Přestože už nikdo nevěřil, že se v brzké době dočkáme, prezident Miloš Zeman dnes po schůzce s budoucím premiérem Petrem Fialou oznámil, že novou vládu nakonec schválí tak, jak mu doporučil předložený návrh. Nakonec tedy ustoupil a vládu jmenuje včetně pro něj sporného kandidáta Jana Lipavského.
Média v posledních dnech doslova vřela názory na to, co by se stalo, kdyby prezident republiky Miloš Zeman skutečně vládnu dle návrhu Petra Fialy nepřijal. Mnozí odborníci tvrdili, že na to nemá právo, některé hlasy z lidu naopak jeho „postavení si hlavy“ podporovaly. Naše společnost je rozpolcena v celé řadě věcí, jak se ale ukazuje, nové vlády se nakonec zřejmě dočkáme, a to dokonce jako dárku od pana prezidenta pod stromeček.
uvedl designovaný premiér Petr Fiala po dnešní schůzce v Lánech. O důvěru bude však vláda žádat až 12. ledna.
vysvětlil Petr Fiala.
Prezident Miloš Zeman totiž dnes po dalším jednání v Lánech, kde se sešel s Petrem Fialou, změnil názor a oznámil, že v pátek novou vládu skutečně jmenuje. Dokonce bude souhlasit i se jmenováním Jana Lipavského šéfem ministerstva zahraničí. Podle Petra Fialy se jedná o státnický krok, k němuž prezident svolil mimo jiné proto, že se Česko nachází ve složité situaci. Vláda tak bude jmenována v pátek 17.12. v 11 hodin v Lánech.
Jak se už v nedávné historii samostatné České republiky ukázalo, nesouhlas prezidenta s některým z kandidátů je u nás normální. Zatímco v Německu se premiéři střídají s díky a potleskem, u nás se velmi často jedná o drama do poslední chvíle. Dokonce i Václav Havel měl problém se jmenováním Jana Kavana, Miroslava Grégra (u něj opakovaně) i Václava Grulicha, nakonec ale ustoupil. Právě Miloši Zemanovi, který tehdy prohlásil, že
pronesl on sám v červenci 1998. Václav Havel nakonec seznam ministrů přijal.
Ani Václav Klaus coby president nebyl u nové vlády bez výhrad. Již v březnu 2003 si nebyl jist jazykovými schopnostmi kandidáta na ministra průmyslu Milana Urbana, ale i ten se nakonec dočkal ministerské pozice. Stejně tak Klaus bojoval i proti kontroverzímu Davidu Rathovi, který měl vykonávat souběžně pozici ministra zdravotnictví a předsedu České lékařské komory. Tehdy byl premiérem Jiří Paroubek, který jmenoval Ratha nakonec prvním náměstkem zodpovědným za řízení ministerstva, a až poté, co komoru opustil, jmenoval jej Klaus ministrem. Třetím, s kým měl Václav Klaus problém, byl i Karel Schwarzenberg coby Mirkem Topolánkem v roce 2006 navržený ministr zahraničí. I zde ale jinak poměrně nekompromisní a striktní Václav Klaus ustoupil.
Důvod Miloše Zemana, s nímž odmítal jmenování Jana Lipavského, bylo jeho nedostatečné vzdělání - Lipavský je "pouze" bakalářem -, trojka z diplomové práce a další drobné výhrady, jako rezervovaný postoj k Izraeli a k V4.
Miloš Zeman coby prezident si postavil hlavu již vícekrát, například když nejmenoval premiérkou Miroslavu Němcovou a do Strakovy akademie dosadil „vládu odborníků“ s Jiřím Rusnokem v čele. Před sedmi lety měl pak výhrady proti Milanu Chovancovi coby ministru vnitra a Janu Mládkovi, který měl stát v čele průmyslového resortu. Oba však nakonec jmenováni byli.
I Babiš měl se Zemanem problémy, ale jen na postech ministrů ČSSD. Jednalo se o Miroslava Pocheho a Michala Šmardu. Tehdy však Zeman ustoupil. Nikdo ale nečekal, že se takto zachová i nyní, v pro nás skutečně obtížné době.
oznámil Fiala dnes v podvečer. v pondělí v podvečer s tím, že kdyby prezident jeho návrh nepřijal v původní podobě, byl připraven na něj podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.
dodal pro média Petr Fiala na tiskové konferenci.
Ještě v pátek přitom Zeman Lipavského jmenovat odmítal a zdálo se, že jeho názor nic nezmění. Ani od dnes avizované schůzky v Lánech si veřejnost ani odborníci neslibovali mnohé. Prezident tedy opět překvapil a na „gentlemanskou” dohodu nakonec přistoupil.
Novou vládu tak dostaneme dokonce možná „pod stromeček“.
Zdroje: Tisková konference, Česká televize, novinky, iDnes, echo24