Cestovatelský semafor se v posledních týdnech, nebo dokonce dnech, chová velmi nevyzpytatelně. Země se opět rozblikaly všemi barvami a s tím, jak jsou zařazovány z jedné kategorie do druhé, se opět ptáme, kam je nejbezpečnější vyrazit na dovolenou. Kam nás to bude stát nejmenší úsilí?
Zdroj: Česká televize, TV Nova, novinky.cz, vlastní dotazování
Mutace delta dává předpoklad k tomu, že se budeme zanořovat i do dalších tajů řecké abecedy, ani varianta epsilon už není neznámá. Navíc je právě jako zatím ta nejnebezpečnější mutace důvodem k tomu, že některé země opět zpřísňují podmínky cestování.
uvedla pro LP-Life praktická lékařka Nina Stodůlková.
Svět protestuje, neočkovaní lidé se cítí vrcholně diskriminováni, čísla v zemích Evropy opět narůstají, proočkovanost populace ve většině zemí není taková, jak by si politici představovali.
uvedla pro Českou televizi Dorit Nitzanová, regionální ředitelka WHO pro Evropu pro mimořádné události.
Nad druhou polovinou prázdnin se tedy opět začínají vznášet otazníky, a to zejména pokud jde o cestování. Ale i když zůstanete doma, dobrou zprávou je, že si už od 1. srpna budete moci zatancovat, což by mohlo našince zlákat, aby zůstal v naší domovině a oddal se třeba návštěvám festivalů.
Kromě zrušení zákazu tance se od příštího měsíce zvyšuje i počet lidí, kteří mohou přijít na sportovní nebo kulturní akci. Stejně tak budou moci fungovat i bazény bez omezení kapacity.
Situace v Česku je stále velice dobrá, vakcín máme dostatek, nechybějí ani vakcinace na přeočkování a počet aplikovaných dávek včera dokonce překročil hranici 10 milionů, uvedla Česká televize.
Dokonce se zdá, že budeme mít podle Ministerstva zdravotnictví v letošním roce až 5 milionů přebytečných dávek, které podstoupíme zemím, kde je situace horší. Naše republika od začátku pandemie disponovala více než 11 miliony dávek a proočokováno už bylo necelých 90 % z nich. Nejpopulárnější je Pfizer, nejméně populární naopak Johnson & Johnson.
Češi doufali, že když se nechají naočkovat, užijí si zahraniční dovolenou u moře. Bohužel se ale situace začíná opět utahovat a v semaforu níže sestoupilo například populární Řecko, ale i Baleáry a Španělsko.
A takže i když počet nakažených Covid-19 u nás nadále klesá (včera jen 75 nových případů), bohužel se u nás objevuje stále více obávané varianty delta, jež nese vinu na obrovské úmrtnosti například v Indii nebo Indonésii. V tuto chvíli právě delta mutace převládá mezi všemi nakaženými i v Evropě.
A právě tato skutečnost zase zamávala cestovatelským semaforem.
Pokud se situace v zemi, kam jste si již zakoupili zájezd, změní, nevztahuje se na změnu cestovní pojištění a zákazníků se netýká ano storno. Pojištění se vtahuje jen na příklad, pokud zákazníci nemohou odletět, protože onemocněli nemocí Covid-19, nebo musejí do karantény.
Chorvatsko a blízcí sousedé
Pro Čechy populární destinace stále zůstává pro Čechy bezpečná, ale od příštího týdne by kvůli zhoršující se pandemické situaci i zde mohla opět začít platit přísnější pravidla a Chorvatsko by tak spadlo do oranžové kategorie. V praxi by se tak pro nás nic neměnilo a stačil by jen antigenní test po návratu.
Situace v Chorvatsku není nijak vážná a denní přírůstek zůstává v normálu. Hůře je na tom Itálie, kde počet nakažených roste, stabilizovaná je situace také v Rakousku.
Řecko
Přísnější podmínky platí zejména pro Řecko. Před cestováním tam musejí lidé opět na test, po návratu ze země do karantény a nejdříve pět dní po návratu opět zopakovat PCR test, jako tomu bylo před červnovým rozvolněním. Výjimku mají jen očkovaní nebo ti, kdo nemoc prodělali. Řecko je tak opět v červené kategorii, tedy mezi zeměmi s vysokým rizikem nákazy.
Řecko si tak pohoršilo hned o dvě kategorie. V Řecku je momentálně celkem 20 tisíc Čechů, protože se cestovním kancelářím zájezdy do této destinace díky rozvolnění prodávaly nejlépe.
"Kdybychom věděli, že se situace změní, zatímco jsme na dovolené, pravděpodobně bychom jeli jinam. Nejhorší je pro mě kvůli práci povinná karanténa,"
postěžovala si LP-Life Mirka Novotná, která tráví s přítelem dovolenou v Řecku.
Irsko a Monako
V podobné situaci se ocitlo i Irsko a Monako, kde rovněž platí nově přísnější pravidla při návratu.
Nizozemí, Španělsko a Baleáry
Obdobně je to i v případě Nizozemska, Španělska a Baleárských ostrovů, které mají nově tmavě červenou barvu, ale pro vycestování odtud zpět platí stejné podmínky.