Top hledané
Výsledky (0)
Vánoce se na africkém kontinentu neslaví v tentýž den. Většina afrických zemí oslavuje vánoční svátky 25. prosince, existují však i výjimky.

Jehličnan jako vánoční stromeček v Africe nenajdete, místo něj si místní zdobí palmu

Kristina Valachyová
21. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
13 minut
Vánoce v Africe

Africký kontinent si na oslavy svátků klidu v porovnání kupříkladu s Asií nebo Latinskou Amerikou potrpí pravděpodobně nejméně. K typické atmosféře chybí pro nás neodmyslitelný sníh, ale i ozdobený jehličnatý stromeček, který hlavně ve střední a jižní Africe chybí. Místní jej nahrazují ozdobenou palmou. Během vánočního času se navštěvují rodiny a známí, ne všude si však rozdávají dárky, na něž mnoho lidí nemá peníze. Vánoce tu proto nehrají komerční roli v takové míře jako ve vyspělých státech Evropy či Ameriky, jsou více o narození Ježíše Krista, o radosti, zpěvu, návštěvě kostela. Vánoce, které se podobají našim evropským, přinesli na africký kontinent nejrůznější misionáři a dobrovolníci, kteří sem v různých dobách přicházeli. Fakt, že rozdílné části Afriky byly v minulosti kolonizovány různými evropskými mocnostmi, ať už Angličany, Španěly, Francouzi a jinými, měl za následek přijetí specifických vánočních zvyklostí těchto národů.

Běžné vánoční tradice v Africe

Existují však určité tradice, které jsou pro všechny africké země slavící Vánoce víceméně univerzální.

Návštěva kostela

Navzdory rozdílům mezi obřady je chození do kostela na Vánoce povinností. Církevní obřady zahrnují zpívání koled, instalaci betlémů i taneční vystoupení.

V některých zemích, jako je Malawi, děti tančí a zpívají, zatímco je jiné děti doprovázejí na tradiční hudební nástroje. Tyto děti pak obvykle dostávají dárky. V některých zemích mohou církve organizovat procesí. Bez ohledu na to, kterou zemi navštívíte, všude hraje kostel při vánočních oslavách významnou roli. Během vánočních svátků se zde rozdává i jídlo a základní potřeby hladovým dětem a jejich rodinám.

Pronájem luxusního bytu, Praha 2 Vyšehrad
Pronájem luxusního bytu, Praha 2 Vyšehrad, Praha 2

Večeře

Vánoční večeře je ideální příležitostí pro rodinná setkání, která africké komunity berou velmi vážně. Vánoce byly v mnoha afrických zemích prohlášeny za státní svátek, takže se večeře v tento výjimečný den mohou zúčastnit všichni členové rodiny.

Dárky

Vánoce a dárky patří u nás neoddělitelně k sobě a ani v Africe to není výjimkou. Přestože si většina kontinentu nemůže dovolit luxusní životní styl, obdarovávání patří k běžným zvykům. Jedním z nejoblíbenějších dárků v celé Africe je nové oblečení. Ať už si jej koupíte v obchodech nebo necháte ušít na míru, téměř každý přijde na Štědrý den do kostela v nových šatech. Místní obyvatelé si obvykle kupují nové oblečení i měsíce předem, jelikož obchodníci mají ve zvyku pravidelně v prosinci zvyšovat ceny v očekávání, že si lidé přijdou koupit nové oblečení na svátky.

Namísto drahých darů se lidé obvykle navzájem obdarovávají cenově dostupnými předměty nebo službami. Ti, kdo si mohou dovolit více pomáhat chudým, darují dětským domovům nebo kostelům knihy, oblečení a hračky.

Dekorace

Každá africká země má své ručně vyráběné dekorativní předměty. Mnohé africké země dodržují tradici zdobení stromků světýlky a ozdobami. V Africe jsou však vánoční stromky často trochu jiné než u nás běžně používané borovice nebo jedle. Není zde neobvyklé vidět cypřiše, mangovníky nebo palmy, ozdobené propracovanými ozdobami, jako jsou zvonky a svíčky. Větší obchody a hotely ve velkých městech obvykle připravují extravagantnější dekorace, které zahrnují i falešný sníh nebo perníkové chaloupky v životní velikosti.

Africké vánoční tradice podle zemí

Nyní se můžeme podívat na některé tradice, které jsou specifické pouze pro některé země, které mají vysoký počet křesťanů.

Vánoce v Ghaně

V Ghaně začíná vánoční období koncem sklizně kakaa, který vychází na začátek prosince. Domy a celé čtvrti se vyzdobují lesklými barevnými ozdobami, LED světýlky a svíčkami. Většina mladých lidí, kteří studují, pracují nebo žijí ve městech, cestuje zpět za svými rodiči a prarodiči na venkově. To je zvykem i v mnoha jiných zemích, jako je Keňa a Nigérie. Nádraží i autobusy v této době praskají ve švech. Lidé tráví dlouhé hodiny čekáním, než na ně přijde řada, aby se dostali na svátky domů. Zdražování jízdného a nedostatek dopravních prostředků (neboli matatus, jak se obecně nazývají autobusy a sdílené minibusy) jsou obvyklé výzvy, kterým místní musí čelit. Obvyklý ruch většině měst se zastaví až do konce oslav Nového roku, kdy se věci začnou opět vracet do normálu. Vrcholem oslav však zůstává Štědrý den. Začíná se lahodným jídlem složeným z polévky, kozího masa a zeleniny. Později se členové celé komunity účastní bohoslužeb, po kterých následuje procesí.

Vánoce v Etiopii

Štědrý den připadá v Etiopii stejně jako v Egyptě na 7. ledna. Proč? Protože místní křesťanské církve se řídí juliánským kalendářem. Etiopané praktikují ortodoxní křesťanství, které tento starověký kalendář dodnes používá. Etiopské Vánoce začínají dnem půstu. Potom se věřící zúčastní bohoslužby, po které začnou slavnosti. Pokrmy připravované pro sváteční pohoštění zahrnují zeleninu, kváskový chléb a dušené maso.

Zajímavé je, že zde není příliš rozšířené vyměňování dárků v rodinách a mezi přáteli. Namísto toho spolu místní rádi hrají zábavné hry.

Jihoafrické vánoční tradice

V Jihoafrické republice vychází termín Vánoc na letní prázdniny a prázdninová sezóna vrcholí právě během nich. Součástí oslav ve větších městech bývají i akce „koledy při svíčkách“, na nichž se Jihoafričané shromažďují, aby si zazpívali vánoční žalmy a koledy. Na některých místech jsou živé orchestry a sbory.

Domovy Jihoafričanů jsou ozdobeny borovými větvičkami a všichni mají doma ozdobené vánoční jedličky, pod kterými jsou připraveny dárky pro děti.

Vzhledem k vrcholícímu létu v těchto končinách se tradiční vánoční večeře mnoha rodin odehrává při posezení v přírodě. Na jídelníčku se objevuje krocan, pečené hovězí maso, biskupské chlebíčky, žlutá rýže s rozinkami, zelenina, švestkový pudink i selata. Některé typické vánoční chody zahrnují glazovanou šunku a krůtí steak, zatímco jiní jedí jako předkrm měkkýše.

Odpoledne rodiny obvykle vyrazí do přírody, kde si hrají, koupou a užívají si letního slunce. Mnoho rodin má ve zvyku kempovat ve velkých stanech. Obyvatelé měst často pořádají venkovní akce, jako je tradiční vánoční grilování (braai). To patří k nejčastějším vánočním činnostem. Rodiny se mohou rozhodnout mezi grilováním nebo tradičnějšími jihoafrickými jídly.

Prodej bytové jednotky 2x 1+kk, Praha
Prodej bytové jednotky 2x 1+kk, Praha, Praha 2

Ulice v centrálních čtvrtích Kapského Města zdobí světla a nafukovací dekorace. Většina restaurací a obchodů je zavřená, jelikož je státní svátek. Většina lidí proto nakupuje potraviny v dostatečném předstihu.

Vánoce na Madagaskaru

Vánoční zvyky na Madagaskaru jsou tradičnější než v Jižní Africe. Velmi běžné jsou na Štědrý večer návštěvy kostela. Rodiny se setkávají při sváteční večeři na velkých společenských setkáních, probíhajících mimo kostely.

Uslyšíte neznámé lidi, kteří si mezi sebou přejí veselé Vánoce v malgašském jazyce. Můžete spatřit i volně zde rostoucí vánoční hvězdy, vyzdobené mnoha vánočními ozdobami.

Jídlo se skládá z kuřecího nebo vepřového masa se žlutou rýží. Dorty nebo zákusky se vyrábějí z liči, které na Madagaskaru běžně roste.

Vánoce v Nigérii

I pro Nigerijce jsou Vánoce velmi slavnostním obdobím. Kromě oslav Kristova narození je to také čas všeobecné štědrosti a charity. Mnoho lidí navštěvuje domovy důchodců a sirotčince a snaží se pomáhat bezdomovcům a chudým.

26. prosince se koná tzv. Boxing Day, jímž si věřící v Nigérii připomínají mudrce, kteří přinesli dary novorozenému Ježíškovi. Během této akce se lidé scházejí na veřejných místech, zejména v parcích, aby společně oslavili událost, která je zde všeobecně známá jako Hostina lásky. Přinesou s sebou jídlo a pití, o které se dělí, vyměňují si navzájem dárky, pospolu jedí, pijí a veselí se.

Vánoce v Libérii

Během Vánoc v Libérii na Santa Clause nenarazíte. Namísto něj pravděpodobně stanete tváří v tvář starému žebráku Baykovi. Dárky od něj ale neočekávejte. Naopak on vás na Štědrý den požádá o laskavost. Lze ho tedy považovat za opak Santa Clause. Stařec Bayka není nutně zlý, je však spojován s „tančícími ďábly“, duchy, kteří pocházejí ze světa Poro (čili z buše) a objevují se ve folklóru Libérie, Sierry Leone, Guiney a Pobřeží slonoviny. Na rozdíl od Santa Clause, který dárky rozdává, chodí Bayka od domu k domu žádá peníze a dárky pro sebe.

Vánoce v Botswaně

V Botswaně si lidé na svátky zdobí své příbytky podobně jako obyvatelé Spojeného království.

Štědrý večer tráví s rodinou a zpívají vánoční žalmy. Ráno 25. prosince si celá rodina vyměňuje dárky. Velká část obyvatel Botswany žije v chudobě, a proto jsou dárky často podomácku vyrobené. Po rozdání dárků rodina sní společnou vánoční večeři. Na svátečním stole obvykle nechybí botswanské národní jídlo seswaa, tedy guláš z hovězího nebo kozího masa podávaný s kukuřičnou moučkou. Maso, které se podává, je často ze zvířete z rodinného hospodářství, které bylo poraženo před Vánoci.

Ti, kdo milují svátky, někdy pořádají vánoční večírky, které trvají několik dní. 26. prosince slaví lidé v Botswaně tzv. Boxing Day. Je to další tradice, která má svůj původ v Anglii. V tento den si lidé vyměňují ještě více dárků s využívají jej k odpočinku se svými rodinami.

Vánoce v Ugandě

Ugandský název pro Vánoce je Sekukkulu. V ugandských městech se centrem oslav staly kostely s kostelními zvony a koledami při svíčkách. V kostelech se během dne konají bohoslužby a jiné události. Mnoho lidí se při této příležitosti oblékne do svých nejkrásnějších šatů, na které si šetřili dlouhé měsíce předem. Po celém městě se konají taneční a pěvecká vystoupení, probíhají různé soutěže a fotbalové zápasy.

Večer se pořádají velké večeře, zejména pro chudé, kteří si nemohou dopřát dostatek jídla každý den. Vánoční jídla se obvykle připravují pomalu den předem. Typickou složkou zdejších jídel je matooke, které se podobá naší bramborové kaši, ale připravuje se z vařených a rozmačkaných banánů, zabalených do banánového listu. Matooke je všudypřítomné a podává se ke každému jídlu: s vajíčky k snídani, k obědu i večeři.

Pro mnohé obyvatele Ugandy není zvykem dávat si na Vánoce dárky, protože mnozí z nich žijí v chudobě. Pokud dárky dávají, obvykle je to nějaké jídlo, například maso, cukr nebo něco, co si rodina sama vypěstovala na svých vlastních polích. Ve venkovských oblastech se obvyklá strava skládá především z fazolí, banánů nebo obilovin, které si rodina sama vypěstuje. Na Vánoce si dopřejí kuřecí maso s brambory nebo rýží.

Kromě vánoční večeře chodí mnoho místních 24. prosince také do kostela. Je zvykem nosit do kostela své nejlepší oblečení. Ženy jsou oblečené v tradičních barevných šatech s typickými turbany. Zajímavé je, že ugandské děti nevěří na Santa Clause, a proto nikdy neočekávají dárky. Lidé, kteří žijí ve venkovských oblastech, se snaží co nejlépe využít dostupné zdroje, jako je jídlo a elektřina, aby byly k dispozici na vánoční oslavy.

Vánoce v Tanzanii

V Tanzanii se Vánoce slaví 25. prosince. Křesťanští Tanzanci začínají oslavy návštěvou vánoční mše, po které si vychutnají vánoční večeři. Štědrá večeře často sestává z ugali, což je pokrm z kukuřičné mouky, a pokud si to mohou dovolit, podává se i kuřecí maso nebo ryba. Kromě toho jedí „pilau“, což je kořeněné jídlo z rýže, které lze podávat s masem nebo měkkýši. Po vánoční večeři si některé rodiny také vyměňují dárky, které jsou často podomácku vyrobené.

Místem, které vám nejvíc připomene, že jsou Vánoce, je Dar es Salaam, největší město Tanzanie. Nachází se zde obchodní centra vyzdobená vánočními světly a na některých místech stojí také vánoční stromy.

Také katolické kostely ve městě jsou vánočně vyzdobeny voskovými svíčkami a květinami. Na Štědrý večer se v kostelech slouží půlnoční mše.

V Tanzanii se lidé na Vánoce připravují už od začátku roku. Rodiny si pořídí kozu nebo krávu a pečlivě se o ni celý rok starají. Před Štědrým dnem vykrmené zvíře porazí kvůli přípravě masitých pochoutek, které jsou doprovázeny místním vývarem.

Vánoce v Čadu

Přestože je Čad převážně muslimský, Vánoce se zde slaví také. Čad má ve srovnání s výše zmíněnými zeměmi nejméně „západních“ vánočních tradic. Sotva zde uvidíte vánoční stromky nebo ozdobné vánoční osvětlení. Kupování dárků je také vzácné, protože si to zdejší mohou zřídka dovolit.

Na vánoční ráno se většinou připravuje tradiční snídaně z jáhel. K večeři se pak obvykle podává jehněčí nebo skopové. Pro místní obyvatele je nejdůležitějším aspektem Vánoc trávení času doma s rodinou. Je tedy méně pravděpodobné, že se setkáte s oslavami, které se pořádají veřejně venku.

Vánoce v Gambii

V některých zemích světa označuje konec půlnoční mše čas jít spát a čekat na Ježíška. V mnoha afrických zemích to naopak znamená, že párty právě začíná!

V Gambii se po štědrovečerní bohoslužbě koná veselý barevný průvod známý jako Karneval fanálů. Fanály jsou velké, precizně vyrobené lucerny ve tvaru lodí z papíru a bambusu. Konají se také různé maškarní představení, při nichž lidé chodí od domu k domu a vybírají dary.

Dary slouží k financování společných novoročních večírků. Běžnými ingrediencemi k přípravě vánočních jídel v Gambii jsou máslová dýně, rýže, maniok a sladké brambory, dále pak lilky, rajčata, chilli papričky a cibule, které se používají k přípravě chutných pikantních gulášů.

Vánoce v Keni

Vánoce v Keni trochu připomínají ty, které slavíme doma. Mnohé ze svých vánočních tradic přinesli do Keni během koloniální éry Britové, přestože ve východní Africe nejsou tyto svátky tak komercializované jako na Západě.

Jedním ze zvyků, které jsou v Keni nadále populární, je tradice vánočního stromku. Místní však na Vánoce zdobí cypřiše. Domy, kostely a celé ulice jsou vyzdobeny barevnými balony, stuhami, papírovými ozdobami a někdy i květinami.

Na Vánoce se setkávají rodiny a Keňané žijící ve městech cestují zpět do vesnic, ze kterých pocházejí, aby strávili svátky se svými blízkými. Rodinná štědrovečerní večeře se nejčastěji skládá z grilovaného marinovaného kozího, skopového hovězího nebo kuřecího masa, podávaného spolu s chapati (měkký žvýkací chléb). Dalším zvykem je zúčastnit se 24. prosince půlnoční mše, kde se zpívají žalmy a Keňané přejí svým přátelům a rodinám „heri ya Krisasi“, což ve svahilštině znamená veselé Vánoce.

Vánoce v Namibii

Vánoce v Namibii začínají kolem 6. prosince rozsvícením vánočních světel ve velkých městech země. Mnohé rodiny berou své děti do města, aby se podívaly na vánoční světélka, která osvětlují ulice a naplňují je vánoční náladou.

V některých částech Namibie, zejména ve vnitrozemí, se nepoužívají voskové svíčky, protože letní vedra způsobují tání vosku. Namísto nich se používají elektrické žárovky.

V některých obchodech naleznete až do Vánoc německé koláčky. Tato tradice pochází z dob kolonizace Namibie Němci v letech 1884 až 1915. Dalším zvykem je ozdobit před Vánocemi trnitou větev červenými a zelenými vánočními ozdobami a zavěsit si ji v domě. V zemi žije mnoho různých národů, které mají své specifické vánoční tradice. V regionu Zambezi začíná 24. prosince vánoční mší. V některých německých komunitách v Namibii dovážejí rodiny vánoční stromky z Jižní Afriky. Mnozí jiní místo toho zdobí trnové keře. Děti kmene Herero před svátky připravují malé vánoční divadlo, které na Štědrý den předvádějí svým rodičům. Potom se rodina setká na vánoční večeři.

Ne každý věří na Santa Clause

Čekání na Santu není vánoční tradicí, která by byla rozšířena po celém africkém kontinentu.

Některé země na veselého muže v červeném obleku, který přijde na saních a nechá dětem dárky, prostě nevěří.

V Africe mimo to Santa používá jiné dopravní prostředky. Zatímco v Severní Americe a částech Evropy létá nad zasněženou krajinou v saních tažených stádem kouzelných sobů, v Africe jeho soby natolik vystrašili místní lvi, že rovnou odletěli zpátky do Laponska. Santa proto musel najít jiný způsob, jak se po Africe pohybovat. V Keni se říká, že místní rozbité cesty brázdí v džípu safari 4x4. Jinde přináší dárky na koni nebo dokonce na velbloudu.

Zdroj: africanvibes.com, Zn.sk, Bioruza.sk, 1pluska.sk, Trafalgar.com, furtherafrica.com, tourcompass.co.uk, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: