Není zvykem porovnávat nemovitosti s auty, ale dnes mi to přijde vhod.
Skupina Ferrari, jeden z nejexkluzivnějších výrobců aut na světě, má edice aut, která jsou extra vzácná a limitovaná. Občas se takových modelů vyrobí pouze jeden kus. Ferrari a Pařížská toho mají hodně společného. Nejen kvůli zvuku motorů přepychových aut, co prolítnou nejlukrativnější ulicí Prahy, ale i vzácnost nemovitostí, které se tu nacházejí.
Pařížská je jako Vatikán v Římě – je sice součástí Prahy 1, ale je to lokalita úplně jiné dimenze. Vlastnit tady byt není totéž, jako mít ho v jedné ze sousedních ulic. Pařížská není Bílkova, Maiselova, nebo Elišky Krásnohorské…
Nechci podceňovat vedlejší ulice, je to stále Josefov, ale dnes se bavíme o limitované edici bytů.
Asi se shodneme, že když někdo řekne „bydlím v Pařížské“ anebo „vlastním byt v Pařížské“, něco to o tom dotyčném vypovídá, je to určitý znak společenského postavení a prestiže.
Pokud si přejete žít v bytě po Oldřichovi Novém, nebo v domě, který vlastnil Petr Kellner – jste na správné adrese.
Historicky se v Pařížské a jejím okolí stavěly prostornější byty - 130 m2 a větší.
Byty nad 150 m2 se během socialistické doby rozdělovaly na menší jednotky, proto se často při vstupu do společných prostor dostanete do bytu až přes další chodbu.
Málokterému velkému bytu se podařilo zachovat svou integritu až do naší doby.
Proto jsou velké byty v Pařížské vzácné, žádané a nadprůměrně ohodnocené.
Za První republiky na půdě bydlelo služebnictvo, v současnosti jsou ale penthousy velmi poptávané a spousta klientů o ně vysloveně žádá: „Chtěli bychom byt, nad kterým už nebudou sousedé.“
I když jsou to špičkové nemovitosti, architekti začátkem dvacátého století nepočítali při odhlučnění pater s existencí domácích kin či playstation.
Byty vytvořené na půdách Pařížské mají své kouzlo, krásné výhledy, a pokud se vám poštěstí, i terasy.
Bydlení na nejluxusnější třídě prahy určitě zní velmi lákavě. Jsou tu ale některé věci, které vám na první pohled nepadnou do oka, ale mohou váš blahobyt v Pařížské ovlivnit.
Je jedna věc, kterou byste si měli před nastěhováním se do Pařížské uvědomit - pokud tu chcete bydlet, musíte mít rádi lidi. To se vám štědře vrátí, protože v Pařížské se nikdy nebudete cítit sami.
Můžete poklábosit s fousatým pánem, který si během dopravní špičky přivydělává sháněním volných parkovacích míst, nebo s ukecanými turisty, které sem tam potkáte v kavárnách, zúčastnit se běžeckého maratonu, parády Prague Pride, anebo zajít na koncert na Staromák.
Ceny bytů v Pařížské po rekonstrukci jsou skoro dvojnásobkem cen za metr čtvereční v okolních ulicích. Jsou tu byty, které se pohybují cenově kolem 400 000 korun za metr čtvereční. Je z toho vždy velké haló. Nikdo neřeší, že jsou to byty vybavené špičkovým nábytkem a technikou, s rekonstrukcí za několik desítek milionů, do kterých se můžete nastěhovat jen s kufříkem. Průzkumníci trhu házejí takové exkluzivní byty do stejného košíku s byty před rekonstrukcí, a pak vám takovou cenu zprůměrují a odprezentují na zlatém podnose zvaném Develop Index. Nedává to smysl, jelikož nemůžeme míchat hrušky s jablky – byty před rekonstrukcí s byty po luxusní rekonstrukci.
V současné chvílí pronájmy větších bytů v této lokalitě začínají na částce sto tisíc.
55 %, o tolik se zvedli ceny bytů v Pařížské od roku 2018 a dnes se pohybují kolem 300–350 tisíc za metr čtvereční.
Záleží na domě a bytě. Jak jsme říkali v díle „Stanovení ceny nemovitosti“, cena za metr čtvereční je pouze orientačním bodem pří stanovení celkové ceny nemovitosti. Jde o kvalitu jednotlivého bytu a nemovitost jako celek.