V řadě dalších věcí, které přinesl razantní návrat Donalda Trumpa do Bílého domu, se objevilo i vydání Trumpovy vlastní kryptoměny. Ta se dostala na trh několik dní před oficiálním vstupem do funkce a záhy zaznamenala raketový vzestup své hodnoty. Okolností však zavání bublinou, která může splasknout. Je však symbolem Trumpových snah podporovat kryptoměny jako investiční nástroje.
Původně se řadil Donald Trump ke kritikům kryptoměn a označoval je za podvod. Argumentem pro něho tehdy bylo, že Bitcoin konkuruje dolaru a sám konkurenci pro nejtvrdší měnu světa tehdejší ex-prezident nevnímal pozitivně, psal se však rok 2021 a nový nájemník v Bílém domě vidí situaci kolem kryptoměn jinak.
Na změnu postojů a následné vítezství v podzimních prezidentských volbách Donalda Trumpa tak trh s kryptoměnami poměrně rychle zareagoval. Největší a nejtradičnější kryptoměna Bitcoin záhy překonala rekordní hranici 100 tisíc dolarů. Optimističtí predikátoři soudí, že Trumpův pozitivní přístup by mohl znamenat pokoření dvojnásobné hodnoty Bitcoinu do konce roku.
Trump dokonce vstoupil na trh s kryptoměnami s vlastní platformou. Trumpova mince, jak se ji říká, v kontextu jeho vstupu do úřadu se svou hodnotou vystřelil raketově vzhůru. Tržně obchodová část měny dosáhla za 36 hodin ze startovací ceny za kus na 6 dolarech na 75 dolarů, což je pohádkové zhodnocení řádově o 1 100 %.
Ve světě digitálních investic však ani takovéto zhodnocení nemusí budit jen nadšení. Mince ze svého vrcholku záhy spadla na hodnoty kolem 40 dolarů. Jendou z příčin bylo zpuštění mince Trumpovy manželky Melanie, která začala té Trumpově konkurovat. Mimochodem úspěch mincí ovlivnil i hodnotu Bitcoinu negativním směrem.
"Čistá pozitiva. Změna atmosféry z Bidenovy éry, která byla proti kryptografickým technologiím, na Trumpovu éru je skvělá. Trump vlastnící 80 % a načasování spuštění několik hodin před inaugurací je predátorské a mnoho lidí to pravděpodobně poškodí. Trump by se měl spíše věnovat lidem, než na tom obohacovat sebe nebo svůj tým. Dá se to takhle vykládat, ale není jasné, jestli se to bude ubírat tímto směrem. V tuto chvíli to vypadá jako mince FTX,"
hodnotil kontext na síti X odborník na kryptoměny Nick Tomaino.
Obzvláště přirovnání k FTX nevěští novému tokenu pod záštitou amerického prezidenta velkou budoucnost. FTX zkrachovalo v roce 2022 a to i přes to, že se jednalo o jednu z nejhodnotnějších kryptoměn dýchající na paty Bitcoinu. Příčinou byly predátorské praktiky v pozadí. Hodnotu FTX totiž tlačila nahoru aktivita insiderů, jež se nepotvrdila na základě v čase ověřené hodnoty. Prozření pak znamenala celkový kolaps FTX s dopadem na celý svět kryptoměn.
V případě Trumpovy mince je veřejně obchodována jen její malá část (20 %) a zbytek vlastní Trumpova společnost. Růst hodnoty se při uvedení na trh těsně před jeho inaugurací dal očekávat a je velkou otázkou, jestli se v delším čase udrží.
Trumpova mince při tom spadá mezi tzv. meme coins. Těch se ročně vydá do oběhu kolem 50 000 tisíc a jsou spojeny s připomínkou něčeho konkrétního. V jejich pozadí jsou však často spekulanti, kteří začnou po růstu ceny rychle prodávat a cena tokenu, tak padá dolů. Noví nakupující se pak nenajdou, jelikož "připomínková hodnoto" je už pasé.
V tomto ohledu meme coins fungují odlišně od svých reálných předobrazů v podobě mincí a medailí z drahých kovů, jejichž archivace naopak s postupem času navyšuje jejich cenu. Nejsou však terčem překotného prodeje.
Ačkoliv je Trump obviňován ze snahy osobního obohacení na zisku veřejné funkce prostřednictvím kryptoměny, sám na tiskové konferenci reagoval bez většího zájmu na zjištění, že jím vlastněné digitální mince mají násobně větší hodnotu, než celý zbytek jeho majetku. Diskuzi glosoval tím, že tomu vlastně nerozumí. Dlouho totiž zmíněná rovnice platit nemusí.
Zdroje: autorský článek, NBC, forbes.com, cnn,com, investopedia.com, x.com, seznamzpravy.cz