla si V4 zaslouží přehodnocení. 

„Pokud bychom ji měli vnímat jako nástroj koordinace nebo sjednocování zahraniční či dokonce bezpečnostní politiky, tak to za současných podmínek nelze naplnit. Pokud ji ale budeme vnímat jako konzultační fórum pro otázky, na kterých se shodneme, má smysl. Nemá však smysl to přeceňovat," 

řekl. 
Pavel dodal, že ani V4, ani Maďarsko s Viktorem Orbánem nespadají.

„Dejme tomu čas,"

prohlásil.

 

Útoky na Čaputovou

Část útoků, kterým prezidentka Čaputová čelí, podle ní souvisí s tím, že je žena. 

„Možná jsem poslední, kdo si to uvědomuje," 

řekla a dodala, že dlouho nevnímala, že by měla tento aspekt brát v úvahu.
Dodala, že doufá, že po ní to budou mít ženy ve slovenské politice jednodušší. Na otázku, zda pro ni byla česká prezidentská kampaň náročná, odpověděla: 

„Na české poměry ano."

Prezident Petr Pavel zase odpověděl na otázku, zda by v Česku mohl uspět politik jako Robert Fico, který útočí na nejnižší pudy.

„Myslím, že Robert Fico je ve svém druhu ojedinělý, alespoň v to doufám," 

Pavel odpověděl.

 

Vysoký zájem médií

Otevřít v galerii (4)
 Na Slovensko přišel Pavel.
Na Slovensko přišel Pavel.Zdroj: Kancelář prezidenta Slovenské republiky

Pavlovu návštěvu Slovenska podle tiskového mluvčího slovenské prezidentky provází vysoký zájem médií, zřejmě největší za poslední dobu. 

„Velké události domácí poliitiky, když padá vláda nebo se děje něco zlomového, tak máme kolem 60 novinářů, dnes jich tu je 70,"

řekl Strižinec pro Noviny.sk.

Český a slovenský Denník N společně uspořádaly prezidentskou debatu ze Slovenského národního divadla. A o čem zajímavém se mluvilo?

Debatu oba zahájili povídáním o návštěvě slovenského prezidenta v jeho volebním štábu. Čaputová také odpověděla na otázku, zda by v případě úspěchu Andreje Babiše navštívila i jeho volební štáb. Připomněla, že úspěch Petra Pavla byl očekáván a předpovídán všemi průzkumy. 

„A kdyby se to náhodou nepotvrdilo, Praha má spoustu krásných míst k návštěvě,"

odpověděla.

 

Zdroje: Tisková konference, Denník N, Noviny.sk, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze