Top hledané
Výsledky (0)
Objem práce stavebních firem v tuzemsku prudce stoupl, v Praze se situace odrazila i na bytech.

V Česku se staví nové byty ve velkém: Možná dojde ke zlepšení dostupnosti bydlení i v Praze

Radim Červenka
13. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Cena za m2 bytové plochy je podle posledních dat 156 000 Kč

Stavební firmy prostavěly podstatně více peněz než v loňském roce. Svou roli hraje i zdražování. V Praze se loni postavilo rekordní množství bytů, jakým způsobem se situace projeví do jejich cen je tématem i pro politiky.

Do českého stavebnictví se podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu krize negativním způsobem nepropsala. Objem finančních prostředků prostavěných na českých stavbách rostl v minulém roce dvouciferným tempem.

„Stavební společnosti provedly v roce 2022 stavební práce v hodnotě 682 miliard korun, což v meziročním porovnání představovalo nárůst o 17,5 %. Tento růst byl rychlejší než v případě indexu stavební produkce zejména z důvodu jiné cenové hladiny,“ 

uvedla Petra Kačírková z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ v tiskové zprávě.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Objem prací na tuzemských stavbách tak roste nižším tempem, než roste množství peněz, které se za výstavbu utratí. Jednou z příčin je pravděpodobně výrazný růst cen stavebních materiálu v roce 2022.

Podle údajů společnosti ÚRS CZ, která se zabývá rozpočtováním staveb, rokem 2021 skončilo období stabilních cen ve stavebnictví a od roku 2022 je možné v indexech cen vidět pohyby v řádu desítek procent. 

Kdo investuje do bytů?

"Veřejné prostředky v převážné většině směřovaly do výstavby inženýrských staveb, naopak nejméně do výstavby bytových budov,“ 

vysvětlila Kačírková z Českého statistického úřadu, čímž doložila, že výstavba bytů zůstává v rukou soukromých firem a infrastrukturní investice státu směřují do veřejných staveb.

Centrem výstavby bylo hlavní město (celkem 19 % veškerých stavebních prací), kde největší část financí směřovala naopak právě do výstavby nových bytů. Výstavba nových bytů v hlavním městě je také tradičním tématem pro politiky.

"Jedinou správnou cestou je větší nabídka bytů, tedy masivnější výstavba, tedy jednodušší předpisy a developer nikoliv jako sprosté slovo,"

okomentoval poslanec před časem Jan Skopeček (ODS) "bytovou krizi" v Praze. Podle něho by intenzivnější developerská výstavba měla přinést větší dostupnost bytů. 

Byty zlevňují, přesto je dostupnost bydlení mýtus

Průměrná cena bytů v Praze podle indexu Deloitte skutečně v posledních měsících klesla z průměrných 156 600 Kč/m2 na 156 000 Kč/m2, tj. o 0,4 %. Pokles neplatí pro všechny části hlavního města, např. na Praze 9 rostla nadále cena o 3,5 %. O dynamickém rozvoji výstavby bytů v Praze nehovoří jen data ČSÚ, ale i exprimátor Zdeněk Hřib (Piráti). Co se týče dostupnosti bydlení v Praze díky rozvoji výstavby, je však Hřib skeptický.

"Představa, že komerční výstavba zajistí dostupné bydlení, je mýtus. Není to zkrátka její účel. Nic nenapovídá tomu, že by se k tomu schylovalo ani potom, co se v roce 2021 v Praze zahájila výstavba rekordních 9698 bytů,"

uvedl Hřib k výstavbě bytů za jeho primátorství a dodal, že právě 9 000 bytů ročně je magická hranice pro zlevňování, které sice z dat Deloitte vidíme, ale přesto je podle pirátského politika potřebné nasměrovat do výstavby také veřejné prostředky, což má podle něj v plánu současná pražská vládní koalice.

Zdroje: ČSÚ, deloitte.com, twitter.com, urs.cz

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze