Slyšeli jste už o solných jeskyních a o jejich pozitivních účincích? Už staří Egypťané 3 000 let před naším letopočtem využívali sůl jako lék. V současnosti patří solná jeskyně mezi oblíbená místa, kde může člověk nejen nabrat novou energii, ale hlavně si zlepšit zdraví a podpořit imunitu. Trápí vás senná rýma, alergie nebo ekzém? Nemusíte cestovat k moři. Říká se, že 45 minut v solné jeskyni se vyrovná třídennímu pobytu u moře. Pomáhá zmírňovat chronická respirační onemocnění, kožní onemocnění a pozitivně ovlivňuje i duševní zdraví člověka. V rozhovoru pro LP-Life.cz se zkušený jeskyňář Boris Blaškovič rozpovídal o životě pod zemí, thajských chlapcích, ale také o komerčních solných jeskyních a jejich léčivých účincích.
Není to zas tak dávno, jen pár let nazpět. Šlo to pozvolna v rámci koníčků. První návštěvy probíhaly třikrát do roka, pak pětkrát do roka a postupně se to rozjelo.
Samozřejmě. To riziko je tam neustále. Při objevování nových prostor člověk neví, do čeho jde. Opatrnost tam musí být.
Na Slovensku má nejhlubší jeskyně 499 metrů, je to systém Hipmanových jeskyní, nacházející se v Jánské dolině v Nízkých Tatrách. Do budoucna - pro další nadšence, respektive pro další generaci, není ta hloubka uzavřena.
Věřím tomu, využívá se to stejně tak i u nás. Znám i jednu jeskyni v Moravském krasu, která sloužila jako sklad a zrál tam sýr Niva. V jeskyni máte konstantní teplotu a máte tam 98 procentní vlhkost, která podporuje zrání určitých plísní, jako například pro tyto účely. Jeskynní systém je velmi individuální a nenacházejí se v něm negativní vlivy.
Velmi výjimečně ano, ale je to skutečně velmi výjimečná věc. V podstatě je vzduch v jeskyni zcela běžně dýchatelný a dokonce je zdraví prospěšný a používá se k léčebným účelům. Jsou tam určité výjimky, kdy je vysoká hladina plynů, ale, jak říkám, to je jen velmi výjimečné.
Pochodeň je oheň a oheň ke svému hoření kyslík potřebuje. V minulosti byly tímto způsobem navštěvovány hlavně velké jeskyně, ve kterých je kyslík v podstatě nevyčerpatelný, protože jsou tam různé průvany a hlavně prostory těch jeskyní jsou obrovské.
Kyslíkové láhve používají jedině potápěči, když potřebují překonat nějaký sifon nebo když se musí dostat pod vodní hladinu do nějakých neznámých prostor. Jinak se kyslíkové láhve v jeskyni nepoužívají, protože je tam vzduch přijatelný.
Bez kyslíku člověk samozřejmě nepřežije, ale v těchto případech není problémem nedostatek kyslíku. Kyslík do jeskyně proudí, i když je například přístupová cesta zaplavená. Skála není jednolitá. Jsou v ní různé chodbičky, pukliny a malé mezery, kterými sice člověk neproleze, ale vzduch jimi proudí. Ohledně přežití v jeskyni jsou důležité jiné faktory, například podchlazení, nebo časem nedostatek jídla. V Thajsku se jednalo o velmi teplou jeskyni a důležitou roli zde hrály jiné faktory.
Tak dlouho, jak dokáže zadržet dech.
To je individuální. Každá jeskyně má svůj charakter, teplotu i podmínky. Když člověk uvízne v neprobádané jeskyni a v těžkých podmínkách, jeho šance jsou mizivé. Může nastat podchlazení, to je nejčastější věc. To byl přesně případ polských jeskyňářů v Tatrách před dvěma, třemi lety. Oba vlastně zemřeli na podchlazení. Pokud člověk není připraven, šance jsou někdy velmi malé.
Ty jeskyně jsou výjimečné díky soli, která se tam nachází. Už staří Římané v 15. století zjistili, že lidem, kteří pracovali v solných dolech, se dýchalo lépe. Dýchací problémy se jim tam zlepšovaly. Jedná se vysloveně o účinek soli.
Tak, že ji tam někdo přinesl. Solná jeskyně není přirozená věc. V našich podmínkách jistě ne. My se do nových prostor nasycených solí nedostaneme. Solná jeskyně je uměle vytvořená věc, která je podle mě čistě komerční, ale má i léčebné účinky. Není to přírodní výtvor.
Solná jeskyně má obrovský význam pro děti s různými dýchacími problémy, jako je například astma.
Solné jeskyně se na Slovensku nacházejí a je jich spousta, jsou ale uměle vytvořené a slouží k léčebným účelům. Solná jeskyně je podle mě umělý výtvor, ale na Slovensku, v Čechách a okolí jsou využívány k takzvané speleoterapii. Jedná se o inhalaci jeskynního aerosolu přímo v jeskynních prostorách. Na Slovensku pro tyto účely fungují dvě jeskyně, kam chodí strávit nějaký čas hlavně děti, ale i lidé s různými dýchacími problémy. Lehnou si na lehátka, zabalí je do deky a dýchají vzduch, který je zdraví prospěšný. To se zjistilo už v dávné minulosti. Daný vzduch obsahuje 98 procentní vlhkost. Je to jeskynní aerosol bez negativních vlastností a nezpůsobuje dráždění. Navíc obsahuje různé minerály, které při inhalaci prospívají a pročišťují.