Jsou typickou architekturou každé české vesnice. V socialistických časech svou dominancí vystřídaly všechny ostatní historické budovy venkovské architektury minulých let. Kdo by neznal typické vícegenerační domy, které byly za tímto účelem přímo stavěny v 70. a 80. letech anebo se jejich tvář do podoby domu pro dvě rodiny změnila následnou rekonstrukcí.
Socialistický trend dal tvář českým vesnicím dodnes. V důsledku rozsáhlých asanací jsou už starší domy spíše památkovou vzácností a novější satelity s bungalovy a menšími domy pro jednu rodinu se nacházejí na okrajích vesnic.
V jádru obcí tak dominují populární velké vícegenerační domy minulých let. Jejich móda byla jednoznačně ukotvena v nutnosti socialistického nedostatku. Snad každá mladá rodina řešila palčivou otázku, "kde se bude bydlet"?
Na výběr z nabídky realitních kanceláři se nikdo nemohl spolehnout. Hypoteční úvěry neexistovaly, což byl až vedlejší problém. Horší bylo, že neexistoval samotný realitní trh. Ve městech bylo možné zažádat si o družstevní byt zpravidla v paneláku, na vesnicích za příznivých okolností bylo možné pustit se do stavby domu svépomocí. Nic nebylo samozřejmostí a žádná varianta nebyla rychle dostupná. Bydlení bylo jedním z mnoha nedostatkového zboží socialistického hospodářství.
Často nezbývalo než zůstat bydlet u rodičů. Zvyk se pak přesunul i ke stavitelům nových domů, kteří počítali s tím, že jejich děti budou ve stejné situaci jako oni. Jenže přišla sametová revoluce s ní ekonomická svoboda, postupně se rozvinul hypoteční a realitní trh a lidé začali toužit po rozvoji své individuality v kontrastu proti vynucovanému kolektivismu minulého režimu. Ačkoliv nutnost bydlet "vícegeneračně" najednou opadla, velké domy tady zůstaly.
Nyní už však opadlo také "revoluční" nadšení z vlastní individuality a vícegenerační bydlení již sice nedominuje pestrému trhu, ale stále se nabízí jako zajímavá eventualita. Netýká se při tom jen starší zástavby ale také nových projektů. Ocenění Dům roku 2015 např. získal originální projekt australských architektů, kteří rodině navrhli neobvyklý dům složený z několika menších domků. A jaká byla motivace po takovémto druhu bydlení? Rodiče nechaly spolupracovat s architekty své vlastní děti, které by rády s rodinou zůstaly.
Právě rodiny s malými dětmi jsou tím, kdo může z vícegeneračního bydlení profitovat. Prarodiče můžou pomáhat s péčí o malé děti a zejména matkám se tak uvolní ruce pro rychlejší návrat do pracovního života. Jev, který byl běžný právě za minulého režimu a funguje i v zahraničí (např. v Japonsku), je jednou z možností, jak si pomoci Česku, kde je dlouhodobě nedostatková předškolní péče. Pochopitelně však není tento systém pro každého.
Vícegenerační bydlení svým prostorem však nemusí být lákavé jen pro skutečné vícegenerační rodiny, kdy jej obývají prarodiče-rodiče-děti. Tradiční české vícegenerační domy nabízejí často velký počet místností. Sedm nebo osm pokojů není výjimkou. Velký počet místností se dá využít jako pracovny, pro čím dál častější systém práce v režimu home-office.
Zřídit si nerušenou pracovnu v typické dispozici moderní bytové zástavby 3+kk je poměrně obtížné, v mnohopokojovém domě je možní mít vyčleněn prostor pro práci mimo ruch rodinného život hned v několika pokojích.
Část vícegeneračního bytu je možné využít nejen pro práci z home-officu, ale jako skutečné komerční prostory, ať už jde o kancelář pro setkávání s klienty, obchod, sklad, ordinaci nebo dílnu. Pro podnikání technického charakteru mohou být výhodné sklepní prostory, typické pro starší vícegenerační výstavbu. V současných novostavbách jdu o raritu. Dispozice je pak možné uzpůsobit vlastním potřebám vhodnou rekonstrukcí, z níž při pořízení staršího bydlení často stejně počítáme.
Rekonstrukce nebo i vlastní výstavba vícegeneračního bydlení může být lákavou i pro developerské projekty. Prostorný dům nabízí možnost zřízení většího množství bytových jednotek a nabídnout tak ekonomickou variantu bydlení, které kloubí výhody života v bytě (nižší náklady na vytápění, jednodušší údržba...) s výhodami život a v domě (zahrada, klid vesnice...). Ať už jsou sousedy v takovém bydlení členové vlastní rodiny nebo ne, dobré sousedské vztahy jsou pro spokojené bydlení základ.
Zdroje: hypoindex.cz, idnes.cz, seznamzpravy.cz, neztratitsevestari.cz, autorský text