Top hledané
Výsledky (0)
Časy, kdy lidé sledovali politiky jen v nedělních televizních diskuzích, jsou dávno pryč.

Na férovku: Schillerová, hranolky, Babiš s hráběmi a Fiala s pěti góly za zápas. Politický útok na čínském TikToku

Radim Červenka
05. prosince 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Petr Fiala sleduje s fotbalové utkání s polským ex-premiérem Mateuszem Moravieckim.

I když se politici prezentují prostřednictvím sociálních médií už řadu let, svět populárních komunikačních platforem neřekl své poslední slovo a stále se vyvíjí. Aktuálně sledovanou novinkou jsou zejména profily na TikToku. Sociální síť provozovaná firmou z totalitní Číny je považována za bezpečnostní hrozbu nejen ve světě, ale také ve výročních zprávách Národní úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). To čelním politikům nepřekáží v nasedání na kontroverzní tep doby.

Politika byla vždycky trochu bizár. Nejen pro pozorovatele, ale i pro samotné aktéry. Jedním důkazem za všechny je dočasná trvanlivost drtivé většiny politiků ve vrcholových postech ministrů a poslanců. Čestnou výjimkou je samozřejmě Marek Benda (ODS), který je nejdéle sloužícím poslancem a také jediným, který se do Sněmovny dostal už v roce 1990 jako kooptovaný (nevolený).

Doba se však mění a s ní i politici a jejich prezentace. V časech střetů mezi Václavem Klausem a Milošem Zemanem se také bojovalo o cenné minuty na televizní obrazovce a tváře politiků obyčejný člověk vídal zejména v době nedělního oběda v diskuzních pořadech, jejichž potomkem jsou dnešní Otázky Václava Moravce. 

Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6
Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6, Praha 6

Non-stop politické divadlo

Jenže mezi nedělními obědy se objevují politici v televizi 24/7 na ČT 24 a CNN Prima News. Prostoru tam pro ně je tolik, že se tam pravidelně zvou i zástupci neparlamentních stran. Parlamentní politici musí občas posedět ve sněmovní lavici, zatímco pozornost reflektorů je neúnavná.

Obzvláště křehkou pochoutkou se pro ně staly sociální sítě. Ze sítě X (dříve Twitter) se už pravidelně dozvídáme některá prohlášení vůbec poprvé. Při tom u řady vrcholových politiků je evidentní, že sami nejsou autory těchto svých prohlášení. 

Tento styl komunikace má v Česku svého největšího průkopníka, Andreje Babiše. Je trochu paradoxní, že sedmdesátiletý bývalý podnikatel, otevřel dveře komunikačním trendům 21. století, které si dnes spojujeme s nejmladší generací. Při tom není příliš velkým tajemstvím, že osobně se práci na počítači vyhýbá.

Přesto mu prvenství ve využití sociálních sítí k nastartování politické kariéry nemůžeme přiřknout. Z politických komentářů na Twitteru, Instagramu a Facebooku vystřelila rakety nejmladšího zvoleného poslance Dominika Feriho. Jeho politický profil Choco_Afro na Instagramu dodnes sleduje přes půl milionu followerů. Ten si však nyní odpykává nepodmíněný trest a s jeho odchodem se také propadly preference jeho strany TOP 09.

Schillerová s hranolky má v profesoru Nutellovi zdatného epigona

Posledním trendem jsou krátká videa na kontroverzním TikToku. Čínská sociální síť je kritizovaná nejen za svůj špionážní potenciál ve jménu čínských komunistů, ale také pro negativní dopady na psychiku převážně nezletilých uživatelů. Z nezletilých se ovšem poměrně rychle stávají zletilí a i oni pak mají svůj voličský hlas.

Prostřednictvím TikToku začali lovit v těchto vodách politici hnutí ANO, podle rostoucích preferencí je možné, že se jim šaškování v krátkých videošotech vyplatí. Viděli jsme tak ex-premiéra Babiše drbat prase hráběmi a ex-ministryni financí Alenu Schillerovou v kostýmu hranolek. Času sak různých velikostí podle dobové módy tak v politice definitivně odzvonilo a všiml si toho i král českých konzervativců Petr Fiala (ODS).

V divokosti s Alenou Schillerovou držet krok nezvládne. Její hranolky sice šokovaly, ale jde jen o střípek z jejich videí prošpikovaných bizárem, který v politice nemá obdoby. Jak vyřešit důchodovou reformu, deficity nebo válku na nedaleké Ukrajině se dá zjistit jen v knihovně. Světy čtenářů knih a fandů TikToku se nacházejí v odlišných galaxiích, ale voličský hlas mají všichni stejně hodnotný.

Ačkoliv přemýšlivější část voličů může nad TikTokovou politikou ohrnovat nos, je to mezera v politologickém vzdělání. V politice vždy platilo, že negativní reklama je taky reklama. Petr Fiala to v politologii dotáhl až na univerzitního profesora, tak o tom něco ví. V premiérském křesle se z něho stal profesor Nutella, který na TikToku vysvětluje, jak dával pět gólů za zápas v kamarádském fotbálku. A kdo by nechtěl v Česku německé platy? Žánr stvořila smažená hranolka a prase s hráběmi, ale jak vidno, mají za zády velmi učenlivého epigona. 

Zdroje: autorský text, komentář, seznamzpravy.cz, echo24.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze