Top hledané
Výsledky (0)
Festivalový víkend 18. a 19. května 2024

Slavnostní zahájení 10. ročníku Open House Praha v Kongresovém centru. Přípravy festivalu byly obrovské, organizátorkám často nedaly spát

Zuzana Hudáčková
17. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Otevřená Praha, fotosoutěž

Architektura pro všechny. Právě ta je hlavní myšlenkou jubilejního ročníku Open House 2024. Letos je pro veřejnost otevřeno 115 budov v 13 městských částech Prahy. Povedlo se domluvit 37 unikátních novinek. Dobrovolníků není nikdy dost. V letošním roce se jich přihlásilo na pomoc rekordních 650. Na slavnostním zahajovacím večeru v pátek 17.5. promluvila ředitelka Klára Veselá, zakladatelka a kreativní ředitelka Eva Šenkyříková a patronka festivalu Eva Jiřičná. Vzpomínaly na první ročník, který otevřel 33 budov. Prozradily nám, kde se zrodil prvotní nápad festivalu, a co vše stálo za jeho realizací. Festival není jen o architektuře. Má inspirovat a stmelovat lidi. Poukazuje na mezilidské vztahy a krásy umění. 

Celá Praha jako na dlani

Pod střechou Kongresového centra zahájila slavnostní večer moderátorka Lenka Novotná. Kongresové centrum se do festivalu zapojilo před čtyřmi lety, otevřelo své prostory pro širokou veřejnost. Prošlo zde více než 10 000 návštěvníků. Buď jí milujete nebo nesnášíte, není nic mezi, řekla generální ředitelka kongresového centra Lenka Žlebková.

Ženy, které stojí za vznikem festivalu

Klára Veselá

Ředitelkou festivalu je od roku 2022. Účastní se ho od úplného začátku. Nejprve měla na starost skupiny s dobrovolníky. Během pár let se stala neodmyslitelnou součástí festivalu.

Otevřít v galerii (2)
Open House Praha 2024 úvodní plakát
Open House Praha 2024 úvodní plakátZdroj: Open House Praha 2024

Eva Jiřičná (85 let)

Architektka a patronka festivalu. Přináší radost a světlo všude, kam vejde. Většinu svého života tráví v Londýně nebo v Praze. „Letos nám nejspíš nechtěně přivezla i to londýnské počasí.“ vtipkuje moderátorka. Eva prozradila, že její tvorba a nápady se hodně odráží na počasí.

„Člověk by neocenil slunečné dny, kdyby nebyly ty deštivé. Mě vždycky povznese, když zasvítí sluníčko a ta architektura má stíny a hloubku.“

Eva vyrůstala ve Zlíně. Jako studentka chtěla cestovat, byl to její největší životní sen. V tu dobu bylo bohužel možné maximálně Bulharsko. Eva odjela na stáž do Londýna. České úřady jí pak kvůli srpnové okupaci nedovolily návrat zpět. V Londýně potkala ženu Victorii Thornton. Tato osoba jí změnila život.

Victoria organizovala výlety architektů do ciziny. Pracovala jako sekretářka. Před 50 lety jezdili na zájezdy do Barcelony, Berlína a Lisabonu. Victoria se rozhodla, že s Evou vytvoří mezinárodní projekt. Lidé cestují a poznávají architekturu v zahraničí. Proč by tedy pořádně nemohli objevovat a prozkoumávat i tu jejich vlastní? Rozhodly se otevřít Londýn lidem. Victoria původně doufala alespoň v pár prohlídek a skromnou akci. Celý projekt se nakonec rozšířil do celé Evropy. Victoria projektu s názvem Open City věnovala celý život.

Andrea Šenkyříková - první nápad a počátky festivalu

Při návštěvě Londýna v roce 2012 objevila Andrea Šenkyříková, zakladatelka pražského festivalu, Victoriinu akci. V Praze v tu dobu existovaly jen občasné komentované procházky městem. Andrea se tedy rozhodla kontaktovat Victorii a přijít s akcí do Prahy. Festival s sebou přináší mnoho podmínek, patří mezi ně například založení samostatné neziskové organizace nezávislé na politických stranách a splnění určitého počtu budov.

Postupem času Praha získala licenci a stala se  součástí Open House Wordwide s dalšími 60 městy v Evropě. Během prvního ročníku otevřeli 33 budov. Zapojilo se 66 dobrovolníků, kteří byli převážně z rodinného kruhu. „Měli to povinně! vtipkuje Eva. Bylo to tzv. vytvořené na koleni, nastaly trochu i finanční problémy. Dnes se těší velkému úspěchu a posunu.

„Energie z propojování lidí mezigeneračně, profesně, lidí z budov i lidí s různý[1]mi hendikepy, je neuvěřitelná a přesahy festivalu jsou v oblastech, kde jsem to ani nečekala.“

Každá akce má svá úskalí

Organizátorky se svěřily, že mnoho nocí nespaly. Především tento ročník pro ně byl velmi vyčerpávající, protože jde o první kulaté výročí. Za celou akcí stojí mnoho osobních schůzek, telefonování, emailů a mnoho dalšího. Vždy se najde nějaký problém jako například: zrušení na poslední chvíli, nedostatek peněz nebo lidí.

Otevřít v galerii (2)
Prohlídky pro nevidomé, budova Quadria
Prohlídky pro nevidomé, budova QuadriaZdroj: Dušan Vondra

Architektura pro všechny + doprovodný program

Od pondělí 13. května do pátku 17. května se konaly komentované prohlídky v některých částech Prahy. Hlavní třešničkou na dortu je festivalový víkend. Organizátoři zajistili také tlumočené prohlídky do znakového jazyka a program pro zrakově postižené

„Byla to spousta stresu. Sáhla jsem si na dno, byla doba, kdy jsem o něm nechtěla vůbec slyšet. Spala jsem tak špatně, že se mi oněm ani zdát nestihlo.“

Novinka, která stála 7 let přemlouvání

Eva prozradila, že velkou novinkou tohoto ročníku je budova bývalých Elektrických podniků na Bubenské 1. Vyrazte poznávat město ještě dnes. Čeká vás bohatý program, některé budovy jsou speciálně otevřeny jen v neděli. Stáhněte si festivalovou aplikaci, pro lepší přehled a orientaci. V kampusu Hybernská je k zakoupení i festivalový průvodce.

 

Zdroje: Autorský článek, www.openhousepraha.cz

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze