Po celodenním jednání ve Sněmovně je rozhodnuto. Nouzový stav skončí v neděli 14. února. Přestože premiér Andrej Babiš v závěsu s ministrem zdravotnictví Janem Blatným a vicepremiérem Janem Hamáčkem apelovali na jeho prodloužení do 16. března, nezískali dnes ve Sněmovně dostatečný počet hlasů. Sněmovnou neprošel ani druhý návrh poslance poslance KDU-ČSL Stanislava Juránka, který navrhoval prodloužení nouzového stavu do 28. února. To znamená, že od pondělí by se život v Česku měl vrátit opět do normálních kolejí. Otevřít by se měly obchody, restaurace i fitness centra.
řekl novinářům před čtvrtečním hlasováním Sněmovny o prodloužení nouzového stavu ministr zdravotnictví Jan Blatný. Dodal však, že by se i tak muselo Česko po nějaké době k nouzovému stavu vrátit.
Podle analytiků a epidemiologů by bez něj mohl být do dvou týdnů ve většině nemocnic v ČR stav, který je dnes v těch nejvíce postižených covidem-19.
řekl ministr.
uvedl hned po ranním jednání vlády Blatný s tím, že věří tomu, že se kabinetu podaří najít shodu s opozicí.
Do jakékoliv shody nebo dohody ale doslova „hodili vidle“ Okamurovci.
tázal se místopředseda dolní komory a předseda hnutí Tomio Okamura. Právě toto stanovisko – jak poznamenal – tlumočil při jednání koalice a opozice, kdy opozice navrhla dohodu o podpoře prodloužení.
Podle něj SPD od jara navrhuje změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, který by umožnil ochranu rizikových skupin a udržení zdravotního systému bez plošného stavu nouze.
Podle Mikuláše Ferjenčíka by konec nouzového stavu znamenal, že boj s epidemií by řídili místo premiéra hejtmani.
napsal na Twitter.
S tím souhlasí i vicepremiér Jan Hamáček. I podle něj budou nyní vedle ministerstva zdravotnictví, které může vydávat některá opatření v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví, na řadě hejtmani.
Ve hře je ale nyní to, že hejtmani po nedělním konci nouzového stavu vyhlásí v jednotlivých krajích stav nebezpečí, což umožní pokračování některých opatření proti šíření nákazy.
Když od pondělí skončí nouzový stav, podnikatelé budou moci otevřít své podniky. Provoz stravovacích zařízení je však možné podle Hamáčka regulovat právě podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
uvedl.
Pokud jde o školy, řídí se jejich provoz podle školského zákona. Napříč stranami však panuje shoda, že by se měly postupně opět zprovoznit. Hamáček podotkl, že v případě, že stav nouze padne, bude obtížné je rychle zprovoznit se systémem testování.
Když kraje vyhlásí stav nebezpečí, skončí podle Hamáčka i zásobování krajů ze státních hmotných rezerv.
„Kraje se budou muset spolehnout na vlastní zásoby,“ doplnil.
Při zrušení nouzového stavu přestává platit také zákaz vycházení, respektive omezení volného pohybu osob. Takže budeme moci být venku i po 21. hodině.
I tak ale vláda ve čtvrtek rozhodla o omezení pohybu ve třech okresech. Jde o Cheb, Sokolov a Trutnov, kde jsou čísla nákazy nejvyšší. Obyvatelé tak z těchto míst nesmí vycestovat nikam jinam. Existují samozřejmě výjimky, jako jsou cesty do zaměstnání. Zákaz platí od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Na dodržování nařízení bude od pátku dohlížet policie.