Na pražském Barrandově vyrostl jeden z nejmodernějších kostelů u nás a jeho cena se vyšplhala přes 150 milionů korun! Není se také co divit, byly použity nejmodernější technologie a materiály. V celém kostele je například podlahové vytápění i dostupná WiFi.
Kostel Krista Spasitele vznikl kvůli nedostačující kapacitě farního kostela sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově. Farnost Praha Hlubočepy má působnost pro 30 tisíc lidí, proto musela prý vzniknout nová stavba, aby věřící měli kam chodit. Praha tak po 10 letech získala novou sakrální budovu, čtvrť Praha 5 dokonce po bezmála 80 letech, kdy byl v roce 1942 slavnostně vysvěcen funkcionalistický kostel sv. Jana Nepomuckého v Košířích. Celá stavba trvala dva roky.
Největším investorem byla Římskokatolická farnost, ale peníze byly vybrány i pomocí veřejné sbírky. Podle faráře Josefa Ptáčka, duchovního otce celého projektu, někteří do projektu vkládali své životní úspory. Kostel byl slavnostně vysvěcen 22. listopadu na svátek Krista Krále kardinálem Dominikem Dukou. Od té doby se zde konají nedělní bohoslužby.
Kostel se nyní řadí k nejmodernějším stavbám. Kromě toho, že je plně bezbariérový, tak má všude podlahová topení, speciální výtah a důmyslný světlík, díky kterému do kostela prochází denní světlo.
prozrazuje vedoucí projektu Josef Majer z Metrostavu.
Při přípravných pracích zde bylo vytěženo a odvezeno přes 7 000 metrů krychlových zeminy a použito přes 2 000 metrů krychlových betonu. Budova je koncipovaná jako velmi úsporná, díky technologii tepelného čerpadla užívající sedmi vrtů s kombinací kvalitního zateplení pláště budovy. Také díky ozeleněné části střechy bylo dosaženo energetických nároků současnosti.
Architektura kostela Krista Spasitele je dílem Ateliéru Žiška. Návrh kombinuje moderní přístupy a technologie s tradičními prvky. Půdorys ve tvaru kříže obklopuje příčnou loď a nad ní se symbolicky vznáší zlatý prstenec, přinášející do chrámu světlo. Komunitní centrum v polozapuštěném a z jihu prosvětleném suterénu je optimálně a zcela bezbariérově propojeno s úrovní terénu i chrámové lodi, kavárna navazuje na park a dětské hřiště. Zázemí farnosti s recepcí je v blízkosti prostorné vstupní haly společné i pro sál a klubovny.
Kostelu zatím chybí varhany, které jsou teprve ve výrobě, ale zajímavý je samotný kříž, který je celý ze skla. I vstupní dveře jsou unikátní, byť to na první pohled není patrné. Jsou také celé ze skla a nedrží je v podstatě žádná ocelová konstrukce. K rozjímání je instalováno celkem 41 lavic a kostel pojme přes 350 osob. Ve druhém patře je koncipován samotný kůr a strojovna včetně místnosti pro hudebníky. Po točitém schodišti se dostáváme na pochozí střechu, která je realizovaná jako pátá fasáda. Další součástí věže je pak zvonice, kde se v blízké době budou instalovat zvony.