Pětičlenná posádka se před čtyřmi dny ztratila při plavbě k vraku lodi Titanic. Od té doby se rozjela obrovská pátrací akce, která zatím nepřinesla žádné pozitivní výsledky. Operace se stala zoufalým bojem s časem, protože se předpokládá, že dnes dopoledne dojde lidem v ponorce zásoba kyslíku.
V neděli večer došlo ke ztrátě plavidla Titan, které se používalo pro cesty k vraku slavného britského parníku v severním Atlantiku. Posádka ztratila kontakt s dispečinkem stovky kilometrů od kanadského pobřeží. Američtí i kanadští záchranáři od té doby pátrají ve vodách pomocí lodí, letadel a sonarových bójí. I přes úsilí americké pobřežní stráže, která stále doufá v nalezení a záchranu pěti pohřešovaných, není zatím známo, kde se plavidlo nachází. Pokud by se podařilo najít ponorku, krizoví pracovníci by museli dopravit záchranné vybavení a pokusit se ji vytažením dostat na hladinu. Vrak Titanicu se nachází ve velké hloubce téměř čtyř tisíc metrů, a tak je extrémně obtížné vyzvednout cokoliv z tak hlubokého místa. Na palubě bylo pět členů posádky, kteří v současnosti svádí boj o život. Dnes dopoledne jim mají dojít zásoby kyslíku. K situace promluvil Ondřej Fér, bývalý novinář a odborník na ponorky.
V současnosti, už zbývá pouze pár hodin, že posádce v ponorce Titan dojde kyslík (nebo možná už došel). Je podle Vás nějaká šance na záchranu?
Teoretická šance ponorku najít samozřejmě zůstává až do poslední chvíle. Musíme si ale uvědomit že pátrání probíhá na ploše srovnatelné zhruba s rozlohou Belgie a že probíhá v oceánu který je hluboký až 4000 m. Troufám si říct, že hledání pomyslné jehly v kupce sena má větší šanci na úspěch. Dokonce, i kdyby se v ponorce povedlo vynosit na hladinu, vzhledem k jejím malým rozměrům, bude hledání nesmírně obtížné.
Jak je možné, že se plavidlo ztratí, co se podle Vás stalo?
Příčiny neštěstí které ponorku potkalo jsou v tuto chvíli na úrovni spekulací. Každopádně je třeba kalkulovat s tím, že u ponorek, které jdou do velkých hloubek, se jakákoliv zdánlivě banální porucha nebo závada může stát fatálním poškozením s nejhoršími následky. Bez ohledu na míru pokroku jakou technologie v posledních letech dosáhla stále platí, že oceán je živel ke kterému je třeba přistupovat s maximálním respektem.
Pokud bych byla členem posádky a dostanu se do takové situace, co mohu dělat? Jak se mohu zachránit?
Předpokládám že ponorka měla zavedené standardy a procesy pro případ nepředvídatelných událostí. Na ponorce byly cestující kteří prošli školením, ale nedá se očekávat že by dokázali zastat povinnosti profesionální posádky. Jediné, co cestující mohou v takové situaci udělat, je řídit se do detailů a bez výjimek příkazy velitele. Pokud zůstala posádka ponorky při vědomí potom je na místě zejména zůstat v klidu snažit se šetřit energií a zejména kyslíkem a samozřejmě využít všechny možnosti jak na svou polohu upozornit záchranáře.
V úterý posádka jednoho kanadského pátracího letadla zachytila zvuky v oblasti, kde se ponorka ztratila. Podle amerických médií se bouchání opakovalo každých 30 minut a bylo slyšet i po čtyřech hodinách, kdy byl nasazen další sonar. Americká pobřežní stráž potvrdila zachycení podvodních zvuků v průběhu noci a sdílela příslušná data s odborníky amerického námořnictva. V této oblasti probíhalo pátrání za pomoci dálkově ovládaných přístrojů, ale v první fázi nevedlo k žádným pozitivním výsledkům.
Dle dostupných informací, pátrací letadlo zachytilo nad oblastí, kde došlo ke zmizení ponorky zvuky, myslíte, že se jednalo o členy posádky?
Mohlo to tak být ale stoprocentní jistotu nemáme. Každopádně je to tak, že klepání je vzhledem k vynikající zvukové vodivost vody, jeden z nejlepších a nejjednodušší způsobu, jak na sebe upozornit. Bohužel nemáme žádné informace o tom, že by se zvukovou signalizaci nebo něco, co by se jí podobalo povedlo zachytit v posledních hodinách.
Jak by probíhala záchranná akce, pokud by se ponorku dokázalo najít?
Namísto by musela být dopravena technika, která by ponorku vyzvedla z hlubin nebo z hladiny. V obou případech se jedná o komplikovanou operaci, která bude vyžadovat delší čas, a to je bohužel to, čeho má posádka ponorky v tuto dobu stále méně.
Co se stane, pokud se ponorka nenajde ani zítra?
Šance na záchranu posádky se bude dále snižovat až do okamžiku kdy bude prakticky jisté, že nikdo z členů posádky již není naživu. Pátrací akce budou nicméně se snižující se aktivitou pokračovat i nadále. Ať už bude tento příběh mít šťastný nebo nešťastný konec, je nesmírně důležité zjistit, co se stalo a využít tuto zkušenost budoucnosti pro vylepšení bezpečnosti na ponorkách.
Titan, který vlastní společnost OceanGate Expeditions, vezl šéfa firmy Stocktona Rushe i britského dobrodruha Hamishe Hardinga, francouzského znalce Titaniku Paula-Henriho Nargeoleta nebo britského podnikatele s Shahzadu Dawooda a jeho syna Sulemana.
Zdroj: Novinky.cz, Aktuálně.cz, BBC.com, CNN.com, Česká televize, ct24.cz