Internetem otřásly záběry obyvatel Šanghaje odřízlých od dodávek potravin a bez povolení vycházet ven v rámci uzávěr města v důsledku bezprecedentní vlny šíření nákazy covid-19. Velmi přísná opatření nejtvrději dopadají na nejnižší vrstvy společnosti, především na migrující pracovníky. Čínská vláda oficiálně přiznala jisté chyby v řešení epidemické situace, svůj postoj však měnit nehodlá.
Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Spojené státy se tento týden rozhodly evakuovat část pracovníků z konzulátu, když za důvod označili epidemii covidu-19 a s ní spojené přísné restrikce. Už dříve prostřednictvím sociálních síti prosákly informace o naprostém chaosu a dezintegraci záchranných složek v mnohamilionové čínské megapoli. Co tomu předcházelo a proč říše východu čelí obrovským problémům při potírání nemoci, jejímž je zřejmě původcem, jsme se pokusili zapátrat.
Nejmenovaná společnost, která se zabývá elektronickým obchodováním, v sobotu uvedla, že získala licenci na dodávání zboží do Šanghaje, a uspořádala živě vysílaný prodej, k němuž se připojilo více než 3,5 milionu lidí. Nabízené produkty byly vyprodány během několika sekund a moderátoři opakovaně prosili o trpělivost v reakci na komentátory, kteří si stěžovali, že nemohou nakupovat.
Náměstek šanghajského primátora Zong Ming přiznal nedostatky při řešení epidemie covidu-19 ve městě, kde bylo v neděli hlášeno rekordních 25 tisíc nových případů. Náměstek ocenil podporu veřejnosti a práci pracovníků v první linii navzdory kritice veřejnosti ohledně přísných omezení, ale uvedl, že zvládání viru je třeba zlepšit.
Řekl Zong na denním brífinku.
Peking zasáhl po neúspěchu počáteční snahy Šanghaje o izolaci viru tím, že ji postupně uzavřel a trval na tom, aby se země držela své politiky nulové tolerance viru a zabránila zahlcení svého zdravotnického systému.
V Šanghaji je uzavřeno 26 milionů obyvatel, kteří si nadále stěžují na nedostatek potravin kvůli úbytku kurýrů a nejistotě, kdy omezení uzavírky skončí. Vláda uvedla, že provede další testy a zmírní určitá omezení pohybu. Někteří obyvatelé obytných čtvrtí, kde se v poslední době žádné případy nevyskytly, uvedli, že jim sousedské výbory umožnily opustit své domovy a procházet se v rámci svých čtvrtí.
To však zdaleka neznamená obrat v přístupu k epidemii.
zdůraznil Zong Ming.
Podle zpravodaje BBC v Číně Stephena McDonella:
Čína je jedním z posledních států, které se stále snaží vymýtit covid, na rozdíl od většiny světa, který se snaží s novou variantou omikron sžít.
Podle čínského oficiálního serveru však Západ nechápe čínskou strategii „nulového covidu“.
Cituje zmiňovaný server ze starověkého klasického medicínského díla Huangdi Neijing.
Gu Jun, ředitel městské obchodní komise, připustil problémy s distribucí zásob potravin a uvedl, že distribuční centra, supermarkety a lékárny by měly pokračovat v co největším rozsahu v provozu on-line. Uzávěra Šanghaje ztížila za prací dojíždějícím řidičům rozvážejícím jídlo rozhodování. Mohou se vrátit domů, ale poté nesmějí odejít, takže ti, kteří se rozhodli pokračovat v práci, byli nuceni spát na ulici, ve stanech nebo u výduchů přikryti dekami.
Zavřeny jsou jinak nepřetržitě otevřené internetové kavárny, což znamená, že jiné formy, kde přečkat, již nejsou k dispozici. Někteří mladí migrující pracovníci z okolních oblastí se uchýlili k přespávání na okresním autobusovém nádraží.
Práva pracovníků, zejména těch v první linii a v nestálých zaměstnáních, jsou za běžných okolností zanedbávána, což se v podmínkách pandemie brutálně prohloubilo. Bez záchranné sítě jsou migranti zranitelní a pandemická opatření je zasahují mnohem víc než samotné obyvatele města s 26milionovou populací.
Zdroje: voanews.com, clb.ogr.hk, BBC news, ČT24živě, xiuhuanet.com