Top hledané
Výsledky (0)
Mozková obrna sice patří mezi nevyléčitelná onemocnění, ale přesto se s ní dá něco dělat.

Mozková obrna. Se strašákem mezi dětskými nemoci se dá bojovat

Radim Červenka
23. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Mozková obrna je zákeřná nemoc

Infekční mozková obrna byla závažnou chorobou, které jsme se díky očkování dokázali vyhnout. Nadále je však možné v dětském věku onemocnět dětskou mozkovou obrnou, o jejichž příčinách pořád nevíme vše. V případě onemocnění existuje účinná terapie. 

Polio aneb infekční mozková obrna

Dnes si již velmi málo uvědomujeme, jaké závažné choroby lidstvo sužovaly ve velice nedávné minulosti. Ještě v první polovině 20. století patřily mezi největší zdravotní rizika nejrůznější infekce. Patřila mezi ně i infekční mozková obrna neboli poliomyelitida.

Mezi lety 1939 až 1956, kdy se vedly podrobné statistiky, oficiálně onemocnělo touto chorobou v Československu 12 868 osob, z toho 1159 z nich zemřelo. V obou kategoriích šlo v drtivé většině o děti. Onemocnění polio virem přinášelo nejen ochrnutí do konce života, ale i velmi drastické umírání na udušení, selhání srdce a křeče plic.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Roku 1957 se však u nás začalo s očkováním a efekt přišel velmi rychle. V roce 1960 již nebyl zaznamenán žádný případ vnitrostátní infekce (tj. nepřinesené ze zahraničí). Zákeřná nemoc se tak díky očkování stala medicínskou marginálií podobně jako řada dalších smrtelných infekčních chorob.

 

Mentální retardace a spasticida

V současnosti je stále závažným problémem dětská mozková obrna s podobnými příznaky, což jsou závažné křeče svalstva a některých orgánu, např. plic. Onemocnění není infekční, příčin této formy obrny je více. Nejčastěji se spojují s velmi raným vývojem dítěte, kdy dojde k selhání dýchacích funkcí. V důsledku se dětský stále vyvíjející se mozek nedostatečně prokrvuje a okysličuje, což působí selhání jeho ovládacích funkcí směrem k jiným orgánům, nejčastěji svalstvu.

Poškození mozku se projevuje v případě obrny také mentální nedostatečností. Prvními náznaky bývá řečová nedostatečnost, poruchy zraku a ve výsledku i celková mentální retardace. Pokud je obrna doprovázena problémy s pohybovým aparátem způsobenými chronickými křečemi hovoří se o doprovodné spasticidě.

 

Medicína není bezbranná, důležitá je intenzita rehabilitací

I proti závažným formám této spasticidy je však možné bojovat terapií v podobě neurorehabilitací. Tato forma léčby v Česku probíhá teprve v posledních deseti letech. Rodiče však tuto péči dlouho museli hradit z vlastních prostředků, i když se jednalo o stotisícové částky. Není to tak dávno, co na léčbu začaly přispívat pojišťovny.

Navíc se u nás etablovala i pracoviště specializovaná na tento druh terapie, která má velmi pozitivní výsledky.

"Pojišťovnami nově hrazená intenzivní neurorehabilitace v Sanatoriích Klimkovice vrací dětské pacienty s mozkovou obrnou do života. Dříve sháněli peníze na léčbu rodiče dětí sami,"

upozorňoval na problematiku koncem loňského roku web Zdravezpravy.cz.

Právě v Klimkovicích na Ostravsku se neurorehabilitacím dětí postižených mozkovou obrnou úspěšně věnují specializovaní fyzioterapeuti a lékaři. V praxi se jim potvrzuje, že intenzivní terapie přináší velmi dobré výsledky a pacienti neschopní chůze se to zde opět můžou naučit.

 

Zdroje: Twitter.com, Zdravezpravy.cz, Nzip.cz, Čpzp.cz

   

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze