Po víkendových útocích byly sociální sítě zaplaveny záběry teroristických útoků z hraničních oblastí mezi Pásmem Gazy a Izraelem. Kromě autentických záběrů se však objevila řada dezinformačních teorií a zmanipulovaného vizuálního materiálu. Kvůli změnám po převzetí Twitteru miliardářem Elonem Muskem se tyto dezinformace rozšířily právě na této síti, nyní známé jako X. Evropská komise Muskovi poslala varovný dopis.
Kruté teroristické útoky na hranicích Pásma Gazy a Izraele šokovaly svět. Prostřednictvím moderních mobilních zařízení média zprostředkovaly záběry bestiálních činů teroristů z Hamásu. Lidé je však viděli nejen na televizních obrazovkách prostřednictvím zpravodajských kanálů, ale i na sociálních sítích.
Mají se ukazovat i (byť třebas částečně rozostřené) záběry bestiálních činů teroristů Hamasu? Dle mého (v omezené míře) ano, protože jde o dokumentaci toho, co se dělo (a na co teď Izrael reaguje). Když se bavíme o řádění jednotek SS, také ukazujeme, co nacisté páchali. O víkendu Hamas neútočil na vojenské, či duální cíle (s kolaterálními obětmi), šlo primárně o útok zacílený na civilisty. Tohle je třeba pojmenovávat bez oklik. Ten masakr snese srovnání s tím nejhorším, co jsme viděli v minulém století. A kdyby byl Izrael vojensky slabší, obětí by bylo řádově více. Je třeba jasně říkat, že za útok je zodpovědný Hamas, který vládne Gaze. A je proto naprosto pochopitelné, že se Izrael pokusí Hamas zničit. Izralesko-palestinský konflikt není černobílý, ale za tuhle válku o Gazu, která právě začíná, nese odpovědnost jen a jen Hamas,
vysvětlil na síti X politický geograf z Univerzity Karlovy Jan Kofroň.
V záplavě realistických záběrů z místa činu se však objevují i falešná videa a fotografie, která staví na dezinformačních metodách šíření nepravdivých či zavádějících informací. Novináři a mediální analytici upozornili zejména na síť X (původně Twitter) miliardáře Elona Muska. Se změnou vlastnictví přišla i nová pravidla, a ty podle některých odborníků podporují šíření dezinformačního obsahu ve vztahu ke konfliktu v Izraeli.
"Informace na X ověřuji roky a během významných událostí se vždycky objeví hodně falešných. Ale záplava nepravdivých příspěvků z posledních dvou dní je něco jiného,"
citovala ČTK reportéra BBC Shayana Sardarizadeha. Příčinu vidí právě ve změnách pravidel na síti X.
Primárním problémem jsou nové placené funkce stránky. V minulosti Twitter ověřoval účty některých veřejně známých osobností a udělil jim pak odznak modré fajfky, jako určitou legitimitu sdílení faktograficky hodnotných informací. Odznak je však nově možné získat při pořízení speciálního placeného účtu s větším dosahem.
Problému si povšimli zástupci Evropské unie a nechtějí ho nechat bez povšimnutí. Elonu Muskovi přišla oficiální výzva ke změně stavu na síti X, jinak se vystavuje možnosti udělení astronomické pokuty, která může dosáhnout až na 6% zisku z provozu internetové stránky.
Veřejná média a občanskoprávní organizace rozsáhle reportují o falešných a zmanipulovaných obrázcích a faktech, které kolují na Vaší platformě v EU, jako užívání starých výjevů z nerelevantních ozbrojených konfliktů nebo záběrů, které mají ve skutečnosti původ ve videohrách. To se jeví jako záměrně falešná nebo zavádějící informace,
napsal mj. Evropský komisař Thierry Breton v dopise přímo adresovaném Elonu Muskovi. Zároveň mu dal 24 hodin na oficiální reakci. Na webu sociální sítě musí být taky jasně deklarovaná pravidla o šíření obsahu. Pokud jsou správci upozorněni na obsah zakázaný nebo ilegální v EU musí okamžitě zareagovat. Podle zdokumentovaných případů se to však neděje, sdělil dále eurokomisař Muskovi.
Muskova společnost na rozdíl od jeho konkurentů z Googlu nebo firmy Meta (Facebook) neaplikovala pokyny evropské legislativy ohledně digitálních služeb (Digital Services Act) a v tom případě argumentace snahami o řešení problému před Evropskou komisí neobstojí.
Diskuze nad zavádějícími informacemi probíhá i v rámci českých účtů sítě X. Domácí odborníci se v posledních dnech snažili vyvrátit nejrůznější teorie, které nejsou postaveny na reálném základě.
"Teorie, že izr. bezpečnostní složky věděly o plánovaném útoku Hamásu a úmyslně mu nezabránily aby a) ukázaly, že vláda a Bibi (premiér B. Netanjahu - poz. red.) jsou neschopní, či že Bibi věděl a nic neudělal, protože b) chtěl pozornost od politické krize převést na jiné téma, c) připravit půdu pro útok na Írán jsou mimo nejen proto, že si protiřečí, ale hlavně proto, že vůbec nevychází z izraelské reality. Záchrana života je v Izraeli nejvyšší hodnota. V minulosti armáda riskovala životy vojáků aby dostali ze zajetí rukojmí (vojáky i civilisty) v Gaze i daleko za hranicemi Izraele,"
analyzovala na sociálních sítích například judaistka z Univerzity Karlovy Irena Kalhosouvá jednu z nepodložených hypotéz kolujících na internetu.
Zdroje: ČTK, theguardia.com, twitter.com, Evropská komise, autorský článek