Zasedání začalo v úterý v 10 hodin dopoledne a skončilo těsně po půlnoci ze středy na čtvrtek. Celkově debata trvala více než 25 hodin. Během ní došlo k několika zajímavým situacím, například k vysílání zpráv Morseovou abecedou.
Fialové vládě se nakonec podařilo hlasování o důvěře obhájit. Pro vyslovení nedůvěry bylo 81 poslanců, proti 102. Babiš nepřišel hlasovat.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky se v úterý (17. ledna) mimořádně sešla v souvislosti s hlasováním o nedůvěře vládě premiéra Petra Fialy. Návrh na svolání mimořádné schůze v této věci podepsalo 58 poslanců hnutí ANO, uvedl portál Novinky.cz.
Podnětem ke svolání schůze bylo rozhodnutí sněmovní většiny, která před několika dny neumožnila zařadit na program jednání body, s nimiž přišli poslanci ANO.
K vyslovení nedůvěry vládě je třeba 101 hlasů. ANO má však pouze 72 poslanců, zatímco druhá opoziční strana, SPD, která bude rovněž hlasovat o nedůvěře, má 20 poslanců. Pro vyslovení nedůvěry by byly potřeba i hlasy některých koaličních poslanců. V dolní komoře je jich 108. Ze 17 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě v historii samostatné Slovenské republiky uspěl pouze jeden. V roce 2009 Sněmovna sesadila vládu Mirka Topolánka (ODS).
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se zúčastní pouze hlasování o nedůvěře. Schůzka se konala deset dní před druhým kolem prezidentských voleb, v němž byl Babiš, předseda ÁNO a bývalý premiér, jedním ze dvou kandidátů.
První den plenárního zasedání se šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka obul do Andreje Babiše, který místo do Sněmovny šel na Hrad stát frontu na korunovační klenoty.
narážel na Babiše.
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová však debatu o nedůvěře odmítá jako součást předvolební kampaně.
Návrh na vyslovení nedůvěry vládě předložil před měsícem předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Okamura to tehdy zdůvodnil nečinností vládní koalice při řešení vysokých cen energií a hrozby hospodářské a sociální krize. SPD však neměla dostatek poslanců, aby schůzi svolala. Schůzka se uskutečnila deset dní před očekávaným druhým kolem prezidentských voleb, v němž se o podporu voličů uchází i lídr SPD Andrej Babiš.
Samotné zasedání začalo v úterý v 10 hodin dopoledne a trvalo téměř 12 hodin, přičemž za jednací stůl zasedli převážně vládní poslanci. Kabinet představil "13 hříchů Fialovy vlády", mezi něž patří například nedostatek léků nebo chaotické rozpočty.
Poslanci však bohužel v tento den nemohli hlasovat. Zasedání se rozpadlo a ministři devět hodin prezentovali, co jejich resorty udělaly pro národ. Poté došlo k dohodě mezi předsedy frakcí, takže zbývající ministři a koaliční místopředsedové sněmovny stáhli své přihlášky o slovo a vláda umožnila opozici vystoupit. Předsedové frakcí se dohodli, že skončí v úterý o půlnoci a začnou znovu až ve středu v 9 hodin ráno. Do rozpravy se přihlásilo více než 60 poslanců.
Předseda vlády Petr Fiala vystoupil v úterý 17. ledna 2023 v Poslanecké sněmovně s projevem, o kterém informoval web vlády ČR.
řekl Fiala.
Petr Fiala poznamenává, že jde o mediální divadlo uprostřed prezidentské volby. Poukazuje na Alenu Schillerovou, která ve svém projevu projevila bezradnost a zoufalství nad tím, že po třinácti měsících působení současné vlády je již propastný rozdíl mezi současnými výsledky ve srovnání s chaosem a zmatkem a vládou ve prospěch partikulárních zájmů a střetu zájmů, které existovaly před nástupem současné vlády.
říká Fiala.
Uplynulý rok bezpochyby změnil Evropu a postavil země před závažná rozhodnutí, která prověří každou vládu. Premiér je přesvědčen, že si zatím vedly dobře. A ve svém projevu také uvedl argumenty, proč je o tom přesvědčen.
říká.
Ve svém projevu se zaměřil na nejdůležitější výzvy a problémy, které přinesl uplynulý rok. Prvním velkým problémem, který vláda řešila přesně před rokem, byla probíhající pandemie koronaviru. Úspěšně zvládnutou pandemickou vlnu vystřídala další obrovská výzva - nutnost reagovat na ruský vojenský útok na Ukrajinu. Fialova vláda od počátku dávala najevo, že jedinou možností je stát za Ukrajinou, nabídnout jí pomoc a zvýšit její šance na obranu. Fiala také hovoří o tom, jak se česká společnost vyrovnala s vlnou válečných uprchlíků, kteří v loňském roce přišli hledat azyl a bezpečí. Zmiňuje také energetické projekty, problematiku léků, pomoc občanům a podnikům v oblasti cen energií a zdůrazňuje spolupráci s Evropskou unií.
Aby se poslanci nemuseli ve čtvrtek znovu scházet, hlasovali odpoledne o tom, že budou moci jednat a hlasovat po 19. a 21. hodině a po půlnoci. Poslanec Výborný apeloval na své kolegy, aby urychlili rozpravu a nevedli debatu s faktickými poznámkami. Poslanec ANO Jiří Mašek namítl.
řekl.
Poslanci ho však neposlechli. V některých případech se zdálo, že je tomu naopak.
Hubert Lang vysílal signály Morseovou abecedou do kanceláře předsedy vlády Petra Fialy.
podotkl Lang.
řekl Lang.
Následně Langův projev po dobu asi tří minut spočíval ve střídání slov "tečka" a "čárka".
europoslanec pobavil své kolegy tím, že přečetl zprávu v Morseově abecedě.
Zeptal se úředníka.Nakonec Lang svůj projev ukončil.
Rozprava mezi poslanci skončila později ve středu a hlasování skončilo tři minuty před půlnocí, poté byla vyhlášena přestávka. Ověření výsledků hlasování trvalo 15 minut. Členové se znovu sešli ve 0:12.
Výsledek? Opozici ve sněmovně se ani na druhý pokus nepodařilo svrhnout koaliční vládu Petra Fialy. Může nadále vládnout s důvěrou Poslanecké sněmovny. Pro návrh na vyslovení nedůvěry hlasovalo pouze 81 poslanců, přičemž bylo zapotřebí nejméně 101 hlasů. Proti návrhu hlasovalo 102 poslanců. Jedenáct opozičních poslanců se nakonec hlasování ani nezúčastnilo, stejně jako šest vládních poslanců.
prohlásil poslanec ANO Robert Králíček.
Opozice podle něj svolala hlasování o nedůvěře, aby vyjádřila nespokojenost s tím, že jí koalice neumožnila projednat žádnou z opozičních otázek a že mimořádná schůze nesouvisí s volbou prezidenta, o čemž byla koalice přesvědčena. Návrh podpořili pouze poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Kabinet ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a Pirátů tak bude nadále vládnout s důvěrou Sněmovny.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se hlasování nezúčastnil. Ve středu se také omluvil. Přestože původně prohlásil, že chce přijít na hlasování. Když šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová oznámila, že Babiš nedorazil, ozval se v sále velký potlesk.
Zdroje: Novinky.cz, Úřad vlády ČR, Poslanecká sněmovna a vysílání LIVE, vlastné dotazování