Top hledané
Výsledky (0)
Kokain na záchodcích Poslanecké sněmovny je smutným střípkem do mozaiky tolerance organizovaného zločinu.

Na férovku: Kokain ve Sněmovně. Na oko politický bizár, ale drogová situace se zhoršuje v celé Evropě

Radim Červenka
30. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Poslanecká sněmovna

/Komentář/ Na toaletách Poslanecké sněmovny se našly zbytky kokainu, který si tam někdo dopřával během jednoho z prvních jednání, kdy se pobyt poslanců na pracovišti díky obstrukcím protáhl přes noc do brzkých ranních hodin. Sněmovní bezpečnostní služba na užívání nelegální drogy přišla díky poslechu podezřelého ťukání, které dobře znala jako porcování této drogy. Pachatel nevyrušila a zajistila jen zbytky látky na papírku.

Na první pohled by se člověk další kapitole z bohatých dějin bizardních situací české vrcholové politiky dobře zasmál, kdyby nešlo o docel vážnou věc pro celou naši společnost. Případ se dostal na veřejnost až rok a půl po-té, co se odehrál. A nebyla o něm informována ani předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová-Adamová (TOP 09).

Ta podle svého vyjádření neví, jestli je podle regulí nutné jí o takovým věcech informovat. Sněmovní ochranka prý ví, co dělá, drogy bylo málo, tudíž nejde o "corpus delicti", který by umožnil rozjet vyšetřování pro spáchání trestného činu neznámým pachatel. Uživatel totiž nebyl přistižen, přestože podle výpovědi si členové ochranky podezřelé klepání ihned spojili s porcováním kokainu. 

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Kdo to klepe? No přeci kokain!

Je zvláštní, že zrovna těmto zaměstnancům Sněmovny při poslechu klepání v noci jako první na mysli vyskočí nápad, že jde o porcování kokainu na záchodě. Do těchto míst mají přístup všichni zaměstnanci Sněmovny, což otevírá prostor pro další spekulace.

Kdo mohl být skutečným pachatelem? Zaměstnanec slavné sněmovní kantýny, který už nemohl snést, jak si u nich za lidové ceny dopřávají bohatí poslanci? Vyloučit se to nedá, ale i celá řada politiků budí podezření. Nejeden politický komentátor si kladl otázku, jak mohl Tomio Okamura vydržet téměř 11 hodin u řečnického pultíku? Že by byl nalezen podpůrný prostředek tohoto nelidského výkonu?

Další z opozičních lídrů, Andrej Babiš se také pokoušel řečnit několik hodin v kuse, což vzhledem k tomu, že letos v září oslaví sedmdesátku také zavání podpůrnými prostředky. Jeho zmatené projevy a nesouvislá mluva, také budí podezření, že ne vždy je zcela plně při vědomí.

Ke drogám mají blízko i někteří politici vládní koalice. Piráti by rádi prosadili legalizace marihuany a jak známo, tráva je přestupní droga k těm tvrdým, jako je kokain. Že by už někdo z nich přestoupil? Starostové zase stáhli zpátečku kvůli kauze Dozimetr, kdy se ukázalo, že problematičtí podnikatelé se kamarádili právě s politiky STANu. Problém se ukázal v odposleších, kde došlo i na kokain.

Třeba se Marek Benda rozhodl vyzkoušet "brněnskou alternativu", jak sám nazval fotky s bílým práškem své stranické kolegyně Markéty Vaňkové (oba ODS). Benda je nejdéle sloužícím poslancem a je známo, že je největším odborníkem na procesní pravidla Sněmovny, tudíž mohl tušit, že se to nebude hlásit vedení. Jak vidíme dnes s rok a půl dlouhým zdržením.

Drogová situace se zhoršuje na celém světě

Všechny výše uvedené případy jsou pochopitelně myšleny v nadsázce, ale ukazují na jeden z negativních trendů v naší společnosti. V sociologii by jsme mluvili o nové sociální patologii. Ačkoliv jsou drogy samozřejmě součástí lidského života, jde o nelegální látky z dobrého důvodu. Nejen, že zásadním způsobem poškozují zdraví, to dělá i kouření, alkohol nebo cukr a červené maso, ale jsou pilířem organizovaného zločinu. 

Kokain je v těchto aspektech specifickým příkladem. Nepatří mezi ty nejnebezpečnější preparáty, a právě proto je nejspíše čím dál populárnější, na čemž vydělávají obrovské peníze drogové mafie. Neexistuje totiž žádný kokain, který by nebyl napojen na mafiánské penězovody. 

"Ročně se v EU protočí v drogách astronomických 31 miliard eur a praktiky v některých městech začínají připomínat Mexiko. Drogová situace se na celém světě výrazně zhoršuje a nejinak je tomu v České republice a v celé Evropské unii. Toto téma však zatím zůstává stranou zájmu české veřejnosti i médií. Přitom podle údajů OSN použilo loni nějakou drogu téměř 300 milionů osob ve věku 15 až 64 let, tedy každý 17. dospělý člověk na světě,"

uvedl pro Idnes.cz český velvyslanec v Peru a Ekvádoru Michal Sedláček.

Drogové mafie se neštítí té nejbrutálnější kriminality. Položme si ještě jednu otázku směrem k sněmovními záchodovému nálezu. Proč politici straší nebezpečím migrantské kriminality a palivo toho nejhoršího zločinu je nechává chladným? Leccos napoví aktuální nález na sněmovních záchodech. Aby se k nám s drogami nedostaly i války gangů tak, jak je známe z jihoamerických zemí.

Zdroje: idnes.cz, seznamzpravy.cz, autorský článek, komentář

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze