Top hledané
Výsledky (0)
Žen ve vrcholné politice není mnoho, práci i život jim komplikuji vulgární útoky.

Ženy ve veřejné činnosti jsou ostře sledované. Lidé komentují i to, jaké mají vlasy nebo prsa, míní politička

Radim Červenka
27. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Markéta Pekarová Adamová po vítězství koalice Spolu ve volbách nešetřila nadšením. Premiérské křeslo však čekalo na Petra Fialu.

České političky nemají vždy úplně snadný život. Nejdůležitější posty drží až na výjimky muži, zatímco na každou ženu ve funkci veřejnost pohlíží drobnohledem. Velmi často se ženy v politice setkávají také s vulgárními útoky a urážkami. Podobné útoky nejspíše stály i za rozhodnutím Zuzany Čaputové nekandidovat znovu na slovenskou prezidentku. Čím vším si vrcholové političky prošly? 

Slovenská prezidentka Čaputová
Markéta Pekarová Adamová
Alena Schillerová
Danuše Nerudová

Slovenská prezidentka dlouhodobě patří k nejpopulárnějším politikům nejen na Slovensku, ale mimořádné oblibě se těší i v Česku. Přesto musela Čaputová čelit urážkám a vulgaritám, což řešil i soud, který zakázal místopředsedovi strany Směr-SD hovořit o prezidentce jako o americké agentce nebo vlastizrádkyni. Podobně na předvolebních mítincích o prezidentce hovoří i předseda směru a bývalý premiér Robert Fico.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Do popředí se však dostávají interpretace, že prezidentka Čaputová chce utlumit útoky vedené nejen proti ní, s čímž musí politik počítat, ale zejména proti její rodině. Zejména její dcera Emma, která je úspěšnou modelkou čelí četným nadávkám zejména v internetovém prostoru. Není pochyb o tom, že útoky pochází z tábora vulgárních odpůrců prezidentky. Při tom Emma kromě modelingu chodí na brigády ke studiu do knihkupectví, jelikož chce žít především obyčejným životem a nebýt jen dcerou prezidentky.

 

V Česku čeká ženy v politice jen odvrácena strana mince

V tuzemsku jsme se doposud s ženou v nejvýznamnější prezidentské nebo premiérské funkci nesetkali. Připomeňme, že Slováci měli ve funkci premiérky v letech 2010 až 2012 Ivetu Radičovou. Po neúspěchu Danuše Nerudové v prezidentských volbách nic nenasvědčuje tomu, že by jsme se v uvedeném Slovensku přiblížili. V čem je naopak situace českých žen v politice podobná, tak to je konfrontace s vulgaritami, výhrůžkami a agresivitou na internetu.

"Proto považuji za důležité otevřeně mluvit o tom, co političky zažívají během své kariéry, a veřejně odsuzovat takové chování. Ptám se sama sebe, odkud se bere nenávist, která zaplavila naši veřejnou debatu a prostor. Proč je stále nutné vnášet do politiky ty nejnižší emoce a strach? Opravdu jsme už zapomněli na to, že úcta a slušnost nejsou slabinou, ale základem civilizované společnosti?,"

zareagovala právě Danuše Nerudová na prohlášení slovenské prezidentky ohledně odmítnutí účasti v dalších volbách. Není tajemstvím, že ekonomka chtěla úspěch Čaputové zopakovat a stát se první Češkou v prezidentském úřadě. Jak uvedla, vulgarity směřované k ženám s politickými ambicemi považuje za zásadní problém.

České političky se s agresory nepářou

Aktuálně je nejvýraznější političkou v ČR předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Je také jedinou předsedkyní parlamentní strany. Vzhledem k tomu, že TOP 09 patří k nejmenším stranám, asi jen těžko může v současnosti pomýšlet na premiérský post. O vulgarity na svou adresu však nemá nouzi.

"Mám velké pochopení pro rozhodnutí Zuzany Čaputové nekandidovat podruhé, protože jsem si vědoma, čemu čelí. Ač mě to samozřejmě mrzí. Tento mail nemá nic společného s vyjádřením názoru. Řeším jej s @PolicieCZ, aby se něco podobného nestalo normou chování k žádnému politikovi,"

okomentovala otevřeně Pekarová Adamová výhružný mail v reakci na rozhodnutí Čaputové. Politička rozhodně nepřechází agresivitu bez povšimnutí. Případy předává policistům, ti jsou velmi agilní, a za útoky už padl nejeden trest.

Političky však nečelí agresivnímu chování jen od odpůrců - mužů, ale i od žen jak uvedla sama Pekarová Adamová. K soudu se dostaly i lži a útoky dezinformátorky Nely Liskové proti místopředsedkyni pirátů Olze Richterové. Táhly soudní spor se rovněž přiklonil na stranu političky a Lisková musela nejen zaplatit pokutu, ale soud se také postavil proti šíření výhružek a lží prostřednictvím sociálních sítí.

Vše se neřeší u soudu

S obtížemi se ženy v tuzemské vrcholné politice potkávají dlouhodobě, nejde jen o poslední aktuální kauzy. Otevřeně promluvila o svých zkušenostech ze Sněmovny bývalá poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques.

"Panuje tu stereotypní očekávání, jak má žena vypadat, jak se má chovat, co má dělat, co nedělat. A když tomu neodpovídá, schytává to mnohem tvrději. Komentuje se i to, jak je oblečená, jaké má vlasy, jaká prsa. U mužů se s tímto estetickým hodnocením nesetkáte. Útočit na ženu je zkrátka snazší,"

sdělila nedávno pro server Hlídací pes politička, která se stala terčem otevřeného posměchu díky nepřesvědčivé odpovědi na otázku, co je biomasa v televizní talk show. Kdy intenzitu následného mediálního lynče sama přikládá právě tomu, že jako žena v politice byla více viditelná.

Nepřehlédnutelnou figurou mezi českými političkami je šéfka poslanců opozičního ANO Alena Schillerová, která byla časopisem Forbes vyhlášena nejvlivnější ženou Česka v roce 2021, kdy byla ministryní financí.

„Možná, že někdy mi někdo něco takového napsal na sítě, ale já to zas tak neřeším,“

uvedla k tématu pro Seznamzprávy.cz s tím, že sice v časech na Ministerstvu financí řešila výhružky s ochrankou, ale teď se jimi příliš nezabývá.

Zdroje: ČTK, irozhlas.cz, seznamzpravy.cz, twitter.com, padesatprocent.cz, hlidacipes.cz, forbes.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze